J. Janonio gatvėje būsimajai gamyklai jau paruoštas sklypas, o projektas pateiktas susipažinti visuomenei.
„Jei bus pastabų, koreguosime techninį projektą, paskui lauksime statybos leidimo. Tikimės, kad po žiemos pradėsime ir pačias statybas“, – teigė projektą užsakiusios italų įmonės „Etea Group“ atstovas Lietuvoje ir paties projekto vadovas Darius Aleksandravičius.
Italijoje įsikūrusi „Etea Group“ Europoje turi penkias atstovybes, kur iš grūdų gaminamas natūralus etilo alkoholis. Panevėžį tarptautinė kompanija pastebėjo dėl jame dirbančios bendrovės „Roquette Amilina“.
Jos gaminamo krakmolo likučiai – žaliava planuojamai 99 proc. spirito gamybai. Toks naudojamas ne tik alkoholinių gėrimų, bet ir kosmetikos bei farmacijos pramonėje.
Panevėžyje pagamintą etilo alkoholį ruošiamasi eksportuoti.
„Kiekvienas fabrikas skleidžia kažkokį kvapą. Pateikėme skaičiavimus, kad mūsų gamybos tarša ar kvapas neviršys nustatytų ribų. Pats lankiausi tokiose gamyklose ir nieko erzinančio nepajutau.“
D. Aleksandravičius
D. Aleksandravičiaus teigimu, etilo alkoholio gamybą Panevėžyje pradėti planuojama 2022-ųjų viduryje.
„Per metus turėtume pagaminti apie 32 tūkstančius tonų produkcijos. Daugiau Lietuvoje, mūsų žiniomis, pajėgi pasiekti tik bendrovė „Kurana“ (gamina bioetanolį Pasvalyje – aut. pastaba)“, – sako investuotojų atstovas.
Būsimojoje gamykloje žadama sukurti vos 20–25 darbo vietas. Žmogaus rankas čia daugiausia pakeis technologijos – didžioji dalis gamybos bus automatizuota.
Administruojantį personalą planuojama įkurdinti šalia išlyginto ir gamyklos statybai numatyto sklypo esančiuose pastatuose, kuriuos planuojama renovuoti.
Į projektą Panevėžyje „Etea Group“ skaičiuoja investuosianti per 25 mln. eurų.
„Dėl karantino projektas šiek tiek užsitęsė, italų atstovai negalėjo atvykti į Lietuvą“, – sako D. Aleksandravičius.
Nemažai klausimų naujakuriai tiek iš valstybinių instancijų, tiek iš aplinkinių gyventojų sulaukė dėl gamyklos poveikio aplinkai. Investuotojai teigia, jog projektas atitinka tokiai veiklai keliamus reikalavimus.
„Kiekvienas fabrikas skleidžia kažkokį kvapą. Bet įveikėme visus poveikio aplinkai vertinimus. Pateikėme skaičiavimus, kad mūsų gamybos tarša ar kvapas neviršys nustatytų ribų. Pats lankiausi tokiose gamyklose ir nieko erzinančio nepajutau“, – patikina projekto vadovas.
Spirito gamykla į Panevėžį grįžta po penkiolikos metų.
Pirmą kartą Aukštaitijos sostinėje tokiu produktu pakvipo dar 1890 metais, kai pačioje vyskupo Motiejaus Valančiaus skelbiamos blaivybės eroje Troškūnų dvarininkas S. Montvila mieste prie Nevėžio įkūrė mielių ir spirito fabriką. Gamykla buvo viena stambiausių Kauno gubernijoje veikusių įmonių.
Panevėžio kraštotyros muziejaus duomenimis, fabrikas stovėjo ant kairiojo Nevėžio upės kranto ir su visais trobesiais užėmė daugiau nei du hektarus žemės.
Per Pirmąjį pasaulinį karą fabrikas baigė savo gyvavimą: pastatai su visa įranga sunyko, žuvo ir pats fabriko savininkas S. Montvila.
Bet 1921 metais dvarininko giminaičiai atkūrė spirito verslą ir įsteigė akcinę bendrovę „St. Montvilo įpėdiniai ir Ko“. Ji 1941-aisiais pertvarkyta į Panevėžio mielių valstybinį fabriką, po dešimties metų – į Panevėžio spirito kombinatą, o 1986-aisiais – į Panevėžio maisto produktų kombinatą.
Po Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo gamykla privatizuota ir tapo spirito gamybos bendrove „Sema“. Baigiantis praeitam amžiui, įmonės pajamos siekė 38,5mln. litų, joje dirbo daugiau nei 330 žmonių.
Prieš penkiolika metų „Sema“ bankrutavo, jos pastatai buvo nušluoti nuo žemės. Respublikos ir Kranto gatvių sankirtoje, kur kadaise buvo gaminamas spiritas, dabar suprojektuotas gyvenamųjų namų kvartalas.