Site icon sekunde.lt

Šokas virtualiose kapinėse: tėvų kape aptiko kaimyną

P. Židonio nuotr.

Nors Panevėžys – viena iš nedaugelio savivaldybių, dar prieš porą metų žengusi žingsnį į priekį ir suskaitmeninusi visas jai priklausančias kapines, bandymas jose rasti artimųjų kapą gali baigtis fantasmagoriška tragikomedija. Virtualiose kapinėse neradusi įrašų apie palaidotus tėvus, panevėžietė patyrė šoką į paieškos langelį įvedusi savo pačios duomenis.

Nors Panevėžys – viena iš nedaugelio savivaldybių, dar prieš porą metų žengusi žingsnį į priekį ir suskaitmeninusi visas jai priklausančias kapines, bandymas jose rasti artimųjų kapą gali baigtis fantasmagoriška tragikomedija.

Visą jausmų gamą išgyveno panevėžietė Daiva, kai internete pabandė patikrinti virtualų Panevėžio kapinių žemėlapį.

Jame moteris aptiko neįtikėtiną dalyką: Kristaus Karaliaus katedros kapinėse esančioje savo tėvų kapavietėje rado ne juos, o svetimą, niekada nepažintą vyriškį. Dar labiau ji nustėro į mirusiojo paieškos langelį įrašiusi savo pačios pavardę.

Kapinės internete

Pasidomėti į virtualią erdvę įkelta tėvų kapaviete Daivą paskatino internete rasta Panevėžio savivaldybės skelbta žinia, jog prieš 2019-ųjų Vėlines įgyvendintas panevėžiečių ilgai lauktas miesto kapinių suskaitmeninimo projektas. Panevėžys tapo vienu pirmųjų šalyje, įgyvendinęs tokią naujovę, kai kapines aplankyti galima ne tik fiziškai, nuėjus ar nuvažiavus į jas, bet ir virtualiai – internete.

Miesto kapinių skaitmeninimą atlikusi įmonė „Kapinių valdymo sprendimai“ parengė kapinių žemėlapius, nufotografavo visas kapavietes, suvedė informaciją apie velionius ir kapinių prižiūrėtojų sukauptus duomenis į skaitmeninę sistemą. Darbai apėmė beveik 40 ha teritoriją, suskaitmeninta daugiau kaip 25 000 kapaviečių ir beveik 70 000 mirusiųjų duomenys.

Dabar reikalingam kapui rasti pakanka tam sukurtoje naršyklėje įrašyti mirusio pavardę ir kompiuterio ekrane parodoma jo kapo nuotrauka, kapavietei priskirtas adresas.

Panevėžiui suskaitmeninus savo kapines bandymas internete surasti artimųjų kapavietes gali baigtis per nugarą bėgiojančiais šiurpuliais. P. Židonio nuotraukos

Tėvų kape – kaimynas

Daivos prižiūrimoje kapavietėje Kristaus Karaliaus katedros kapinėse Ramygalos gatvėje palaidoti jos seneliai, dėdė, maža mirusi sesutė ir abu tėvai. Tačiau panevėžietei naršyklės langelyje įrašius kiekvieno šių mirusiųjų pavardę, kaskart kompiuteris išmesdavo atsakymą, kad tokių palaidotųjų nerasta.

„Suprantu, kad kapinių skaitmenintojai galėjo negauti senelių, mirusių daugiau nei prieš pusšimtį metų, duomenų. Tačiau mamą laidojau gana neseniai, kodėl nėra jos pavardės?“ – stebėjosi Daiva.

Bandydama atsakyti į tokį klausimą, panevėžietė mirusiojo paieškos langelyje įrašė tai, kas matyti ant paminklo, – bendrą visų jos mirusių artimųjų pavardę. Ir loštelėjo iš nuostabos.

„Kompiuteris parodė mano tėvų ir senelių kapavietės paminklo nuotrauką, kitoje nuotraukoje buvo matyti įrašas ant paminklo, kuriame – mūsų šeimos pavardė. Tačiau paaiškinimas prie nuotraukos skelbė, kad mūsų kapavietėje palaidotas man visai nepažįstamas 2015 metais miręs vyriškis“, – pasakojo Daiva.

Nenustojusi tyrinėti, panevėžietė išsiaiškino, kas tas nepažįstamasis, kurio pavardė įrašyta jos šeimos virtualiame kape. Jo vardas, pavardė, gimimo ir mirties metai atitiko duomenis, iškaltus tose pačiose kapinėse pastatytame kitame antkapyje.

„Kol kas dar gyvai neaplankiau to man nežinomo žmogaus kapo, bet iš nuotraukos suprantu, kad ta kapavietė – netoli mano tėvų. Išeitų, kad tėvų kape aptikau kaimyną“, – graudžiai juokauja moteris.

Prisistatė mirusiąją

Makabriški virtualūs Daivos nuotykiai tuo nesibaigė. Sumani moteris sugalvojo mirusiojo paieškos langelyje įrašyti savo pačios, sveikos ir gyvos, vardą ir pavardę.

„Ir ką jūs manote? Įrašius mano vardą ir pavardę, staiga kompiuterio ekrane išdygo mano tėvo vardas su pavarde, taip pat mamos vardas ir su klaidomis parašyta jos pavardė. Čia tai bent!“ – apie keistas paieškas pasakojo panevėžietė.

Jai baisiausia, kad prie pagaliau atrastų tėvų pavardžių buvo prierašas, kad jų palaidojimo vieta nežinoma.
Internetiniame suskaitmenintų kapinių puslapyje Daiva rado įrašą, kviečiantį nurodytu adresu parašyti laišką dėl skaitmeninimo netikslumų.

„Laišką parašiau, atsakymo negavau. Gal bus į jį kaip nors sureaguota?“ – svarsto panevėžietė.

Ji neslepia sunerimusi, ar tuo atveju, jei dabar netikėtai numirtų, galėtų būti palaidota savo šeimos kape, kuriame, kaip skelbia suskaitmeninti kapinių duomenys, guli nepažįstamasis.

Nerado ir močiutės

Apie tokias netikėtas Daivos radybas išgirdę jos bičiuliai ir patys ėmėsi suskaitmenintose Panevėžio kapinėse ieškoti artimųjų kapų. Sistema ne vienam įrodinėjo, kad mirusiųjų, kurių pavardes įrašė, kapai nežinomi.

„Suprasčiau, kad nebūtų įrašų apie kokių nors proprosenelių kapus. Bet kad kapinių skaitmeninimo sistemoje nerandu prieš maždaug trejus metus Ramygalos g. kapinėse palaidotos savo močiutės kapo, man daugiau nei keista“, – Panevėžio kapinių suskaitmeninimą įvertino Daivos kolega Ričardas.

Makabriškos klaidos – ištaisomos smulkmenos

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Daiva Mažeikaitė pripažino, kad sulaukiama skundų dėl netikslumų suskaitmenintose Panevėžio kapinėse. Jos nuomone, tokios makabriškos klaidos – tik smulkmenos, kurios greitai ištaisomos. Daivos papasakotas atvejis specialistei pasirodė išskirtinis. Specialistė pažadėjo kuo greičiau imtis jį spręsti, šalinti netikslumus.

Tačiau D. Mažeikaitė neslėpė, kad Daivai, kurios šeimos virtualioje kapavietėje – nemenka sumaištis, pačiai būti palaidotai tokioje kapavietėje iškiltų problemų. Spręsti jas tektų tiems, kas ją laidotų.

Nepalaidotas neliko nė vienas

Už Panevėžio kapinių priežiūrą atsakingos įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovo Sigito Vainausko teigimu, problemų dėl neteisingos informacijos suskaitmenintose kapinėse tikrai būta, bet jos išspręstos – dar nė vienas velionis neliko nepalaidotas.

„Problemos paprastai būna tokios, kad internete įdėta ne to paminklo nuotrauka arba nurodyta netiksli palaidojimo vieta“, – teigė vedėjas.

Pasak jo, tokią sumaištį sukėlė situacija, kai Kristaus Karaliaus kapinių tarpuose, buvusiuose praėjimuose, buvo suteikiamos naujos kapavietės.

„Skaitmeninėje sistemoje kiekviena kapavietė turi savo kvartalo, eilės ir vietos toje eilėje numerį. Kai jų tarpuose atsirado naujos kapavietės, vietos eilėse savaime susipainiojo“, – aiškino S. Vainauskas.
Anot jo, dabar toji painiava taisoma.

S. Vainauskas patvirtino, kad prieš mirusiajam kasant kapo duobę, kapinių administratorius būtinai atsiverčia internetinę kapinių svetainę ir įvertina esamus palaidojimus kapavietėje. Kapavietėje radus svetimą pavardę, pripažįsta vedėjas, išties tektų atlikti nemažą aiškinimosi, dokumentų paieškų ir jų pateikimo procedūrą, o tai atimtų laiko.

Dėl kapaviečių kėlė dronus

Panevėžio kapines skaitmeninusios Kaune įsikūrusios bendrovės „Kapinių valdymo sprendimai“ vadovas Andrius Trunovas teigė, kad šis jų nuveiktas daug pastangų pareikalavęs darbas, kurį atliko 30-ies žmonių komanda, Panevėžio savivaldybei kainavo 40 000 eurų. Tai – ES lėšos.

„Iš pradžių kapaviečių nuotraukas darėme pakėlę droną, vėliau, kiekvieną kapavietę inventorizavome, ėjome prie kiekvieno kapo, derinome, tikrinome, žiūrėjome, kiekvieną kapavietę taip pat fotografavome, darėme po kelias nuotraukas. Po to peržiūrėjome didžiausias šūsnis popierinių žurnalų, kuriuos mums pateikė kapinių administratoriai. Tada vėl pildėme ir tikslinome tai, kas jau buvo padaryta“, – pasakojo A. Trunovas.

Anot jo, būta netikslumų pačiuose žurnaluose nurodant mirusiojo palaidojimo vietą, todėl nereikėtų stebėtis, jog atliekant skaitmeninimo darbus įsivėlė klaidų.

„Pasitaikė, kad, pavyzdžiui, vienas kapinių prižiūrėtojas kapaviečių eilės numerius rašė skaičiuodamas juos iš vienos pusės, kitam eilės pradžia atrodė kitoj pusėj“, – aiškino direktorius.

 

Exit mobile version