Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Eugenijus Sabutis antradienį ketina pateikti Seimui Darbo kodekso pataisas, kuriomis siekiama suteikti galimybę kartą per mėnesį pasiimti papildomą laisvadienį dirbantiesiems, kurie slaugo sunkiai sergančius ar senstančius savo tėvus.
Darbo kodekso pataisose numatoma, kad viena papildoma poilsio diena per mėnesį, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį, būtų suteikiama darbuotojams turintiems tėvus (arba vieną iš jų), kuriems „nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis arba kuriems nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis; turintiems tėvus (arba vieną iš jų), kurie serga sunkiomis ligomis, įrašytomis į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sunkių ligų sąrašą; turintiems tėvus (arba vieną iš jų), kuriems 75 metai ir daugiau“.
Pasak E. Sabučio, toks pakeitimas sudarytų lankstesnes sąlygas pasirūpinti tėvų poreikiais. Parlamentaro teigimu, senoliams reikia skirti ir laiko, ir bendravimo, o dirbančiajam tai padaryti šiandien yra ganėtinai sunku. Net senolių nuvežimas į gydymo įstaigas, maisto prekių ar vaistų nupirkimas, reikalingiausių popierių sutvarkymas, socialdemokrato nuomone, tampa itin sudėtingu reikalu, ir tai nėra normalu.
„Žmogus, kuris turi slaugyti senyvo amžiaus tėvus, yra priverstas panaudoti nemokamas atostogas, pasirinkti individualų darbo laiko režimą ar tartis su darbdaviu, kad būtų suskaidytos darbo valandos. Matome, kad Darbo kodeksas iki galo neužtikrina laisvesnio laiko darbuotojui. Norint turėti išeiginę tam, kad galėtų pasirūpinti senyvo amžiaus šeimos nariais, žmogui tenka dirbti viršvalandžius ar dirbti pagal besikeičiančius darbo grafikus, o tai daro neigiamą poveikį ne tik tokio darbuotojo pajamoms, bet ir psichologinei savijautai“, – sako socialdemokratas.
Pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodeksą, viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę) suteikiama tik darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų arba du vaikus iki dvylikos metų, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.
Siūloma, kad Darbo kodekso pataisa įsigaliotų 2023 m. sausio 1 d.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.