Į redakciją besikreipusi panevėžietė piktinasi dar neatgavusi pinigų už prieš maždaug devynerius metus protezuotus dantis – kiek daugiau nei 1 500 eurų. Tuomet senjorė dantis protezavo už savo pinigus. Moteris pasakoja prieš Naujuosius skambinusi į Panevėžio teritorinę ligonių kasą ir išgirdusi, kad jos eilė atgauti pinigus jau artėja ir esą, jau pirmąjį šių metų ketvirtį turėtų juos atgauti. Moters teigimu, patikėjusi, kad pinigai ją pasieks jau visai netrukus, vėl kreipėsi į dantis protezuojančius medikus ir juos tvarkosi savo lėšomis. Pasak jos, jau balandį turėtų įdėti implantus, tačiau reikalingos sumos ji neturinti ir dabar nebežinanti ką daryti – pinigų iš Ligonių kasos taip ir negavo. Moterį tik pasiekė laiškas, informuojantis, kad pinigus planuojama išmokėti antrąjį šių metų ketvirtį. Pasak pašnekovės, žodis „planuojama“ dar nereiškia, kad tikrai bus sumokėta, o pinigų reikės jau netrukus.
Senjorė baiminasi, kad dabar teks ir visą vasarą vaikščioti be dantų, nes bankas dėl amžiaus pinigų esą neskolina, o Ligonių kasa, į kalbas nesileidžianti.
„Pinigai yra, bet niekas jų neatiduoda. Tikiuosi, kad balandžio mėnesį perves. Išrovė dantis, karūnėles nuėmė…“, – piktinasi moteris, kad patikėjo Ligonių kasos informacija apie netrukus pasieksiančius pinigus.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos vadovas Jonas Narbutas neatmeta tikimybės, kad kompensavimas gali kiek užsitęsti.
„Mes tikrai negalime konkrečiai pasakyti, kad atėjus eilei, Vardas Pavardaitis pinigus atgaus 2017 metų gegužės 17 dieną, o žmonės iš mūsų šito reikalauja. Kompensavimo sumos skiriasi, biudžetas yra toks, koks yra. Jeigu žmogus ateina iš tų iškviestųjų pirmaisiais numeriais, tai viskas tvarkoje, jis gauna, o jei sakysime, jis buvo 52-as, o pinigai pasibaigia ties 51-uoju, tai 52-am išmokėjimas nusikelia. O žmonės iš mūsų reikalauja: pasakyk man tiksliai dieną. Mes to negalime pasakyti“, – aiškina J. Narbutas.
Jo teigimu, Panevėžio teritorinė ligonių kasa negali pagreitinti eilės. Pasak direktoriaus, jeigu žmogui buvo pranešta, kad pinigus gaus pirmąjį ketvirtį, bet jų negavo, tai antrąjį ketvirtį tikrai juos gaus – mokėjimas per du ketvirčius niekam nenusikelia. Tačiau, jei eilė antrąjį ketvirtį, neatmetama tikimybė, kad kompensavimas gali nusikelti ir į trečiąjį ketvirtį.
Pasak J. Narbuto, mieste tebėra bloga situacija ir dėl paties protezavimo. Jis tikisi, kad nuo praėjusių metų lapkričio 1 dienos įsigaliojęs sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl dantų protezavimo situaciją kiek normalizuos. Pasak jo, anksčiau žmonės buvo statomi į eilę praktiškai išėję iš mediko kabineto.
Direktoriaus teigimu, eilę labai pailgina anksčiau galiojusi tvarka, kai kompensuotas pilnas gydymas. Tuomet vieno žmogaus dantų protezavimas kainavo ir iki 7–8 tūkst. litų – šios kompensacijos už savas lėšas tvarkiusiems dantis asmenims tebemokamos iki šiol. Be to, iki 30 procentų lėšų, skirtų dantų protezavimui, tenka vaikams.
„Kaip jau minėjau, po lapkričio 1 dienos įsigaliojus įsakymui situacija po truputėlį taisysis. Yra numatytos indikacijos ir vaikų protezavimui, yra numatyti ir tam tikri apribojimai po protezavimo – po kiek metų galima stoti eilę, kad nebūtų taip. jog tik išėjus iš gydytojo kabineto protezuotais dantimis, vėl stoju į eilę“, – sako jis.
Panevėžio teritorinė ligonių kasa jau išsiuntė pirmuosius šių metų kvietimus protezuoti dantis asmenims, laukiantiems eilėje ligonių kasų lėšomis apmokamo dantų protezavimo. Kvietimai išsiųsti 341 Utenos ir 510 Panevėžio apskričių gyventojų. Daugiausia kvietimų išsiųsta laukiantiesiems eilės Panevėžio mieste – 240. Utenos rajono gyventojams išsiųsta 100, Rokiškio rajono ir Visagino miesto – po 70, Panevėžio ir Anykščių rajonų – 60 kvietimų. Jų taip pat sulaukė po 50 Pasvalio ir Biržų, 41 Molėtų, po 40 Kupiškio ir Ignalinos, 30 Zarasų rajonų gyventojų.
Panevėžio teritorinė ligonių kasa ragina gyventojus, laukiančius eilėje dantų protezavimo pasitikrinti savo pašto dėžutes.
Iš viso 2017 metais Panevėžio teritorinės ligonių kasos veiklos zonos gyventojų dantims protezuoti skirta daugiau kaip 1,9 mln., t. y. kone 0,5 mln. eurų daugiau nei pernai. Skirti papildomų lėšų dantims protezuoti gali ir savivaldybės.