Sutiko suderinti blokuojamus žodžius su Lietuvių kalbos institutu

Sutiko suderinti blokuojamus žodžius su Lietuvių kalbos institutu

Pirmadienį Vyriausybės atstovai susitiko su šalyje viešinčiais kompanijos „Meta“ atstovais aptarė probleminius socialinio tinklo „Facebook“ turinio moderavimo ir proukrainietiškų paskyrų blokavimo klausimus.

Pasak Vyriausybės kanclerės Giedrės Balčytytės, „Meta“ sutiko su kai kuriais Lietuvos keltais reikalavimais. Pavyzdžiui, kompanija yra linkusi suderinti blokuojamų žodžių įtraukimą į „juoduosius sąrašus“ su Lietuvių kalbos institutu.

„Pateikėme prašymą, kad „Meta“ ir „Facebook“ suderintų, prieš įtraukiant tokius žodžius į savo nepageidautinų žodžių sąrašą – kad suderintų su Lietuvių kalbos institutu, kuris galėtų pateikti išaiškinimą, ar šie žodžiai Lietuvoje yra traktuojami kaip žodžiai, kurie žemina ar yra vartojami kaip keiksmažodžiai“, – pirmadienį Vyriausybėje vykusios spaudos konferencijos metu žurnalistams nurodė kanclerė.

Dar praėjusių metų gruodį, dezinformacijos analizės centro „Debunk.org“ nurodė, jog dažniausiai „Facebook“ apriboja tuos įrašus, kuriuose pavartojami žodžiai „maskoliai“, „orkai“, „kacapai“. Visgi, G. Balčytytė nedetalizavo, dėl kurių sąvokų „Meta“ sutiko konsultuotis su Lietuvos specialistais.

„Šiuo metu labai daug konkrečių žodžių negalėjome aptarti. (…) Yra eilė žodžių, kurie yra neva žeminantys, bet nebūtinai vartojami mūsų bendrinėje kalboje, nėra žodžiai keiksmažodžiai“, – teigė ji.

G. Balčytytė nurodė, kad „Meta“ atstovai pažadėjo aukščiausiu kompanijos lygmeniu iškelti ir Rusijos karo Ukrainoje traktavimo klausimą. Anot jos, šiuo metu socialinis tinklas „nediferencijuoja karo nuo taikos“ – t. y., taiko identiškas turinio moderavimo ir blokavimo priemones. Tačiau, tęsė ji, tokia politika Lietuvai yra nepriimtina.

„Šiandien susitikimo metu kalbėjome būtent šiais klausimais ir galbūt didžiausias, kurį sužinojome, pagrindinis dalykas, kurį sužinojome – tai, kad „Facebook“, „Meta“ nediferencijuoja karo nuo taikos ir taiko lygiai tas pačias turinio moderavimo praktikas, neatsižvelgiant į tai, kad vyksta karas, kad yra šalis agresorė, kad yra šalis, kuri ginasi“, – sakė Vyriausybės kanclerė.

„Karo kontekstas visiškai nekeičia aplinkybių. Todėl, žinoma, pirmiausiai, paaiškinome savo poziciją dėl to, kad tikrai negalime traktuoti Rusijos taip pat kaip taikos metu ir kad turėtų šitas kontekstas labai rimtai vertinamas. „Meta“ atstovai tikrai pažadėjo šitą klausimą iškelti aukščiausiai vadovybei artimiausiu metu“, – susitarimą pagarsino G. Balčytytė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų