Neblaivūs vyrai ir moterys, riksmai, riebūs keiksmažodžiai ir net visų akivaizdoje atliekami gamtiniai reikalai – tokie vaizdai visiškai nesuderinami su svajonių krašto vardu „Kalifornija“ pavadinto alaus baro kasdieniu vaizdu jo kaimynams. Tačiau jų skundai ir prašymai Savivaldybei apriboti verslininkų veiklą atsimušė kaip žirniai į sieną.
Panevėžyje jau ne vienas alaus baras pažabotas sutrumpinus darbo laiką. Dėl prastos tvarkos ir nesutramdomų klientų verslininkams tenka savo veiklą planuoti kitokiu grafiku: duris atverti vėliau ir užverti anksčiau.
Tokių sankcijų panevėžiečiai neseniai paprašė alaus barui „Kalifornija“ Durpyno gatvėje. Aludės kaimynai teigia jau pavargę nuo nuolatinių riksmų, keiksmų, grumtynių, kieme besivoliojančių girtų asmenų ir jų nešvaros.
„Ko mokosi mūsų jaunoji karta, jei nuo septintos valandos ryto girdim necenzūrinius žodžius, matom krūmuose plikus užpakalius, tie girtuokliai ne tik virtinėja, gulinėja, bet ir gamtinius reikalus atlieka čia pat išėję iš baro. Vaikai tokius vaizdus filmuoja telefonais, platina internete. Visai čia pat ir Panevėžio profesinio rengimo centras, tenka stebėti, kaip studentai per pertraukas ateina į barą atsigaivinti“, – pasakoja Kristina Jakšienė. Ji surinko 28 savo namo Pilėnų gatvėje gyventojų parašus, kad „Kalifornija“ klientus darbo dienomis pasitiktų tik nuo aštuntos ir išlydėtų 20 valandą, o savaitgaliais darbą pradėtų dar porą valandų vėliau.
Skundas perduotas nagrinėti Panevėžio savivaldybės Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimo komisijai. Šios nariai surengė posėdį, sukvietė atsakingų institucijų atstovus, paties baro savininkus ir rašto autorius.
Savivaldybės teigimu, nė vienas skundą pasirašęs gyventojas į numatytą susitikimą neatvyko. O policijai bei Visuomenės sveikatos centrui nuo 2018 metais neužfiksavus jokio pažeidimo alaus bare „Kalifornija“, komisija jo savininkei – L. Aglinskienės įmonei – darbo laiko neapribojo.
„Nėra jokio pagrindo Panevėžio miesto tarybai teikti prašymą apriboti įmonės veiklos laiką“, – aiškino Miesto plėtros skyriaus specialistė ir komisijos narė Violeta Normantienė.
Pati verslininkė savo nuomonę posėdyje išsakė ir ją dar kartą pakartojo „Sekundei“.
„Posėdis baigėsi, mano nuomonę išgirdo, jokių pažeidimų nenustatyta, daugiau nėra ką ir pasakyti. O žmonės neturi ką veikti, tai ir skundžia, rašo. Kažkam vis užkliūvame, esame fotografuojami, sekami, mums specialiai kviečia policiją, greitąją, esą vyksta muštynės, bet pas mus viskas tvarkinga“, – tikino baro šeimininkė Liucija Aglinskienė.
Jos įmonė licenciją prekiauti alkoholiniais gėrimais turi nuo 2006-ųjų. Gyventojų skundą dėl šios vietos Panevėžio savivaldybė yra gavusi ir prieš trejus metus, tuomet jis taip pat nepasitvirtino.
Žinią, kad alaus baras dirbs kaip dirbęs, išgirdusi K. Jakšienė teigė, kad gyventojai neketina nuleisti rankų. Anot jos, ruošiamasi apskųsti Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimo komisijos „Kalifornijai“ palankų sprendimą ir, jei reikės, dar daugiau gyventojų ir iš kitų gatvių kreipsis dėl šio baro veiklos.
„Aš pati dalyvauti posėdyje negalėjau, nes sirgau. Be to, tai ir nėra privaloma“, – pabrėžė panevėžietė.
Kad policija nėra užfiksavusi aludėje incidentų, K. Jakšienei keista. Mat kaimynai ne kartą prie alaus baro Pilėnų gatvėje matė stovėjusius ir pareigūnus, ir medikus.
„Tai ką jie su tarnybinėmis mašinomis ten tada veikė, užsuko alaus atsigerti?“ – stebėjosi panevėžietė.
Jos nuomone, į „Kalifornijos“ kaimynų bėdą pažiūrėta pro pirštus. Netoli baro, anot K. Jakšienės, ne vienas eismo įvykis, kuriame dalyvavo ir neblaivūs „kaliforniečiai“, užregistruotas.
„Verslas verslu, nenorime jo žlugdyti, išvyti, bet prašome tvarkos, nes taip gyventi toliau neįmanoma“, – sako panevėžietė.
Anot jos, baro šeimininkai į tokius aplinkinių maldavimus nekreipia dėmesio ir tikina, kad jų niekas neįveiks.
„Gal iš tiesų toks verslas turi stiprų užnugarį, jei taip elgiasi“, – svarsto Kristina.
Daugiau skundų dėl netvarkingų alaus barų mieste Savivaldybė šiuo metu neturi. Atvėsus orams tokių problemų esą sumažėja.
Kiek įmonių Panevėžys uždėjo laiko apribojimo apynasrį, surinkti informaciją sunku, tačiau, pasak Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimo komisijos atstovės V. Normantienės, panašias nuobaudas įmonės gauna neterminuotai. Kartais būna, kad laiko jungą baras bando nusimesti pakeisdamas savininkus, bet tokių atvejų nedaug. Tai gali rodyti, kad girdyklų verslas Aukštaitijos sostinėje vis dėlto pelningas.
Komentarai
Koks čia verslas? Vyti lauk tokį verslą. Kiek naudos ir kiek žalos miestui, šaliai tokie verslai padaro? Šalis, kuri leidžia „girdyti“ savo piliečius, turi prisiimti atsakomybę už jų likimą.
Savivaldybe niekuo dėta, kad alubariai klesti. Čia reikia Seimo politinės valios. Ir lai tų alubarių savininkai nepasakoja, kokios tos jų įstaigos kultūringos. Visi matom, kokia kultūringa liaudis iš jų išeina,