Naujojo „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ vadovo – iš Vilniaus atvykusio mokslų daktaro Dariaus Liutiko vizijos prikelti siauruką pildosi.
Bet ne taip, kaip tikėjosi panevėžiečiai.
Nukonkuravo Anykščiai
Kaip ir planavo direktorius, šis traukinukas tampa Lietuvos Kalėdų traukiniu, ištisas tris šventines savaites vaikus ir suaugusiuosius vežiosiantis susitikti su Kalėdų Seneliu. Tačiau Panevėžio žmonėms iš to menka nauda – mat išpuoštas siaurukas visas tris savaites po porą reisų per dieną kursuos tik iš Anykščių iki Troškūnų.
Iš Panevėžio numatyti vos trijų dienų kalėdiniai reisai, bet ar visi jie įvyks – irgi dar nežinia.
Įstaigos atstovai teigia, jog norinčiųjų vykti iš Aukštaitijos sostinės – itin mažai, o visa Lietuva bei kaimynai latviai pastaruoju metu pamėgę Anykščius. Dauguma kalėdinių kelionių šiuo traukinuku iš Anykščių jau bemaž išpirkta ar rezervuota.
„Žinoma, kad labai lauktume važiuojančiųjų iš Panevėžio. Bet kad siauruko pramogoms žmonės renkasi Anykščius“, – aiškino atostogaujantį „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ direktorių pavaduojanti šios įstaigos administratorė Živilė Aukštakalnienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad 25–35 eurus kainuojantys bilietai iš Anykščių noriai perkami, o kone perpus mažiau, 15 eurų, kainuojanti kelionė traukinuku iš Panevėžio, kaip rodo bilietų pardavimas, nėra paklausi.
„Labai lauktume važiuojančiųjų iš Panevėžio. Bet kad siauruko pramogoms žmonės renkasi Anykščius.“
Ž. Aukštakalnienė
Panevėžiečiai vangūs
Ž. Aukštakalnienė pabrėžė, jog įgyvendinant įstaigos vadovo siekį siauruką paversti Kalėdų traukiniu jau nuo vasaros ruošiamasi Kalėdoms. Buvo dėtos didelės pastangos organizuojant pramogas, buriant kolektyvus, tvarkant infrastruktūrą, remontuojant ir patį traukinuką, ir geležinkelį.
Traukinukas pramogautojus susitikti su Kalėdų Seneliu iš Anykščių geležinkelio stoties vežios po du kartus per dieną, o štai iš Panevėžio geležinkelio stoties numatyta išvykti vos triskart. Iš Aukštaitijos sostinės į Rekstino mišką suplanuotos maždaug tris valandas trunkančios kelionės tik du gruodžio antradienius.
Dar viena, trečioji, kelionė iš Panevėžio numatyta vieną gruodžio šeštadienių, ji – taip pat į Rekstino mišką, vadinamąją Zuikynę. Ši kelionė kiek ilgesnė, truks kone keturias valandas.
Abi kelionės vienam žmogui kainuoja 15 eurų. Didelio susidomėjimo jomis, pasak Ž. Aukštakalnienės, kol kas nesulaukta.
Anykščiuose antplūdis
Siauruko administratorė tikina, jog visiškai kitokia situacija Anykščiuose – juose kelionės siauruku tiesiog graibstomos. Norinčiųjų tiek daug, kad į pasimatymus su Kalėdų Seneliu traukinukas iš Anykščių veš net ir gruodžio 31-ąją, ir sausio 1-ąją, nevažiuos tik per Kūčias ir Kalėdų pirmą dieną.
„Kad žmonės išties pajustų šventę ir džiaugsmą, prigalvojome ne tik pramogų, išpuošėme ir patį traukinuką. Jis bus šviečiantis, matomas iš tolo. Gražu bus ne tik juo važiuoti, pamatyti važiuojantį tokį siauruką irgi bus džiaugsmas“, – patikino Ž. Aukštakalnienė.
Tačiau taip linksmai išpuoštas siaurasis traukinukas riedės tik iš Anykščių. Iš Panevėžio iškeliaus įprastas, be kalėdinių puošmenų – toks, koks važiuoja visada.
Be kalėdinių, numatyti ir du vadinamieji jauno vyno, kitaip – božolė, siauruko reisai. Šiemet užraugtą vyną keliauninkai skanaus taip pat Anykščių bažnyčios rūsyje. Į jauno vyno šventę iš Panevėžio išvykstama jau šiandien, o tokia kelionė kainuoja 60 eurų.
Ž. Aukštakalnienė pastebi, kad į kalėdinį traukinį vangiai besirenkantys panevėžiečiai pasirodė neabejingi vynui. Šįkart iš Panevėžio kelionę pasirinkusiųjų buvo tiek, kad važiuos pilnas siauruko sąstatas.
Gavo finansinę injekciją
„Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ priklauso keturioms šeimininkėms: Susisiekimo ministerijai, Anykščių, Panevėžio rajono ir Panevėžio miesto savivaldybėms. Pastarosios Taryba dar spalio pabaigoje nubalsavo padidinti Savivaldybės, kaip vienos iš dalininkių, įnašą – siaurukui pridėti 15 tūkst. eurų.
Tokia finansinė injekcija buvo motyvuojama tuo, kad atsirastų galimybė gruodžio–sausio mėnesiais organizuoti ir vykdyti naujus reisus „Kalėdinis traukinys“ maršrutu Panevėžio siaurojo geležinkelio stotis – Rekstino giria.
„Dalininkų įnašas būtų panaudotas naujos programos parengimui, viešinimui, technikos paruošimui, kelio valymo ir priežiūros darbams“, – rašoma Tarybai svarstyti pateiktame aiškinamajame rašte.
Kaip vyšnia ant torto
Savivaldybės Miesto plėtros skyriaus vedėjas Jokūbas Leipus teigė, jog jau svarstant šį klausimą Taryboje politikai susirūpino: „Tai ką, už 15 tūkstančių eurų panevėžiečiams nupirksime kelis reisus siauruku į mišką?“
„Aiškinau jiems, kad kalėdiniai reisai siauruku – tik vyšnia ant torto. Investicijų „Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui“ reikia, kad apskritai jis galėtų išgyventi, vežioti keleivius, teikti pramogas“, – „Sekundei“ aiškino skyriaus vedėjas.
J. Leipus pabrėžė, kad už Savivaldybės skirtuosius tūkstančius ne vien Kalėdų Senelis su zuikiais kalėdiniame traukinyje ar Rekstino miške pasirodys. Anot jo, pinigai būtini infrastruktūros, bėgių, paties senojo traukinio remontui, kad jis galėtų važiuoti ir kalėdiniu, ir kitais maršrutais.
„Visai neseniai Savivaldybėje lankęsis siauruko vadovas atkreipė dėmesį, kad panevėžiečiai išties vangiai perka bilietus į šį traukinį. Iš jo išgirdome, kad Anykščiuose visai kiti reikalai – reisai graibstomi. Tegalėjome patarti, kad daugiau reklamuotų iš Panevėžio važiuojantį traukinį“, – teigė J. Leipus.