Panevėžio savivaldybės tarybos opozicijai nepavyko sustabdyti kino centro „Garsas“ rekonstrukcijos į Stasio Eidrigevičiaus menų centrą projekto.
Opozicijoje esančių dvylikos Tarybos narių – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Žaliųjų partijos, judėjimo „Kartu“ atstovų bei nepartinio Kęstučio Lukoševičiaus pateikti abu sprendimų projektai, siūlantys sustabdyti „Garso“ griovimą, o menų centrui ieškoti kitos vietos, buvo atmesti balsų dauguma.
Nuotoliniame Tarybos posėdyje dalyvavo abiejų stovyklų šalininkai – ir „Garso“ gynėjai, ir būsimo SEMC palaikytojai. Pastarieji už tai, kad stojo menų centro pusėn, sulaukė palyginimo su šunimis.
Darbai tęsiami
Miesto Tarybos narių daugumai nubalsavus, kad SEMC projektas turi būti tęsiamas, Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, tolesni statybos darbai dabar priklauso nuo rangovo galimybių.
„Darbai, aptarti rangos sutartyje, turėtų būti tęsiami“, – „Sekundei“ teigė T. Jukna.
Anot jo, Savivaldybė išpildė Kultūros ministerijos reikalavimą ir jai pateikė menininko Stasio Eidrigevičiaus sutikimą dalyvauti menų centro projekte.
„Konsultavomės su teisininkais ir jie parašė vieną žodį – super. Manau, tai daug ką pasako.“
T. Jukna
„Tas sutikimas gautas, dokumentas jau pateiktas ministerijai. Pastabos, kurios mums buvo nurodytos, išpildytos ir nematome daugiau kliūčių“, – sako administracijos direktorius.
Pateikti menininko sutikimą Savivaldybei buvo nurodžiusi ir europinę paramą administruojanti Centrinė projektų valdymo agentūra. Nors SEMC projektui įgyvendinti skirta beveik 3 mln. eurų ES paramos, agentūra mokėjimą kol kas sustabdžiusi.
„Raštiško atsakymo iš CPVA dar neturime, bet, atrodo, reikalai dėliojasi pozityviai“, – komentavo T. Jukna.
Pasiekė menininko laiškas
Panevėžio savivaldybės administracijai vasario 2-ąją išsiųstame rašte Varšuvoje gyvenantis Stasys Eidrigevičius teigia tikintis naujo menų centro nauda ne tik Panevėžio miestui, bet ir Lietuvai, menui ir kultūrai.
„Įgyvendinus projekto rangos darbus ir su manimi suderinus tinkamas sąlygas darbų eksponavimui, įteiksiu savo suformuotą darbų kolekciją. Kolekcijos perdavimo, darbų nuomos ar pardavimo sąlygos bus aptartos ir suderintos po menų centro rangos darbų pabaigos. Neabejoju, kad abipusis nuoširdus bendradarbiavimas subrandins mūsų kraštui laukiamą ir reikalingą aukštos kultūros objektą – Stasio Eidrigevičiaus menų centrą“, – rašo menininkas.
Šis raštas opozicijos atstovams nepasirodė pakankamas argumentas tęsti projektą. TS-LKD atstovui miesto Taryboje Mariui Mališauskui kilo klausimas, kiek toks įsipareigojimas teisiškai vertas.
„Konsultavomės su teisininkais ir jie parašė vieną žodį – super. Manau, tai daug ką pasako“, – patvirtino T. Jukna.
Skandalai stabdo pinigus
SEMC su kubo formos kino sale pirmąjį statybų etapą numatyta užbaigti vėliausiai iki 2023 metų vidurio. Direktoriaus teigimu, pradėjus rekonstrukciją, bus užsakytas ir antros dalies projektavimas bei ieškoma kitų finansavimo šaltinių.
Pirmajam etapui numatyta beveik 3 mln. Eur ES lėšų, maždaug tiek pat sudarys Savivaldybės indėlis, o dar maždaug 5 mln. eurų Panevėžys tikisi sulaukti iš Valstybės investicijų programos (VIP).
„Kaip tik kovo 17-ąją buvo metinės, kai priimtas Vyriausybės nutarimas įtraukti SEMC projektą į VIP ir numatyti jam finansavimą 2021 ir 2022 metams. Jei ne tie skandalai, jau šįmet Panevėžys būtų gavęs iki milijono eurų. Jei visos šalys laikysis įsipareigojimų, matyt, kitais metais nebeliks pagrindo šiam projektui neskirti VIP lėšų“, – mano T. Jukna.
Jo teigimu, Tarybos pritarimas opozicijos reikalavimui sustabdyti „Garso“ griovimą ir menų centrui ieškoti kitos vietos būtų reiškęs, jog Panevėžys prarastų apie 8 mln. eurų investicijų.
„Menų centro vietos keisti negalime, nes iš karto būtų nutraukta finansavimo sutartis ir nieko nebeturėtume – nei ES laimėto finansavimo, nei Vyriausybės VIP programoje numatytų beveik 5 mln. Eur. Ir mes nieko negriauname, o kuriame. Kai pasakai žmogui, kad bus nugriautas „Garsas“, jis pasipiktina, kad nesąmonė. Bet kai paaiškini, kad jo vietoje iškils nauja kino salė su modernia technika ir šalia daugiafunkcis menų centras su didžiule meno sklaida, nudžiunga, kad labai gera idėja“, – teigė T. Jukna.
Teismo žodis – ne argumentas
Vis dėlto Tarybos opozicijai ir prieš 52 metus statyto „Garso“ pastato gynėjams SEMC idėja ir toliau neatrodo gera.
Opozicijos siūlymus stabdyti kino centro griovimą, o menų centrą statyti kitoje vietoje palaikanti iš Panevėžio kilusi architektė Elena Staškutė teigė gyvenusi ir dirbusi įvairiuose pasaulio miestuose, tarp jų Niujorke, ir mačiusi, kad kultūros centrai neatsiranda nuo, anot jos, naujų plytų, o iš bendruomenės, žmonių grupių ir jų įdirbio.
„Griauti nėra progresyvu, nėra šiuolaikiška. Jei norite sukurti ambicingą architektūrą, paimkite jau egzistuojantį pastatą ir prikelkite jį naujam gyvenimui. O geriau prikelkite du – „Garsą“ kinui ir konservų fabriką menų centrui“, – Savivaldybę investuoti į privatų, verslininkams priklausantį raudonplytį buvusį fabriką agitavo E. Staškutė.
Vienas aktyviausių „Garso“ gynėjų Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjas Donatas Malinauskas miesto Tarybos posėdyje įrodinėjo, jog SEMC statyboms žalią šviesą uždegusi Savivaldybės ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos taikos sutartis, nors yra patvirtinta teismo, nereiškia, kad menų centro pastato statyba yra galima. Anot jo, niekas net nevertino ir insoliacijos, tai yra kokiame šešėlyje atsidurs gyvenamieji namai, pastačius visą SEMC pastatą iki Respublikos gatvės.
Stabdyti „Garso“ pertvarką į SEMC reikalaujantys TS-LKD Panevėžyje atstovai motyvavo negalintys „prisiimti atsakomybės, kai nėra jokio aiškumo, ar dabar, skyrus pirmuosius 3 mln. iš ES lėšų, miestas netaps sunkiai užbaigiamos statybos įkaitu, o atsakomybė guls ant būsimų miesto valdžių“.
Pabaksnojo konservatoriams
Tokią poziciją užėmę konservatoriai bei visa Tarybos opozicija sulaukė šalto dušo iš nuotoliniame Tarybos posėdyje pasisakyti pageidavusių jaunų žmonių.
„Mano aplinkoje yra absoliuti dauguma TS-LKD rinkėjai. Tačiau, kas dabar vyksta, jie visi stebi netekę žado. Todėl jaučiu pareigą pristatyti išsilavinusių, augančiu Panevėžiu suinteresuotų TS-LKD rinkėjų nuomonę. (…) Mes tikime, kad turite pakankamai architektų, kurie gali pasakyti, jog SEMC nebūtų gavęs statybos leidimo, jei nebūtų perėjęs insoliacijos reikalavimų. Lygiai taip pat tikime, kad turite pakankamai kompetentingų finansininkų, kurie galėtų pasakyti, kad šalia daugiabučio atsiradus naujam objektui su sutvarkyta infrastruktūra, būsto vertė pakyla. Mes taip pat tikime, kad jūs suprantate, kad dabartinė „Garso“ 700 vietų salė per didelė esamiems poreikiams. Mes tikime, kad turite analitikų, kurie gali atsidaryti „Garso“ ataskaitas ir pasižiūrėti, kiek buvo lankytojų „Garse“, – kalbėjo panevėžietis verslininkas Tadas Taučikas.
Panevėžietis suskaičiavo, kad 2017–2019 metais tebuvo po 11 susitikimų su lietuviškų filmų kūrėjais ir po vieną renginį, į kurį susirinkdavo ir 300–500 žmonių.
„Puikiai suprantu, kad ir jūs suprantate, kad turėti 700 vietų salę dėl 11 renginių per metus nėra prasmės. Taip kaip priekabos. Jei mums jos reikės 11 kartų per metus, ar ją visada turime laikyti garaže? Turbūt daug racionaliau būtų išsinuomoti arba pasiskolinti“, – palygino T. Taučikas.
Jam pritarusios visuomeninės grupės „Piliečiai už SEMC“ atstovės Mildos Maslauskaitės nuomone, SEMC projektas nuo idėjos iki ES finansavimo yra skaidraus projektų valdymo pavyzdys ir visos suinteresuotos šalys turėjo galimybę pateikti savo nuomones laiku.
Politikas žodžių nesirinko
Politikams išsakyti savo nuomonę išdrįsę jaunuoliai atsidūrė žodžių nesirinkusio opozicijos atstovo taikiklyje.
„Viena iš kolegių Rima Maselytė (Tarybos narė – autorės past.) kaip ji ten gyrė tą jaunimą. Žiūrėkit, jeigu šuniui numeti kaulą, jis ir vizgina uodegą. Pasidomėkit, gal kas ką irgi numetė. O gal yra ir kažkokia nauda iš to?“ – drėbė Mantas Leliukas.
Nors po tokio Tarybos nario proveržio socialiniame tinkle pasipylė posėdį internete stebėjusių panevėžiečių pasipiktinimas politiku, M. Maslauskaitė sako reaguojanti ramiai. Kitokią nuomonę turinčių žmonių palyginimas su kaulą gavusiais šunimis, anot Mildos, atspindi labai cinišką požiūrį į pilietinę iniciatyvą.
„Mes esame susibūrusi bendruomenė panevėžiečių, kurie neturi absoliučiai jokio kito intereso nei tai, kas geriausia Panevėžiui. Stebėdami situaciją dėl SEMC, remiamės savo tarptautinėmis, profesinėmis patirtimis ir įžvalgomis. Nėra nei šunų, nei kaulų. Tai M. Leliuko interpretacija ir bandomas formuoti požiūris į mūsų pilietinę iniciatyvą. Manyčiau, tokia komunikacija M. Leliukas labiau save įžeidė nei mus“, – įvertino „Piliečiai už SEMC“ atstovė.