P. Židonio nuotr.

Su senais kledarais nebežais

Su senais kledarais nebežais

Gyventojai nebepakantūs kiemuose numestiems seniems nebevažiuojantiems automobiliams. Dėl jų panevėžiečiai skundžiasi dažniau nei kaimynai šiauliečiai, o po Naujųjų įsigalios ir nauja tvarka, pagal kurią tokių automobilių savininkams iš karto bus taikoma administracinė atsakomybė.

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija skelbia vien per antrąjį šių metų ketvirtį gavusi 700 pranešimų apie apleistus automobilius bendro naudojimo vietose, ir tai yra savotiškas rekordas. Per metus ji paprastai sulaukia apie 2000 tokių skundų. Daugiausia pranešimų buvo gauta iš šalies didmiesčių: Vilniaus gyventojai pranešė apie 352 vietą užimančias ratuotas senienas, Kauno – 175, Klaipėdos – 50, Panevėžio – 24, o Šiaulių – 18.
„Asociacijos gaunamų pranešimų skaičius nemažėja, nes gyventojai nenori būti abejingi, o ir savivaldybės rodo vis daugiau iniciatyvos šiai problemai spręsti. Apleisti automobiliai viešose vietose trukdo eismui, sukelia didelį nesaugumą, o iš netvarkingų transporto priemonių bėgantys pavojingi tepalai bei skysčiai teršia aplinką. Pasitaiko atvejų, kai neprižiūrimi automobiliai tampa gaisro priežastimi arba tyčia padegami“, – sako asociacijos vadovas Vladimiras Jankoit.

Ieško ir socialiniuose tinkluose

Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė patvirtina, kad kiekvieną savaitę gaunama pranešimų apie daugiabučių kiemuose numestus automobilius, kurie išregistruoti ir jais nebevažinėjama. Šią savaitę sulaukta skundo net dėl dviejų tokių automobilių vieno Kniaudiškių gatvės daugiabučio kieme. Tiesa, dar tą pačią dieną vienas iš šių kledarų jau buvo dingęs.
Pasak D. Svirelienės, kartais gyventojai skundžiasi, kad nenaudojamas automobilis stovi porą mėnesių, kartais pusmetį ar net metus nejudinamas ir be reikalo užima ankštuose kiemuose taip reikalingą vietą.
Kartais tokie automobiliai stovi net be registracijos numerių, tad nustatyti jų savininkus tikrintojams nėra taip paprasta. D. Svirelienės teigimu, tokiais atvejais jų ieškoma net per socialinius tinklus.
„Paprastai tuos automobilius pašalina įspėjimo sulaukę patys savininkai. Jei jų negalime nustatyti, dedame skelbimus. Pasitaiko ir taip, kad užtenka viešai paprašyti atsiliepti šeimininkus ir automobilis greitai dingsta“, – pasakojo Savivaldybės teisininkė.
Anot jos, tokių apleistų automobilių būklė būna labai įvairi. Jie randami pravertomis bagažinėmis, nuleistomis padangomis, aprūdiję – vos užmetus akį matyti, kad gatvėje seniai besirodę.

Atsakomybė griežtės

Ratuotas šiukšles šalikelėse, daugiabučių kiemuose pamiršusių savininkų nuo kitų metų laukia rimtesni rūpesčiai, nei būti prikaltiems prie gėdos lentos socialiniame tinkle.
Pagal įsigaliosiančias Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostatas, transporto priemonės savininkas privalės užtikrinti, jog bendrojo naudojimo vietose nebūtų laikoma eksploatuoti netinkama transporto priemonė. Bendro naudojimo vietose nebegalės būti palikti automobiliai, ilgiau nei tris mėnesius neturintys leidimo dalyvauti eisme. Į tokį reikalavimą ranką numojusio šeimininko kledaras gali būti priverstinai išvežtas, o tokios paslaugos išlaidos išieškomos.
Pasak D. Svirelienės, gyventojams, kurių nebenaudojami automobiliai bado akis kaimynams, iki sausio 1-osios dar bus siunčiami pranešimai pašalinti tokį savo turtą.
„Nuo sausio 1 dienos automobilių savininkams bus iš karto taikoma administracinio poveikio priemonė. Be jokio išankstinio pranešimo“, – teigė teisininkė.
Šio metu Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad už neeksploatuojamos ir be priežiūros paliktos transporto priemonės laikymą bendrojo naudojimo vietose gresia bauda arba automobilio konfiskavimas. Už pirmą kartą padarytą pažeidimą bauda siekia nuo 70 iki 140 eurų, o už antrąkart – iki 300 eurų bauda. Po Naujųjų metų pirmą kartą apskųstųjų lauktų įspėjimas, o į jį nesureagavus – bauda nuo 140 iki 300 eurų, be to galės būti konfiskuojamas ir pats automobilis.
Negana to, savivaldybės įgis daugiau teisių ir dėl priverstinio automobilių patraukimo.

Įtarinėjo dirbančius namuose

Nors Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija pastebi didėjantį gyventojų nepakantumą apleidusiems savo turtą, Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojas Aušrys Valkūnas sako nepastebėjęs, kad mieste daugėtų tokių pranešimų. Anot jo, ne visi tokie skundai ir pasitvirtina. Mat pasitaiko, kad skundžiama ir dėl nenaudojamų automobilių, paliktų privačioje teritorijoje. Dėl tokių atsakomybėn netraukiama.
Tačiau jei senas kledaras paliktas bendrojo naudojimo vietose, jo savininkui pirmiausia siunčiamas reikalavimas per nustatytą terminą pasirūpinti automobiliu. 2021 metais per kiek daugiau nei pirmą ketvirtį miesto Savivaldybė išsiuntė 36-is tokius reikalavimus, pernai per visus metus – 91. Savininkui nereaguojant, skiriama bauda. Pernai per visus metus Panevėžio savivaldybėje surašyti du tokie protokolai, tiek pat šiemet vien per sausį. Visgi, pasak A. Valkūno, didžioji dalis gyventojų nelinkę laukti baudų ir, sulaukę dėmesio, skuba tvarkyti savo turtą.
Viešosios tvarkos inspektoriai pasakoja šįmet susidūrę ir su kuriozinėmis situacijomis dėl daugiabučių kiemuose ilgai nejudinamų, storu sniego sluoksniu padengtų automobilių. Patikrinus paaiškėdavo, kad jie tvarkingi, tik ilgai nevažinėjami, nes šeimininkai per karantiną dirbo iš namų.
„Kiti net ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo nepirko, nes pusę metų dirbo iš namų ir nevažinėjo. Tokie automobiliai stovėdavo nejudinami kiemuose, bet nereiškia, kad neprižiūrėti“, –sako D. Svirelienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų