Ekspertai pataria itin apdairiai vertinti interneto šaltiniuose publikuojamą informaciją, gaunamus laiškus bei žinutes.
Pabrėžiama pasitikėti tik oficialiais informacijos šaltiniais ir itin apdairiai elgtis sulaukus netikėtų asmeninių skambučių bei pranešimų.
„Šiuo metu svarbiausia išvengti nekontroliuojamo ligos plitimo ir užtikrinti žmonių saugumą. Informacinis saugumas – taip pat labai svarbus. Rekomenduojame visiems būti itin budriems ir apdairiai vertinti visą gaunamą informaciją bei nedaryti jokių skubotų sprendimų, susijusių su finansais“, – sakė LBA prezidentas Mantas Zalatorius.
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) praneša sulaukianti pranešimų apie įtariamus sukčiavimus pasinaudojant šalyje esančia situacija.
„Galime patvirtinti, jog FNTT pastebi kai kurių įmonių bandymus pasinaudoti pandemijos situacija. Ji yra stebima, ir visa tokia informacija analizuojama“, – BNS sakė FNTT atstovas Aleksandras Zubriakovas.
Lietuvos policijos duomenimis, sukčiavimų pasinaudojant koronaviruso situacija kol kas neužfiksuota.
„Kol kas tokių atvejų neužfiksuota, bet dažnai sukčiai naudojasi įvairiomis įtemptomis situacijomis ir nelaimėmis, tad tikėtina, kad taip gali būti ir šį kartą“, – BNS antradienį ryte sakė policijos departamento atstovas R. Matonis.
Vienas iš dažniausiai pasitaikančių sukčiavimo būdų – vadinamasis „fišingas“ – kai bandoma neteisėtai įgyti konfidencialius duomenis. Pasitelkę elektroninį paštą, SMS žinutes ar skambučius telefonu, sukčiai apsimeta žinomų ir teisėtai veikiančių organizacijų atstovais – pavyzdžiui, teisėsaugos pareigūnais ar bankininkais, – ir siekia išvilioti asmeninius prisijungimo prie interneto bankininkystės duomenis.
Šiuo metu tam gali būti pasitelkiamos su ligos prevencija susijusios temos: pavyzdžiui, prašoma perskaityti prie žinučių prisegtą neva gyvybiškai svarbią informaciją apie koronavirusą arba spausti pridėtą interneto nuorodą.
LBA primena, kad pagrindinė taisyklė tokiu atveju – niekam ir niekada neatskleisti savo asmeninių prisijungimo prie interneto banko duomenų.
Visame pasaulyje didėjant sergančiųjų ir mirštančiųjų skaičiui, daugėja ir raginimų aukoti ar pagalbos prašymų. Primenama labai apdairiai vertinti visus socialiniuose tinkluose publikuojamus ar gyvai gaunamus prašymus, visada įsitikinti, kas yra paramos gavėjas, prioritetą teikti žinomoms, gerą reputaciją turinčioms organizacijoms ir pasitikrinti duomenis jų oficialiose svetainėse.
Taip pat įspėjama saugotis skambučių, kuriais siūloma investuoti palankiomis ekonominėmis sąlygomis, kurios susidarė dėl koronaviruso pandemijos. Tokių skambučių dažniausiai sulaukiama rusų kalba.
Perspėjama nesusivilioti internete parduodamais prabangių prekės ženklų gaminiais už itin mažą kainą ir šiuo metu ypač atidžiai vertinti visus internetu parduodamus vaistus ar tariamas vakcinas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daug kas zino, kaip jie realiai atrodo.
Baisiai jie atrodo. Ju bobos irgi.