Didelės nelaimės išsigandusius panevėžiečius kariškiai ramina, jog tokie garsai atsiranda dėl greičiau už garsą skriejančių naikintuvų sukeliamos smūginės bangos.
Duslus, sprogimą primenantis garsas, tarsi į orą būtų išlėkęs didžiulis pastatas, šeštadienį panevėžiečius ir išgąsdino, ir privertė spėlioti, kas tokio baisaus galėjo nutikti.
Socialiniame tinkle pasipylė miesto ir rajono gyventojų pasakojimai apie sudrebėjusius ne tik langus, bet ir visą pastatą. Žmonės dalijosi garsą girdėję ne tik įvairiuose Panevėžio mikrorajonuose, bet ir už keliasdešimties kilometrų už miesto: Žibartoniuose, Ramygalos, Upytės pusėje, Pakruojo rajone, Šeduvoje, Pasvalio rajone.
Panevėžietė Ineta, tąkart buvusi sodyboje už 25-ių kilometrų nuo Panevėžio esančiame Stumbriškio kaime Pasvalio rajone, pasakoja patirto išgąsčio ilgai nepamiršianti.
Duslus garsas namo langus sudrebino kūrenant krosnį.
„Mūsų sąjungininkų skaičius išaugęs vos ne trigubai, todėl ir skraidymo plotai praplėsti, kad pilotams būtų sudarytos sąlygos treniruotis.“
A. Sutkus
„Pirma mintis buvo, kad arba ant namo užvirto didžiulė šalia auganti liepa, arba nuo besikūrenančios krosnies kilo gaisras“, – pasakoja Ineta.
Drebančiomis kojomis išpuolus lauk, paaiškėjo, kad medis – sveikutėlis. Gaisro taip pat nebuvo nė žymės.
„Taip ir likome nesupratę, kas nutiko. Vėliau socialiniame tinkle perskaičiau, kad tą patį girdėjo daugybė žmonių ir net už kelių dešimčių kilometrų“, – kalbėjo panevėžietė.
Ineta prisiminė, jog išpuolusi į kiemą girdėjo praskrendančius NATO naikintuvus, tačiau tuo metu nepagalvojo, kad tokį garsą galėtų sukelti jie.
„Naikintuvai virš sodybos skraido taip pat dažnai kaip ir Panevėžyje. Prie jų ūžesio seniai įpratome“, – sako Ineta.
Lietuvos kariuomenė socialiniame tinkle išplatino pranešimą apie analogišką situaciją.
„Pastarosiomis dienomis sulaukiame nemažai klausimų iš žmonių, gyvenančių Rokiškio miesto apylinkėse ir iš kitų regionų. Jie skamba maždaug taip: „Kas čia ką tik praskrido ir sprogo? Net langai sudrebėjo. Gal jau karas?“ Atsakome: tai – NATO oro policijos naikintuvai, saugantys Baltijos šalių oro erdvę“, – skelbia Lietuvos kariuomenė.
Anot kariškių, praėjusią savaitę sąjungininkai kartu su Karinių oro pajėgų kariais dalyvavo tarptautinėse pratybose „Budrus sakalas 2022“ bei vykdė kitas savo tiesiogines užduotis – reagavo į gautus pranešimus apie pažeidimus oro erdvėje.
NATO oro policijos misija Baltijos regione vykdoma nuo 2004 metų iš Lietuvos karinių oro pajėgų aviacijos bazės Šiauliuose.
Nuo 2014 metų ši misija sustiprinta dislokuojant papildomą kontingentą Estijoje.
„Šie skrydžiai mūsų sąjungininkams jau yra tapę rutina, o mums tai – kaip atskiras muzikos stilius.
Dabar dėl sprogimų. Sprogimą žmogaus klausai primenantis garsas atsiranda dėl greičiau už garsą skrendančių naikintuvų sukeliamos smūginės bangos, angliškai vadinamos „sonic boom“. Toks kritinis greitis yra 1225 km/h jūros lygyje. Atsakant paprasčiau – tai operatyvi sąjungininkų reakcija į incidentus tarptautinėje oro erdvėje“, – aiškina Lietuvos kariuomenė.
Nuo kovo 31 dienos Lietuvoje NATO oro policijos misiją vykdo Ispanijos naikintuvai F-18 „Hornet“ ir Čekijos „Saab JAS 39 Gripen“, Amari bazėje Estijoje yra dislokuoti Prancūzijos „Mirage 5F“ ir Belgijos F-16 „Fighting Falcon“.
Iš viso Baltijos šalių oro erdvę šiandien saugo 21 sąjungininkų naikintuvas.
Šiauliuose įsikūrusios Lietuvos karinių oro pajėgų aviacijos bazės vadovybės, civilių bei kariškių bendradarbiavimo vyresniojo karininko, vyresniojo leitenanto Aurimo Sutkaus teigimu, visą praėjusią savaitę vyko „Budraus sakalo“ pratybos, o šeštadienis buvo paskutinė jų diena.
Į pratybų zoną pateko visas Panevėžio regionas.
Pasak karininko, sprogimo garsą sukelianti liaudiškai vadinama „soniko banga“ pasitaiko gana retai.
Ji kyla, kai naikintuvas skrieja oru greičiau nei garso greitis.
Tuomet generuojamas didžiulis garso energijos kiekis, kuris žmogaus ausyje skamba panašiai kaip sprogimas ar griaustinis.
Pasak A. Sutkaus, išgirdus tokį garsą paprastai galimi du variantai: arba tai numatyta griežtai reglamentuotų pratybų scenarijuje, arba įvyko realus sienos ore pažeidimas ir naikintuvai buvo priversti greitai kilti.
„Tada pilotas įvertina situaciją ir nuskrenda iki vietos, panaudodamas didesnį greitį“, – aiškino karininkas.
Be to, šių pratybų scenarijai buvo sudėlioti taip, kad kai kurie skrydžiai vyko skrendant žemesniame aukštyje nei įprastai skrenda naikintuvai, tad ir jų keliamas triukšmas buvo didesnis.
„Kiekvienas į garsą reaguojame kitaip. Tarkime, šiauliečiai prie tokių garsų jau įpratę. Pastaruoju metu vis auga skrydžių skaičius ir Panevėžio rajone. Taip yra todėl, kad mūsų sąjungininkų skaičius išaugęs vos ne trigubai, todėl ir skraidymo plotai praplėsti, kad pilotams būtų sudarytos sąlygos treniruotis“, – sako A. Sutkus.
Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų ir sąjungininkų pratybos „Budrus sakalas“ vyko gegužės 17–22 dienomis tiek šviesiu, tiek tamsiu paros metu.
Per jas Lietuvos ir sąjungininkų kariai planavo, vykdė oro gynybos operacijas, įskaitant kovinį patruliavimą, mūšio valdymą ir degalų papildymą ore, taip pat treniravosi oro operacijų centre, kuriame vyko oro erdvės kontrolė, pasitelkiant Karinių oro pajėgų ir sąjungininkų oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistemas, iš ten koordinavo operacijas su pozicijose išsidėsčiusiais oro gynybininkais bei orlaiviais.
Pasak A. Sutkaus, šios pratybos – specializuotos, skirtos Karinėms oro pajėgoms, tad per jas skraidoma daugiau nei įprastai.
Anot karininko, pagrindinė treniruojama auditorija yra oro gynybininkai, kurie stebi skraidančius objektus ir mokosi juos numušti prireikus.
A. Sutkus pavirtino, kad kariuomenė sulaukia gyventojų skundų dėl juos gąsdinančių garsų. Tačiau tokie labiau pavieniai.
Paprastai naikintuvai skraido dideliame aukštyje ir tuomet girdimas įprastas lėktuvams švilpimas.
Nors praeitą savaitę ore vykusios pratybos baigėsi, jau kitą savaitę prasidės dar vienos.
„Į jas atskrenda nemažai sąjungininkų ir iki pat birželio 9 dienos kai kurie skraidymai bus vykdomi ir Panevėžio krašte“, – panevėžiečius iš anksto įspėja A. Sutkus.
Komentarai
Neapsaugos jusu nei naikintuvai,nei Nato,jie pirmi paleis i jus raketas,rado kuo pasitikėti.Nuo kada galima buvo pasitikėti Nato,durniai jus lietuviai,oj nevisprociai.
Apsaugos ir naikintuvai, ir NATO, ir visi normalūs Lietuvos piliečiai drauge, kurie myli savo tėvynę. O visokie nevispročiai, atėjūnai, parazituojantys ir kolaborantai gaus galą:) Bus proga apsivalyti. Va tĖp.