Site icon sekunde.lt

Socialinių darbuotojų ieškos ir darželiams

 

Vis garsiau kalbama, kad vaikų, kuriems reikalinga psichologo pagalba, daugėja, o jų amžius jaunėja. Panevėžyje su vaikais ir jaunuoliais dirbantys psichologai neslepia per karantiną susidūrę su išties šiurpiais atvejais šeimose.

Įprasta manyti, kad daugiausia pagalbos prireikia išgyvenantiesiems paauglystės audras, tačiau vienintelės Panevėžyje pedagoginės-psichologinės tarnybos specialistų dažniausi „klientai“ – darželinukai. Todėl jau svarstoma ikimokyklinėse įstaigose steigti socialinių darbuotojų etatus, kad šie specialistai paimtų bent dalį psichologų darbų.

Kaip teigė Panevėžio pedagoginės-psichologinės tarnybos direktorė Rita Strockienė, išaugęs psichologo paslaugų poreikis jaučiamas jau gerus penkerius metus. Nebelikus savotiškos stigmos, kad psichologas – tik „psichų“ daktaras, vis drąsiau tiek tėvai, tiek pedagogai ir patys vaikai kreipiasi pagalbos į specialistus. O kartais net ir perlenkiama lazda – be psichologo pagalbos neapsieinama net ir sprendžiant kasdienes problemas. Pasak R. Strockienės, viena vertus, tai, kad nebebijoma kreiptis pagalbos, yra gerai, kita vertus, psichologų švietimo įstaigose ypač trūksta.

„Psichologų poreikis tik auga. Labai daug tuščių etatų, jaunų specialistų praktiškai neateina, nes daugelį jų sutraukia didieji miestai. Jau nekalbant apie regioninius miestelius – ten psichologų badas dar ilgai bus jaučiamas“, – mano R. Strockienė.

Dabar tik mokyklose įsteigti psichologų etatai. Visgi dalis jų neužpildyti. Pedagoginėje-psichologinėje tarnyboje dirba septyni psichologai ir du socialiniai pedagogai. Be kitų darbų, kaip vaiko brandos įvertinimas mokyklai, mokymosi programų parinkimas ar mokymai pedagogams, tarnybos specialistai teikia psichologines konsultacijas.

„Niekada nebuvo taip, kad tų pajėgų užtektų. Jeigu matome, kad jau skęstame individualiuose susitikimuose, darome mažas grupeles, kad galėtume priimti ir pastiprinti žmones. Tenka kaip nors suktis iš padėties“, – sakė tarnybos direktorė.

Baisus karantino išbandymas

R. Strockienė atkreipia dėmesį, kad didžiausią dalį Pedagoginės-psichologinės tarnybos klientų sudaro patys mažiausieji – darželinukai – bei jų tėvai.

„Psichologinės problemos tik jaunėja ir jos išryškėja jau darželyje: vaikas pradeda muštis, rėkti, spjaudytis, kandžiotis, nemoka tinkamai bendrauti su kitais. Jeigu tos problemos nėra sprendžiamos darželyje, vaikui pradėjus lankyti mokyklą rankoves jau tenka raitotis mokytojams, kitiems pagalbos specialistams mokykloje ar mūsų tarnybos psichologams. Nors būna ir tokių sudėtingų atvejų, kai ir mes patys jau nežinome, kaip padėti vaikui, todėl labai svarbu, kad ta pagalba jį pasiektų laiku“, – teigė R. Strockienė.

Atrodytų, kad bent per karantiną Pedagoginėje-psichologinėje tarnyboje turėjo būti kiek ramiau, tačiau išėjo kitaip. Pasak pašnekovės, tėvų ir vaikų buvimas kartu 24 valandas per parą neretai baigėsi didžiuliais konfliktais. Būta atvejų, kai paauglys prieš tėvus griebėsi net peilio.

„Karantinas išryškino labai daug problemų. Išties su baisiais dalykais susidūrėme. Mes privalėjome į tarnybą eiti tam, kad kai kuriuos vaikus bent po valandą ištrauktume iš jų namų, kad šie galėtų įkvėpti kitokio oro. Per daug būti tėvams su vaikais, pasirodo, irgi nėra labai gerai. Mokėjimas būti kartu ir duoti vaikams erdvės kvėpuoti – sudėtingas darbas“, – pažymi R. Strockienė.

Pagalba darželiuose – kitąmet

Pasak tarnybos vadovės, net ir labai turtingos Vakarų šalys ikimokyklinio ugdymo įstaigose neturi psichologų, bet socialinis darbuotojas gali padėti išspręsti daugelį problemų, koreguoti netinkamą vaiko elgesį, formuoti tam tikrus socialinius įgūdžius.

„Priežasčių, kodėl tokių vaikų daugėja, ne viena: greitas gyvenimo tempas, sunkiai pakeliami krūviai, šeimos santykiai, o kur dar kartų skirtumai. Ypač šiais laikais jaučiasi tas didelis kartų atplyšimas. Kol neturėsime darželiuose socialinių pedagogų, tol ir į mokyklas ateis vis daugiau vaikų, kurie susidurs su motyvacijos stoka, pamokų nelankymu ir netinkamu elgesiu“, – mano R. Strockienė.

Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojo Eugenijaus Kuchalskio teigimu, rudenį buvo atlikta ikimokyklinių įstaigų apklausa, kokios pagalbos darželiuose reikėtų. Nuspręsta, kad darželiuose turėtų atsirasti socialinių darbuotojų etatai. Tiesa, kol kas nesutariama, koks būtų šių specialistų darbo krūvis – po pusę ar ketvirtį etato vienoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Anot pavaduotojo, realu, kad socialiniai darbuotojai darželiuose galėtų pradėti dirbti nuo kitų metų sausio pradžios ar rugsėjo.

„Savivaldybė žino ir mato tas problemas. Socialinių darbuotojų etatų darželiuose tikrai reikėtų, tad tik laiko klausimas, kada jie atsiras“, – teigė E. Kuchalskis.

Exit mobile version