Alpių regiono šalys jau ketverius metus rengia festivalį „Mes skaitome kalnus“, skirtą Jungtinių Tautų paskelbtai Tarptautinei kalnų dienai paminėti.
Festivalio tikslas yra ne tik artimiau pažinti Alpių kalnų šalių literatūrą, bet ir galimybė aptarti įvairias šalių ir pasaulines problemas. Kalnai padeda susijungti kultūroms, bendraujant atsiskleidžia Alpių šalių skirtumai ir panašumai.
Šiemet bibliotekoje eksponuojamoje parodoje pristatomi žinomo Slovėnijos fotografo Urošo S. Abramo darbai. Nuotraukose užfiksuoti reto grožio vaizdai: Alpių kalnai, Jasnos, Bledo ežerai, „Zelenci springs“ gamtos draustinis.
Parodoje taip pat pateikta nemažai medžiagos, pasakojančios apie Škofja Lokos miesto bibliotekos debiutą įsijungiant į patį festivalį ir jau nuveiktus darbus.
Šalia Železnikų miestelio stūkso 1678 metrų aukščio Ratitoveco kalnas. Ten stovi Alpių trobelė, o viena jos prižiūrėtojų, bibliotekininkė Tatjana Šmid, trobelės pagrindiniame kambaryje pastatė knygų lentyną, kuri visuomet pilna literatūros Alpių kalnų tema. Visos knygos yra prieinamos tiek trobelės prižiūrėtojams, tiek jos lankytojams.
Panevėžio rajono savivaldybės viešoji ir Slovėnijos Škofja Lokos miesto Ivano Tavčaro bibliotekos partnerėmis tapo 2015-aisiais. Draugystė užsimezgė dalyvaujant tarptautinėje Europos bibliotekų bendradarbiavimo programoje „Naple sister libraries“.
Norėdamos praturtinti bendravimą abi bibliotekos ėmėsi ieškoti bendrų sąlyčio taškų. Pasirodo, ir Lietuvai, ir Slovėnijai itin svarbus bei reikšmingas vasario mėnuo.
Lietuva vasario 16-ąją švenčia Nepriklausomybės dieną, o Slovėnija vasario 8-ąją – kultūros dieną, kuri žymaus poeto Francės Prešereno garbei pavadinta Prešerenov dan.
F. Prešerenas – pirmasis svarbesnis slovėnų poetas, šalies himno autorius. Slovėnijos kultūros diena švenčiama jo mirties dieną – dar nuo 1944-ųjų, o 1991 metais ši diena paskelbta ne darbo diena.
Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka į Slovėniją daugiausia siunčia fotografijų parodas, atspindinčias mūsų šalies ir krašto kultūrinį gyvenimą, papročius, tradicijas. Paroda Slovėnijai pristatoma pavadinimu „Lietuva pasauliui“.
Praeitais metais Slovėnija galėjo susipažinti su žinomo fotografo, panevėžiečio Gintaro Lukoševičiaus darbais, o šiemet nusiųsta fotomenininko, medžio drožėjo Juliaus Vaupšo ir bibliotekos parengta fotografijų parodą „Ustronės svirnas – Vaižganto ir knygnešių muziejus“.
Parodą bibliotekoje galima apžiūrėti iki vasario 28 dienos.