Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykla tolerancijai skiria ypatingą dėmesį. Čia jau dvylika metų veikia tolerancijos centras.
Jo kuratorė, lietuvių kalbos mokytoja Kristina Stukonienė sako, jog centras – gyvas, pulsuojantis ir iš tiesų didelę vertę moksleiviams kuriantis organizmas.
Anot jos, tolerancijos tema šiais laikais siekia populiarumo viršūnes ir kasdien tampa vis labiau diskutuotina.
„Visuomenė suprato, jog tokios temos reikalingos patyčių prevencijai, vertybių ugdymui. Tai yra proga užkirsti kelią negeriems dalykams kiekvieno mūsų gyvenime“, – mano K. Stukonienė.
Centro kuratorė džiaugiasi, jog tolerancijos klausimai kiekvienais metais tampa įdomesni vis didesnei daliai visuomenės. Ir nors kiekviena šalis ar įstaiga su jais susiduria individualiai, visus atvejus būtina nagrinėti, šviesti gyventojus.
Nors tolerancijos centras nėra toji įstaiga, kuri imasi realių veiksmų sprendžiant netolerancijos klausimus, jame moksleiviai noriai ieško kūrybiškų sprendimų, kaip kovoti su visame pasaulyje opia problema. Mokiniai, pasak K. Stukonienės, nori giliau panagrinėti, padiskutuoti, tad kaip vieną iš sprendimų ji mato ne tik momentinius renginius, bet ir nuolatines tolerancijos pamokas.
„Galiu tik pasidžiaugti, jog mano aplinkoje tolerancija labai didėja, vyksta spartus augimas, progresija. Šiuo metu apie toleranciją kalbame ne tik siaurame mokyklos rate, bet ir viešojoje miesto erdvėje, kviečiame pasidalyti mintimis ir garsius Panevėžio atstovus“, – sako pedagogė.
UNESCO sprendimu Tarptautinė tolerancijos diena minima jau daugiau nei du dešimtmečius. Ja skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių toleranciją.
Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos direktorius Tautvydas Anilionis pabrėžė, jog vien kalbėti apie toleranciją yra nepaprastai sudėtinga, o būti tolerantišku žmogumi reikalauja dar daugiau pastangų.
Apie toleranciją istoriniu aspektu papasakojo mokyklos mokinių tarybos pirmininkė Kamilė Baladziedaitė. Ji priminė, jog tolerancija visų pirma yra pakanta, pagarba kitokiai nuomonei, pažiūroms ar įsitikinimams.
Visuomenėje tolerancija pradėjo ryškėti po krikščionybės atsiradimo – jos tiesos aiškino apie žmogaus pakantumą, pagarbą ir lygybę, o ryškiausias to apipavidalinimas yra dešimt Dievo įsakymų.
Panevėžio Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kapelionas mjr. Virginijus Veilentas susirinkusiems mokiniams priminė, jog kalbėti apie toleranciją nėra paprasta – ji turi daugybę prasmių ir atspalvių.
Remdamasis karininko patirtimi, V. Veilentas pasakojo apie tolerancijos reikšmę kariniu aspektu.
„Meilė priešui ir tolerancija – giminiškos sąvokos, nors ne tos pačios. Meilė priešams turi daug atspalvių. Tai reiškia ir širdyje nelaikyti neapykantos, nekenkti žmogui, stengtis daryti gera ir leisti jam suprasti, jog tu nelaikai neapykantos, nori, kad ir jis jos nelaikytų. Tu jam pirmas tiesi ranką dialogui, tolerancijai ir pakantumui“, – kalbėjo kapelionas.
Komentarai
Nuotraukoje ne kapelionas V.Veilentas.