Saulėtą šeštadienio rytą gausus būrys vaikų ir suaugusiųjų iš Panevėžio pasuko Paliūniškio link. Greta šios gyvenvietės esančiame Gegužinės girininkijos miško kirtime buvo surengtas masinis eglučių sodinimas. Talkininkų laukė daugiau nei 2,6 ha tuščias plotas, kuriam miškininkai paruošė 4500 jaunų medelių.
Tačiau šis krovinys neatrodė toks didelis, kai miško aikštelėje susirinko visi norintys dalyvauti tradiciniame miškasodyje. Savaitgalio dieną darbo nepabijojo daugiau nei šimtas darbininkų.
Beveik visi jie buvo iš Panevėžio „Vyturio“ progimanzijos. Ši įstaiga dar praėjusiais metais nusprendė Lietuvos šimtmetį atšvęsti naudingai.
„Rengėme planą, kaip švęsime Lietuvos šimtmetį ir ši akcija tapo esminė šventės ašis. Norėjome savo rankomis kažką naudingo padaryti, ne tik karpyti, piešti ar vėliavėlėmis mosuoti”, – apie idėją prisijungti prie nacionalinio šių metų miškasodžio pasakojo progimnazijos direktorė Vitalija Dziuričienė.
Tokią iniaciatyvą, pasak V. Dziuričienės, itin aktyviai palaikė mokyklos bendruomenė. Šiai priklauso ir praėjusiais metais progimnaziją baigusio mokinio tėvas – Valstybinės miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio laikinasis vadovas Giedrius Bronušas. Jis ir vadovavo šiųmetiniam miškasodžiui, kad susirinkusieji teisingai pasodintų eglutes į joms skirtą vietą.
„Medis kaip ir žmogus: gimsta, auga, paskui žiūri iš aukštai ir teikia prieglobstį paukšteliams, žvėreliams. Šiandien mes patys matysime kaip atsiranda miškas. Jam pradžioje reikia mūsų priežiūros ir pagalbos. Šiandien sodinsime medelius, svarbiausia to nepadaryti aukštyn šaknimis”, – linksmai nusiteikęs kalbėjo padalinio vadovas ir puolė dalinti eglutes bei kastuvus.
G. Bronušas patikino, kad šiemet į tradicinę akciją įsijungė žymiai daugiau talkininkų nei ankstesniais metais. Tačiau ne tik graži diena gausų būrį darbininkų priviliojo į mišką, anot jo, lietuviai tampa pilietiškesni, nori dirbti, padėti.
Į šventę atvykę žmonė, pasak vadovo, dirba sąžiningai, laikosi nurodymų ir po kelerių metų galės džiaugtis savo pastangų rezultatu.
„Tiek daug mokinių atvažiavo, po kokių septynerių metų jie jau turės savo mišką”, – kalbėjo G.Bronušas.
Gegužinės girininkijos miškasodyje sutikti mokiniai, jų tėvai ir mokytojai buvo geros nuotaikos ir teigė nuovargio nejaučiantys. Visi žadėjo atvykti po kelerių metų pasižiūrėti, kas išaugs jų apsodintoje miško laukymėje.
„Pirmą kartą tokioje akcijoje dalyvaujame. Svarbiausia oras geras ir nuotaika puiki. Iki šiol yra tekę sodinti medžius tik savo kieme, bet ir čia nuovargio nejaučiu”, – sakė Inga Žiaunienė, į miškasodį atvykusi su dviem dukromis .
Darbingos nuotaikos netruko ir čia pat su kastuvu besidarbuojančioms mokytojai Vytalijai Jėčiuvienei ir jos mokinio mamai Jurgitai.
“Paskelbė akciją mokykloje, tai kas norėjo, tas atvyko. Susirinko per šimtą savanorių ir dirbame. Viskas aišku ir nesunku”, – džiaugėsi mokytoja.
Darbymečiu netinginiavo ir antrokas Tadas. Jis į šventę atvyko su tėčiu, tačiau aktyvaus savaitgalio sumanytojas, pasak berniuko, buvo jis pats.
Sodino medelius mažasis Tadas ne pirmą kartą ir šis darbas, sako, vaiko nė kiek nevargino. Pirmyn su kastuvu jį vedė puiki nuotaika ir žadėtos smagios darbų užbaigtuvės prie laužo kepant dešreles.
Nacionalinis miškasodis vienu metu šiandien prasidėjo visuose keturiasdešimt dviejuose Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose.
Paskutinį balandžio šeštadienį organizuojamas renginys yra skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Jo metu bus pasodintos kelios ąžuolų giraitės ir net 100 hektarų miško.
Miškininkų globojami talkininkai sodins ąžuoliukus, liepaites, pušis, egles, berželius ir kitų rūšių medžius. Tokia akcija vyksta jau penktąjį pavasarį.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 2 mln. hektarų miškų, pusė jų sudaro valstybiniai, kita pusė – privatūs miškai.