Pradėjus naujos Panevėžio autobusų stoties statybas nueita kitu keliu. Pirmą kartą mieste vertingi seni medžiai specialia technika buvo išrauti su šaknimis ir persodinti į „Ekrano“ marių pakrantę.
Kuriuos medžius reikėtų iškelti iš statybvietės, o kuriuos iškirsti, sprendė speciali Želdinių tvarkymo komisija.
Jos pirmininkė, Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistė Rasa Stankūnienė teigė, kad statant naują stotį, nuspręsta naikinti visą alyvų parkelį – jų krūmai buvo seni, praradę savo estetinę išvaizdą. Be to, alyvos nėra priskiriamos prie saugotinų želdinių, nors daugeliui panevėžiečių šis parkelis ir kėlė sentimentus.
„Alyvos buvo neprižiūrėtos, negenėtos, praradusios estetinę išvaizdą. Investuoti į tokių krūmų perkėlimą neracionalu. Netgi ir perkėlus kitoje vietoje jie atminimo jau nesukeltų“, – mano R. Stankūnienė.
Autobusų stotį statantis rangovas prašė pašalinti šešis teritorijoje augančius medžius, o dvylika perkelti į kitą vietą.
Tačiau komisijai, į kurią įėjo ir aplinkosaugininkai su miškininkais, apsilankius statybvietėje paaiškėjo, kad kai kurių medžių būklė gerokai prastesnė, nei manyta. Juos perkėlus beveik nebūtų tikimybės, kad prigytų.
Pasak R. Stankūnienės, prie „Ekrano“ marių, didžiosios automobilių stovėjimo aikštelės, nuspręsta perkelti tik sveikus brandžius medžius: tris maumedžius, dvi liepas ir du klevus.
Ligotus medžius po apžiūros nuspręsta šalinti.
„Galvojame, kad pasinaudosime galimybe į sukurtą naują žaliąją erdvę atvežti ir persodinti medžius iš kitų vietų.“
R. Stankūnienė
„Likę maumedžiai bei klevai praktiškai nudžiūvę, pažeistais kamienais, šakos sausos, suskilinėjusios, tai rodo, kad medis jau pažeistas ir silpnas“, – aiškino specialistė.
Jos teigimu, mūsų mieste tai pirmas toks atvejis, kai persodinami brandūs dideli medžiai. Rangovas patikino, kad medžius persodinant pagal visas technologijas ir vėliau juos tinkamai prižiūrint, didelė tikimybė, jog jie ir toliau žaliuos. Tokiems persodintiems medžiams labai svarbu drėgmė – tam jau paruoštos ir specialios vandens talpyklos.
„Tikimės, kad persodintus medžius kitoje vietoje pavyks išlaikyti gyvybingus. Palikti jų dabartinėje vietoje dėl projekto sprendinių ir pačių statybos darbų nebuvo galimybės“, – sako R. Stankūnienė.
Vietoje iškirsto vadinamojo alyvų parkelio numatyta įvaža į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, o ten, kur dabar autobusų stotyje rikiuojasi autobusai, numatyta įrengti naują žaliąją zoną.
„Žalumos tikrai bus. Galvojame, kad pasinaudosime galimybe į sukurtą naują žaliąją erdvę atvežti ir persodinti medžius iš kitų vietų“, – teigė specialistė.
Numatoma autobusų stoties rekonstravimo darbų vertė – 7 mln. eurų. Planuojama, kad naujoji Panevėžio miesto stotis bus baigta iki 2023 metų pabaigos.
Tokia naujove persodinti jau suaugusius medžius į kitą vietą dar pernai pasinaudojo ir Panevėžio rajono Krekenavos seniūnija.
Kone dešimtmetį krekenaviškiai pagrindinėje miestelio aikštėje puošdavo gyventojų dovanotą žaliaskarę. Bet kaip sako Krekenavos seniūnas Vaidas Kaušakys, tai buvo gana nepatogu – tekdavo galvoti, iš kur gauti technikos ir žmonių, kurie gebėtų nukirsti ir pastatyti Kalėdų medį. Nors gyventojai savo kiemuose augančias žaliaskares dovanodavo neatlygintinai, nemažų išlaidų pareikalaudavo medžio nupjovimas ir atvežimas. Paprastai tokios eglutės augdavo gyventojų kiemuose, prie pat namų, tad būdavo ir nemažas iššūkis jas nupjauti.
„Dešimt metų kalėdines eglutes dovanodavo seniūnijos žmonės. Bet rūpesčių dėl jų tikrai turėdavome. Planavome užsiauginti Kalėdų medį patys, bet jaunos eglutės mums vis nudžiūdavo“, – pasakojo seniūnas.
Galiausiai nuspręsta ūkininkų iš Viržonių kaimo padovanotą sidabrinę maždaug penkių metrų eglę išsikasti su šaknimis ir persodinti Krekenavos pagrindinėje Birutės aikštėje.
Pirmuosius metus ji nebuvo puošiama – specialistai patarė leisti medžiui prigyti.
„Teko įdėti daug pastangų, bet eglė prigijo. Daug konsultavomės su Krekenavos regioninio parko specialistais, botanikais ir laikėmės visų jų rekomendacijų“, – pasakojo V. Kaušakys.
Pasak seniūno, persodintą medį būtina visus metus gausiai laistyti. Ypač prieš žiemą rekomenduojama gausiai drėkinti šaknis, kad šios apšaltų ir pavasarį atsileidus lengviau įsišaknytų.
„Rūpesčio medžiu buvo, tačiau šiemet jau turėsime ką puošti Kalėdoms. Savo vargelį atvargome, dabar galėsime pasidžiaugti“, – juokiasi V. Kaušakys.