ĮGYVENDINTA. Kauno nuotekų valykla baigta įrengti 2016 m., kai buvo pastatyti dumblo džiovinimo įrenginiai. Ramūno Guigos nuotrauka

Švariam vandeniui reikia žmogaus proto

Švariam vandeniui reikia žmogaus proto

Vienam kauniečiui per mėnesį prireikia apie 250 kibirų vandens, toks pat kiekis virsta nuotekomis. Kur jos pateks – į gruntą, į valymo įrenginius ar lauko tualetą, priklauso nuo kiekvieno žmogaus sąmoningumo ir ekologiškumo. Europos Sąjungos (ES) direktyvos aiškios: 98 proc. nuotekų turėtų būti tvarkomos centralizuotai. Kaunui iki šio rodiklio trūksta nedaug.

Skirti milijonai eurų

Kaunas Lietuvos nepriklausomybę pasitiko neturėdamas nuotekų valyklos. Tik 1992 m. prasidėjo jos statyba. „Laikmetis buvo sunkus, trūko lėšų. Iš pradžių buvo pastatyti tik mechaninio nuotekų valymo įrenginiai, kurie galėjo išvalyti vos 50 proc. nuotekų“, – prisimena įmonės „Kauno vandenys“ vadovas Vilius Burokas.

Iki 2008 m. užtruko biologinių valymo įrenginių statyba. Paskutinis Kauno nuotekų valyklos įrengimo etapas baigtas 2016 m., kai buvo pastatyti dumblo džiovinimo įrenginiai.

Nenori nieko keisti

Dabar Kauno miesto nuotekų valykla gali priimti beveik viso miesto nuotekas. Tinklų prieinamumas siekia 92 procentus. Tiek miesto gyventojų gali prisijungti prie nuotekų tinklo, tačiau ne visi pasinaudoja šia galimybe. Kodėl?

„Dalies kauniečių požiūris toks: visą gyvenimą gyvenau be miesto nuotekų, nereikia ir dabar. Įpratę tvarkytis kažkaip patys. Nerūpi nei ekologija, nei pačių sveikata“, – įsitikinęs V.Burokas.

Azotas gali būti mirtinas

„Kauno vandenys“ skaičiuoja, kad prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos yra prisijungę apie 89 proc. gyventojų. 11 proc. kauniečių nuotekas tvarko individualiai.

„Vieni yra įsirengę biologinius buitinių nuotekų valymo įrenginius, kurie atitinka ES standartus, kiti – išsikasę šulinius be dugno ir leidžia nuotekas į gruntą. Kiekvienas elgiasi pagal savo supratimą ir moralines nuostatas“, – įsitikinęs V.Burokas.

Vis dėlto, jo nuomone, turėtų būti sukurta griežtesnė teisinė bazė, reglamentuojanti prisijungimą prie centralizuotos sistemos. „Dabar turime situaciją: gatvėje užkasame lėšas, o žmogus tuo tiesiog nepasinaudoja“, – apgailestavo pašnekovas.

Labiausiai aplinkai ir žmogaus sveikatai kenkia du netinkamai tvarkomų nuotekų išskiriami elementai: azotas ir fosforas. Jeigu netoli nuotekų šulinio žmogus turi geriamojo vandens šulinį, per gruntą azoto junginiai gali patekti į geriamąjį vandenį, net nedidelės koncentracijos junginiai, pavyzdžiui, kūdikiams gali būti mirtini. Tad prieš tvarkydamas nuotekas kiekvienas turėtų gerai apmąstyti galimą riziką.

Anot V.Buroko, šiuo metu Lietuvos miestuose nuotekų tvarkymo sistemos dirba gana efektyviai. Kur kas blogesnė padėtis yra susidariusi kaimo teritorijose. Ir vien kalbomis ar raginimais ji nepasikeis.

GALIMYBĖS. Dabar Kauno miesto nuotekų valykla gali priimti beveik viso miesto nuotekas. Tinklų prieinamumas siekia 92 procentus. Tiek miesto gyventojų gali prisijungti prie nuotekų tinklo, tačiau ne visi šia galimybe pasinaudoja.
Ramūno Guigos nuotrauka

Kėdainiuose – pažeidimas

Dėl netinkamo Miestų nuotekų direktyvos įgyvendinimo Europos Komisija prieš Lietuvą yra pradėjusi pažeidimo procedūrą. Ji pradėta dėl to, kad Kėdainių aglomeracijos nuotekos nėra išvalomos iki nustatytų reikalavimų, taip pat nepasiekta, jog 58-iose aglomeracijose ne mažiau kaip 98 proc. nuotekų būtų tvarkoma centralizuotai. Pasirodo, ir likę 2 proc. individualiai tvarkomų nuotekų neatitinka keliamų reikalavimų.

Birželį Aplinkos ministerijos specialistai buvo susitikę su Europos Komisijos atstovais ir jiems pristatė veiksmų planą, kaip ketinama spręsti susidariusią padėtį.

Artimiausiu metu bus pradėta Kėdainių nuotekų valyklos rekonstrukcija. UAB „Kėdainių vandenys“ parengė nuotekų valymo įrenginių plėtros projektą, kuriame numatyta pertvarkyti veikiančius įrenginius, didinti nuotekų priėmimo, paskirstymo, mechaninio, biologinio valymo grandžių pajėgumą. Savo ruožtu Aplinkos ministerija rengia Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pataisas.

Kaip valomos nuotekos?

Visos nuotekos valomos keliais etapais. Pirmiausia vyksta mechaninis valymas, kurio metu sulaikomos vandenyje neištirpusios dalelės.

Antrasis etapas – kur kas sudėtingesnis. Jis vadinamas biologiniu ir šiame procese dalyvauja mikroorganizmai, mintantys ištirpusiomis nuotekų medžiagomis.

Po valymo atsiranda šalutinis produktas – dumblas. Tai – atliekos, kurios pūdomos, proceso metu susidaro biodujos, šios yra deginamos, gaminama šiluma ir elektros energija, o ją „Kauno vandenys“ panaudoja savo reikmėms. Likęs dumblas džiovinamas ir perduodamas energetinio miško augintojams. Na, o švarus vanduo išleidžiamas į Nemuną.

Griežtins įstatymą

Pagal EK reikalavimus, vienas esminių pokyčių – miestuose, kuriuose gyvena daugiau kaip 2 tūkst. žmonių, privalės veikti centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos, prie jų per 9 mėnesius privalomai turės prisijungti visi aplinkiniai gyventojai. Taip pat bus ieškoma būdų, kaip gyventojams supaprastinti ir atpiginti prisijungimo išlaidas.

Individualiai tvarkyti nuotekas bus galima tik išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, kai tiesti centralizuotus tinklus neapsimoka finansiškai. Ir tai bus leidžiama daryti naudojant tik sandarius nuotekų kaupimo rezervuarus, iš kurių nuotekos išvežamos ir išvalomos aglomeracijos valymo įrenginiuose. Planuojama, kad naujai įrengiami individualūs nuotekų valymo įrenginiai taip pat iš nuotekų papildomai šalins azoto ir fosforo junginius, kurie kenkia gėlo vandens ir jūrų aplinkai.

Iki 2019 m. Lietuvoje ketinama sukurti individualių nuotekų tvarkymo registrą, kuriame būtų kaupiama ir saugoma informacija apie tokių nuotekų tvarkymo vietą, naudojamus tam įrenginius ir būdus.

Lietuvai neįvykdžius Europos Komisijos reikalavimų, ši privalės kreiptis į ES Teisingumo Teismą.

            

 

 

Komentarai

  • Mes ir planuojame atnaujinti savo nuotekų valymo sistemą http://www.greziniai123.lt/nuotekos/ Šaunu, kad dėl straipsnyje minimo sprendimo gerės gėlo vandens ir jūrų aplinka.

  • Mano vardas yra Gina Acampora, šiandien aš kalbėjau kaip laimingiausias žmogus visame laukiniame pasaulyje, ir aš pasakiau savimi, kad bet kuris skolintojas, išgelbstantis mano šeimą nuo prastos situacijos, pavadinsiu visą laukinį pasaulį, ir aš taip malonu pasakyti, kad mano šeima sugrįžta gerai, nes man reikia 100 000 eurų, kad galėčiau pradėti visą gyvenimą dėl savo profesijos, nes aš esu viena mama, su 4 vaikais, o visas pasaulis atrodė, kad jis kabo manęs, kol susitiko su Dievu, išsiuntė paskolą, kuri pakeitė mano gyvenimą ir mano šeimos gyvenimą, Dievas bijodamas įmonės, Nora Mildred, ji buvo gelbėtojas Dievas, išsiųstas išgelbėti savo šeimą su 100 000 eurų paskola, kreipkitės į noramildred.loan@hotmail.com

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų