Stetiškių gyventojai jaučiasi apgauti

Stetiškių gyventojai jaučiasi apgauti

Panevėžio miesto savivaldybė pirmą kartą surengė viešąją apklausą dėl Stetiškių gyventojų. Tačiau, sulaukę tokio išskirtinio valdžios dėmesio, žmonės įsitikinę, kad buvo labai gudriai apgauti.

„Gal reikia organizuoti viešąją apklausą, ar mums reikia tokios valdžios?“ – piktinosi į apklausą atėję Stetiškių bendruomenės nariai.

Nors būtent dėl jų Panevėžio miesto savivaldybė tvirtino nusprendusi surengti tokį netradicinį referendumą. Šis priemiesčio kvartalas jau daug metų kovoja už kokybiškesnes savo gyvenimo sąlygas.

Ne vieną kartą stetiškiečiai prašė valdžios apginti juos nuo aeroklubo ir autodromo triukšmo, sutvarkyti senus vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynus, gatvių šaligatvius ir lietaus nuotekas, išvaduoti iš aklagatvių.

Rimčiau miesto Savivaldybę žmonės ėmė klibinti praėjusių metų rudenį. Tada dešimt narių subūrusi Stetiškių bendruomenės iniciatyvinė grupė kreipėsi į valdžią prašydama paaiškinti, kaip būtų galima greičiau sulaukti rezultatų. Pasiūlyta surinkti gyventojų parašus. Reikėjo pateikti mažiausiai 5 proc. visų teritorijoje gyvenančių žmonių parašų.

„Gal reikia organizuoti viešąją apklausą, ar mums reikia tokios valdžios?“

Stetiškių bendruomenės nariai

Praėjusį rudenį iniciatyvinė grupė surinko 150 parašų. Tačiau netrukus sulaukė žinios, kad to nepakanka – būtina viso miesto gyventojų apklausa.

Reikia daugiau nuomonių

Problema ta, kad tokia apklausa laikoma įvykusia, jei joje savo nuomonę pareiškia 15 proc. balsavimo teisę turinčių visų panevėžiečių – beveik 13 tūkst. gyventojų.

„Bėdos Stetiškių, tai kodėl reikėjo viso miesto gyventojus įtraukti?“ – apklausos komisijos klausė stetiškiečiai.

Jiems buvo paaiškina, kad kai kurie šios vietovės klausimai aktualūs visam Panevėžiui. Aeroklubo ir autodromo veikla esą liečia ne tik Stetiškių gyventojus.

Apklausoje žmonėms buvo pateikti septyni klausimai: ar reikalinga visiška Stetiškių gatvės rekonstrukcija (vamzdynų pakeitimas, šaligatvio klojimas, lietaus kanalizacijos, gatvės apšvietimo sutvarkymas, asfaltavimas)?; ar riboti sunkiasvorio transporto eismą Stetiškių gatve?; ar nutraukti sunkiasvorio transporto priemonių vairuotojų mokymus autodrome (Pilėnų g. 64)?; ar iškelti aeroklubą (Stetiškių g. 74) į kitą vietą?; ar asfaltuoti Sūkurio gatvę ir atidaryti šiaurinę jos dalį?; ar paruošti Versmės gatvę su išvažiavimais į abi puses, neformuojant aklakelių?; ar nustatyti miesto statusui priskirtas apsaugos zonas (įvertinant autodromo, aeroklubo funkcionavimą miesto ribose)?

Žinojo, kad nesurinks

„Sekundei“ lankantis apklausos vietoje, Panevėžio miesto savivaldybėje, apie 13 val. savo nuomonę buvo pareiškę tik 68 žmonės. Dauguma jų, pasak apklausos komisijos pirmininkės, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Sandros Jakštienės, – Stetiškių gyventojai.

Tokius skaičius išgirdę Stetiškių bendruomenės nariai ir jos pirmininkė Judita Mikūtienė netramdė emocijų. Gyventojų įsitikinimu, tai lengviausias ir pats žemiausias būdas valdžiai atsiimti duotus pažadus.

„Mums ne kartą buvo sakyta, kad Stetiškių gatvė bus rekonstruota 2017 metais. Ar tai tebuvo žodžiai? O ką mes matome dabar? Savivaldybės administracijos direktorius sako, kad biudžetas nėra guminis ir mes galime nuskriausti kitas gatves. Ar tai nėra agitacija prieš mus? Šiandien sulaukiau daugybės skambučių, kad per apklausą žmonės raginami nepritarti mūsų pateiktiems klausimams“, – piktinosi Stetiškių bendruomenės pirmininkė ir iniciatyvinės grupės vadovė J. Mikūtienė.

Pasak jos, ne tik trūko informacijos žmonėms, bet ir šiam darbui buvo blogai pasirengta. Priešingai nei per rinkimus, nepasirūpinta neįgaliais ir pagyvenusiais gyventojais. Apklausa surengta darbo dieną, o privažiuoti prie Savivaldybės daugeliui neįmanoma.

Pirmininkės įsitikinimu, jau iš anksto žinota, kad bendruomenei niekaip nepavyks sulaukti 15 tūkst. nuomonių ir jai teks susitaikyti su neigiamu sprendimu.

„Kam mums reikėjo tuos parašus rinkti? Tada užteko Stetiškių gyventojų, o dabar – nebe. Tai tikras pasityčiojimas. Kas čia darosi – ar kas nors atstovauja viešajam interesui?“– stebėjosi J. Mikūtienė.

Stetiškių bendruomenės pirmininkė Judita Mikūtienė įsitikinusi, kad gyventojų apklausa – valdžios priemonė atsiimti savo pažadus. T. Šiaudinio nuotr.

Nesustos

Bendruomenės pirmininkei pritarė ir Vladas Šipelis. Jis teigė gimęs ir 70 metų pragyvenęs Stetiškiuose. Sovietmečiu savo jėgomis gyventojai esą daug ką sutvarkė, o dabar jau nieko nebeįmanoma padaryti.

Pensininkas teigė, kad gyventi Stetiškiuose tapo sudėtinga. Žmonės kenčia nuo triukšmo, didelių balų. Dėl pastarųjų kai kurių gatvių gyventojams tenka nuvažiuoti didelį atstumą, kad pasiektų Panevėžio centrą.

„Blogiausia, kai po langais pradėjo cypauti tos autodromo mašinos. Būni lauke ir atrodo, kad netoli avarija įvyko. Vaikams čia gyventi labai nesaugu. O kur dar tas aeroklubas? Bijome skristi turkų oro linijomis, bet čia bet kada gali kas nors užkristi ant stogo“, – kalbėjo V. Šipelis.

Jei apklausa neįvyks, Stetiškių bendruomenė nežada sustoti. Jos pirmininkė teigė, kad bus organizuojamas susirinkimas, peržvelgiami teisiniai niuansai ir planuojami veiksmai.

Pakluso gyventojų norui

Viešosios apklausos komisijos narių duomenimis, Stetiškiuose 2011 metais gyveno apie 800 žmonių, dabar šis kvartalas išaugęs dvigubai. Tačiau valdžios deleguoti atstovai ir patys netikėjo, kad pavysk surinkti 15 tūkst. nuomonių. Informacija apie apklausą esą buvo viešinama tiek vietinėje spaudoje, tiek Savivaldybės internetinėje svetainėje.

Likus trims valandoms iki apklausos pabaigos savo balsus buvo atidavę 118 panevėžiečių. Komisija dėl to per daug neliūdėjo – esą tai yra gyventojų apsisprendimas.

Prakalbus apie stetiškiečių nuogąstavimus, neva jie buvo apgauti, Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Karolina Grubinskienė spėjo, kad iniciatyvinės grupės nariai, ko gero, nesuprato, jog rudenį rinkti parašai ir buvo pagrindas šiai apklausai surengti.

„Panevėžio miesto savivaldybė pirmą kartą organizuoja viešąją gyventojų apklausą, nes to norėjo suburta Stetiškių iniciatyvinė grupė – jie dėl to surinko parašus. Tokios procedūros išlaidos dengiamos iš Savivaldybės biudžeto, bet mus paklusti įpareigojo Savivaldos įstatymas“, – kalbėjo specialistė.

Tiksliai, kiek apklausai surengti skirta miesto biudžeto lėšų, ji pasakyti negalėjo. Daugiausia pinigų reikėjo kanceliarinėms prekėms ir darbuotojams mokėti už darbo viršvalandžius.

Apklausos rezultatai bus žinome po penkių dienų. Jei ji bus laikoma įvykusia, šį klausimą dar turės svarstyti Panevėžio miesto taryba. O jei apklausa neįvyks – pakaks paviešinti jos rezultatus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų