Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentas kiekvienais metais tiria nėščiųjų ir kūdikių iki 6 mėnesių iš šachtinių šulinių vartojamą vandenį. Praėjusiais metais Panevėžio rajone ištirti 52 šuliniai, 13 šulinių vanduo viršijo nitratų ribinę vertę.
2015 metais užteršti buvo 35 proc. tirtų šulinių. Juose buvo per daug tiek nitritų, tiek nitratų.
„Atlikus tyrimą, informacija apie nekokybišką vandenį pateikiama vartotojui ir atsakingoms įstaigoms. Pranešame ne tik tyrimų rezultatus, bet ir pateikiame rekomendacijas, kaip elgtis, kai viršijamos ribinės toksinių (cheminių) rodiklių vertės“, – „Sekundei“ teigė Panevėžio departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Regina Abromaitytė.
Šachtinių šulinių vandens kokybė yra nepastovi ir itin priklauso nuo aplinkos. Dažniausiai tokiose vietose vanduo užteršiamas dėl netvarkingos ūkinės veiklos. Vienas iš tokios veiklos padarinių – azoto junginiai gruntiniame vandenyje: nitratai ir nitritai. Šios medžiagos gali labai pakenkti sveikatai, ypač vaikams, sergantiesiems infekcinėmis ligomis, anemija, širdies, kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, senyvo amžiaus žmonėms.
Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo, spalvos. Šių medžiagų nepašalina nei vandens virimas, nei buitiniai vandens filtrai. Virinant vandenį nitratų, nitritų koncentracija jame netgi padidėja, nes dalis vandens išgaruoja.
29 šuliniai praėjusiais metais ištirti ir Kupiškio rajone. 13 iš jų vandens kokybė neatitiko Lietuvos higienos normos reikalavimų.