Filialo direktoriaus Dariaus Mačiulio teigimu, situacija nesikeičia – po švenčių skyrius sausakimšas.
„Žmonės dar neišmoko švęsti saikingai vartodami alkoholį“, – konstatuoja vadovas.
Anot jo, šįmet išryškėjo nauja tendencija: anksčiau Priklausomybės ligų centre pacientų pradėdavo daugėti po Kalėdų, o šiais metais Abstinencijos skyrius pilnas buvo jau prieš šias šventes.
„Net keista, kad tokiu šventiniu laikotarpiu žmonės tiek geria. Bet čia liga ir nepasirinksi“, – sako D. Mačiulis.
Jau sausio 2-ąją skyrius buvo sausakimšas ir naujų atvykusiųjų paguldyti bejėgis. Jiems siūloma kreiptis į kitų miestų analogiškus filialus arba į Respublikinę Panevėžio ligoninę, kur pirmomis dienomis įmanoma bent fiziškai atkurti sveikatą.
Vakar dienos duomenimis, Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo stacionare gydėsi 29 pacientai ir dar buvo laukiančiųjų eilė. O lovų stacionare oficialiai tėra 24.
D. Mačiulio teigimu, matant, kad situacija kritinė, aukojamos net ambulatorinės lovos, kur pacientai guldomi tik vienai dienai.
„Guldai žmogų nebežiūrėdamas, ar stacionaro, ar ambulatorinė lova. Ieškai priemonių, kaip jam padėti“, – sako direktorius.
Eilėje būti paguldyti į stacionarą vakar laukė 9 žmonės.
Anot D. Mačiulio, panevėžiečiui dar užtektų ir ambulatorinės paslaugos, tačiau atvykstantieji iš apskrities negali kasdien važinėti į ligoninę.
Nepaisant to, kad į stacionarą per šventes padauginę pacientai netelpa, D. Mačiulio nuomone, drastiškai didinti lovų skaičiaus nevertėtų. Tokia sudėtinga situacija įprasta metų pradžioje po didžiųjų švenčių. Kitu metu skyrius užpildytas apie 80 procentų.
Pasak direktoriaus, nors oficialiai teigiama, kad alkoholio vartojimas mažėja, tačiau pacientų srautas to neatspindi, o pernai net pasiektas savotiškas rekordas – į stacionarą Panevėžio filiale paguldyta beveik 900 žmonių. Anksčiau būdavo maždaug 750 per metus. Ambulatoriškai priimta dar 2 200 pacientų, tai yra tiek, kiek ir planuota.
„Nesakau, kad daugėja vartojančiųjų. Gal tiesiog daugėja pagalbos priemonių, o gal žmonės tampa sąmoningesni ir dėl savo priklausomybių kreipiasi į medikus“, – svarsto D. Mačiulis.
Direktoriaus teigimu, kartais tenka išgirsti ir klausimų, ar tokioje gydymo įstaigoje galima naudotis telefonais, ar pacientai neužrakinami palatose. Anot jo, tai greičiausiai nuo sovietmečio likę stereotipai. Priklausomybės ligų centro paslaugomis pasinaudoję vieną kartą, antrą kartą atvyksta jau nebebijodami. Gydytis į Panevėžį atvažiuoja ir nemažai Anykščių, Utenos krašto pacientų. Į centrą kreipiasi ir nemažai emigrantų, prieš išvykstant į užsienį norinčių išsivalyti organizmą ar pasigydyti.
„Dabar turime daugiau norinčiųjų pataisyti fizinę sveikatą nei visiškai atsisakyti žalingo alkoholio vartojimo. O nuo vasario jau daugiau kreipiasi ieškančiųjų rimtos ilgalaikės pagalbos“, – pabrėžia D. Mačiulis.
Net 80 procentų besikreipiančiųjų į Priklausomybės ligų centrą Panevėžyje – vyrai, daugiausia – 40–50 metų. Pasak D. Mačiulio, neteisinga sakyti, kad nuolatos grįžta tie patys pacientai. Pernai iš 2 200 ambulatorinių pacientų maždaug 400 buvo iki tol nesigydžiusieji.
Priklausomybių ligų centro medikai tvirtina stebintys naują tendenciją – tarp jaunimo alkoholis nebėra dominuojanti psichotropinė medžiaga. Jauni, iki 20 metų žmonės čia patenka apsvaigę nuo lengvų narkotikų, dažniausiai – žolės. Pasak D. Mačiulio, pastaruoju metu apie žolę visuomenėje sudaromas vaizdas, kad tai yra kone priimtinas ir teigiamas dalykas, tačiau toks požiūris ateityje gresia labai rimtomis pasekmėmis.
Įstaigos vadovo teigimu, išties pasiteisino 2018-ųjų pradžioje Panevėžio filiale atidarytas Psichosocialinės reabilitacijos skyrius, kuriame yra 6 lovos. Šis skyrius taip pat užpildytas. Abstinencijos skyriuje gydymas gali trukti iki 14 dienų, bet jį tęsti galima Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje. Tačiau bet kas čia nepatenka – į jį priimamas žmogus privalo būti 10 dienų nevartojęs alkoholio.
„Abstinencijos skyriuje nemotyvuotų pacientų kur kas daugiau, o į šitą žmonės ateina su kitokiu požiūriu į gydymą. Jie neklausia, kodėl turi lankytis pas psichologą, psichiatrą, kai Abstinencijos skyriuje vos ne prievarta tenka pas specialistus vesti“, – pasakoja D. Mačiulis.
Anot jo, ir anoniminių alkoholikų grupės atstovai patvirtino, jog net jų susirinkimuose padaugėjo dalyvaujančiųjų, kai atidarytas Psichosocialinės reabilitacijos skyrius.
Komentarai
Kai pijokai bijo viesai buti uzbauduoti uz lakima, jie laka namuose ir kelia bardaka. Kaip ten ju bobos nesutvarko.