Praėjusią savaitę parlamentarai nesiėmė šių Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatymo pataisų, nes opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija pareikalavo pertraukos.
Įteisinus numanomo sutikimo modelį, žmonėms nebereikėtų pildyti ir pasirašyti nustatytos formos sutikimo, norint po mirties tapti organų donoru. Įtvirtinus siūlomus pakeitimus, visi veiksnūs asmenys, kurie nebus pasirašę nesutikimo, bus laikomi potencialiais donorais (jei nėra išreikštas nesutikimas ir tam pritaria mirusiojo asmens artimieji).
Šiuo metu Lietuvoje taikomas informuoto sutikimo modelis. Asmuo, norintis tapti organų donoru, raštu išreiškia savo sutikimą. Sutikimas registruojamas Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre. Tuo atveju, jeigu asmuo dėl kokių nors priežasčių nepasirašė sutikimo, kad jo audiniai, ląstelės, organai po jo mirties būtų atiduoti transplantacijai, jam mirus sprendimą dėl mirusiojo audinių, organų atidavimo transplantacijai priima mirusiojo artimieji.
Antradienį Seimo narės Agnė Širinskienė ir Asta Kubilienė taip pat ketina pateikti įstatymų projektus, kuriais siūlys išplėsti galimybes gauti Donoro kortelę.
Parlamentarės siūlys įteisinti, kad kiekvienam asmeniui jo asmens tapatybės kortelės, paso išdavimo ir keitimo metu, taip pat vairuotojo pažymėjimo išdavimo metu būtų sudaryta galimybė išreikšti sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų atiduoti transplantacijai, bei sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka gauti Donoro kortelę.
Šiuo metu gaunant asmens tapatybės kortelę, pasą ar vairuotojo pažymėjimą nėra galimybės išreikšti sutikimo būti donorais po mirties.