Suošė Nevėžio senvagė ir subangavo minia žmonių prie jos, kuomet prasidėjo dienraščio „Sekundė“ redakcijos jau tradicija tapusios netradicinių inovatyvių plaukimo priemonių varžybos „Laivas-improvizacija 2018“. Nugalėtojais tapo gyvą gaidį, pavadintą papūga Pole, į savadarbį plaustą pasitupdžiusi piratų komanda „Perlas“. Nuskandinę „Valkirijas“ ir aplenkę kitus aštuonis konkurentus nutrūktgalviai iš Panevėžio pasigrobė ir pagrindinį varžybų prizą – kruizą į Švedijos sostinę, Stokholmą.
Šeštadienio popietę Senvagėje vykusios jau penktosios plaukimo varžybos sulaukė ypatingai didelio dėmesio. Jas mielai stebėjo tiek ledus iš šalia esančios mugės lyžčioję vaikai, tiek skareles ant kranto pasitiesusios senjorės.
Emocijų užteko ir žiūrovams, ir dalyviams. Šį kartą išmonę ir kūrybingumą ryžosi pademonstruoti net dešimt komandų, kaip ir kasmet stebinusių savo išradingumu ir originalumu.
Varžybose netrūko azarto ir ekstremalių akimirkų: vienas laivas nepasiekęs kranto ėmė skęsti. Į vandenį su apvirtusia iš medžio drožlių plokštės pagaminta valtimi paniro „Valkirija“ pasivadinusi senų bičiulių, buvusių kambariokų komanda. Juos jėga „nuskandino“ „Perlai“ – veržlių piratų komanda.
Piratų triumfas
Ant baidarių pritvirtintu plaustu šie vandens nusikaltėliai visą varžybų maršrutą Senvagėje iki fontano apiplaukė stovėdami. Kartu su barzdotais, ūsuotais vyrais į kelionę leidosi ir gaidys, bendražygių pavadintas papūga Pole. Krantą pasiekęs greičiausiai „Perlas“ drąsa ir savo smarkumu pakerėjo žiūrovų ir komisijos širdis – komandai skirtas pagrindinis varžybų prizas – kelionė kruiziniu laivu į Švedijos sostinę, Stokholmą. Šią pramogą plaukikams dovanojo kelionių jūra organizatorius „Tallink“.
„Antrą kartą dalyvaujame šiose varžybose. Pernai likome antri, todėl šiemet pasitobulinome laivą. Juo atplaukėme tiesiai iš už devynių jūrų marių“, – šypsojosi laimėtojai Gediminas ir Tomas, komandą subūrę individualioje įmonėje „Relax group Panevėžys“. Pašnekovu teigimu, žmogui visais laikais reikėjo duonos ir žaidimų, tad šios varžybos ir šventė labai praskaidrina miesto gyvenimą.
Įdėjo darbo
Nuskriaustos neliko ir kitos jūreivių komandos. Už triukšmingiausią atsivestą palaikymo komandą ir originalumą bei išradingumą apdovanotas „Robo Panevėžys“, kurį pristatė KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto komanda.
Jos kapitonas Remigijus Kaliasas pasakojo, kad gimtadienio varžybos sutapo su universiteto studentų baigiamuoju darbu. Jaunimas iš antrinių žaliavų kūrė plaustą, kuris atlaikytų kelionę Nemunu ir jį išbandė Senvagėje.
„Mūsų plaustas pasiteisino – jis gali plukdyti dešimt žmonių ilgiausia Lietuvos upe. Sunkumų turėjome tik ieškant plastikinių butelių plaustui pagaminti. Dėl taromatų tokių atliekų šiaip nebesimėto. Nelengva plaukimo priemonę buvo ir atsigabenti – jai pakelti prireikė net 8 vyrų“, -pasakojo R. Kaliasas.
Nepasiduodantys vikingai
Nuotaikingiausiais varžybų dalyviais paskelbti „Valkirijos“ vaikinai. Būrelis kailiniais ir šalmais pasipuošusių jaunuolių pasakojo jau trečią kartą sugalvoję pasilinksminti plaukiant netradicinėmis plaukimo priemonėmis. Ankstesniais metais jie buvo pasitelkę orkos ir bananų įvaizdį. Šiais metais buvę kursiokai stengėsi pasirodyti dar geriau, tačiau koją pakišo konkurentai, apvertę jų valtį.
Šiems vaikinams varžybų partneriai Panevėžio jachtklubas taip pat įteikė savo specialų įsteigtą prizą už burlaiviui artimiausią įvaizdį.
Paguodos prizu už publikos simpatijų sulaukusį įgulos narį šuniuką „Marlo“ apdovanota komanda „Pirmas blynas“. Nedidelis būrelis draugių iš Panevėžio netikėtai sugalvojo pirmą kartą išbandyti naują pramogą ir išplaukė į Senvagę ant plastikinių bakelių sumontuotos medžio lentų paletės. Ne veltui moterys pasivadino tokiu simboliniu komandos pavadinimu – pirmą kartą užlipus ant plausto jis ėmė byrėti ir jūreivės paniro į vandenį. Bet vėliau savo klaidas moterys ištaisė ir puikiai įveikė varžybų trasą.
Į Senvagę vonia
Už šaunų pabėgimą paguodos prizu apdovanotos ir komandos „Tiušku Tiušku“ merginos iš klubo „Rotoract“. Nepaisant to, kad maudymosi kepuraitėmis ir rankšluosčiais pasidabinusios ekstremalės sėdo į vonią, joms pavyko išvengti varžybų nugalėtojų, piratų, atakos vandenyje.
„Dalyvaujame pirmą kartą. Ruošėmės varžyboms dvi dienas: susiradome spintos dugną su kojelėmis, aplipdėme viską putplasčiu ir nudažėme. Viską pasidarėme pačios“, – pasakojo Rūta ir Malvina.
Į šviesią ateitį
Pagrindinio varžybų rėmėjo „Tallink“ specialiu prizu, kruizine kelione už šveisią ateitį apdovanoti dar keturi asmenys iš dviejų dalyvavusių komandų „Burmistrai“ ir „Debesėlis“.
Pirmuoju laivu plaukė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio miesto skyriaus pirmininkė Rasa Juknevičienė ir jos kolegos – kandidatai į būsimo Panevėžio mero pareigas Marius Mališauskas bei Indiana Grigienė.
„Oi kaip nuoširdžiai ruošėsi mūsų žmonės šioms varžyboms. Patys statėme laivą iš ekologiškų medžiagų – surinkome daug plastikinių butelių. Pernai šiek tek sugudravome, pasitelkę baidares, todėl šiemet jautėme, jog esame skolingi ir stengėmės viską pasidaryti patys. Mūsų įvaizdį padiktavo Panevėžio gimtadienio tema „Tarp praeities ir ateities“. Esame politikai, todėl „Burmistrų“ vardas mums tiko“, – geros nuotaikos nestokojo R. Juknevičienė.
Šios komandos priešininkai Lietuvos socialdemokratų darbo partijos nariai į „Senvagę“ išplaukė „Debesėlio“ vardu. Angeliukais pasipuošę politikai į tokią pramogą įsijungė pirmą kartą. Šios komandos kapitonė Aida Miknevičienė pasakojo, kad įgula plaustą su baltais balionėliais gamino dvi savaites.
„Reikia miestui šių varžybų ir kuo daugiau švenčių“, – entuziazmu tryško pašnekovė.
Nors apdovanojimų nepelnė, bet originalumu ir atkaklumu varžybose nė vienam nenusileido ir likusios trys komandos. Vieniša mama Neringa iš Vadoklių su trimis savo atžalomis pirmoji pasinėrė į vandenį ir nė kiek nesijaudino, kad jų pačių rankomis pasigamintas plaustas nenorėjo paklusti.
„Savo plaustą susikonstravome labai greitai. Nesvarbu koks rezultatas, vaikams tai didžiulė pramoga ir naudingas užsiėmimas – sūnus pirmą kartą į rankas paėmė pjūklą. Norėjau parodyti savo mažyliams, kad reikia visur dalyvauti ir būti aktyviems“, – sakė į krantą išlipusi „Nesuvaldomas lai(k/v)as“ komandos vedlė, blizgia apranga vaizdavusi ateitį. Jos vaikų apdarai simbolizavo praeitį ir dabartį. O pats mažiausiasis į vandenį lipti nedrįso ir buvo lyg švyturys krante šeimos komandai.
Su muzika, sklindančia iš kuprinės, varžybose likus kelioms minutėms iki starto sugalvojo dalyvauti dviejų moterų komanda „Boružėlės“. Iš padangų sumontuotas jų plaustas buvo ne tik patikimas, bet ir greitas.
Į trasą be kapitono varžybų dieną išplaukė komandos „Kuklus tobulumas“ plaustas iš lazdyno karčių ir maistinės plėvelės.
„Iš tiesų ruošiausi ir turėjau pats vairuoti savo laivą. Pirmą kartą pasidaviau tokiai atrakcijai suviliotas draugų. Savadarbę priemonę išbandžiau Ekrano mariose. Viskas veikė puikiai. Tačiau likus dienai iki starto atsirado kliūčių“, – sakė komandos vadas Tadas Brainskas.
Prieš varžybas vyras pasidarė tatuiruotę ir dėl to nebegalėjo lipti į vandenį. Trečios kartos panevėžietis džiaugiasi, kad miestas savo žmonėms dovanoja tokias nuostabias šventes. Jos, pasak Tado, palieka puikius prisiminimus.
Už priimtą iššūkį „Sekundės“ redakcija nuoširdžiai dėkoja varžybų dalyviams ir juos vertinusiai komisijai. Šią sudarė Centrinę turgavietę valdančios UAB „Kauptė“ direktorė Asta Pačekajūtė (pirmininkė), triatloninkas Vidmantas Urbonas, Panevėžio jachtklubo vadovas Jokūbas Leipus, ir įmonės „Glasremis“ vadovas Remigijus Kriukas.