Trys Panevėžio krašte rinkti parlamentarai Guoda Burokienė, Bronislovas Matelis ir Deividas Labanavičius bendrai išleido daugiau nei 39 tūkst. eurų parlamentinių lėšų.
Tradiciškai pagrindinės išlaidos – už automobilių eksploatavimą, techninę priežiūrą, remontą, draudimą ir, be abejo, politinę reklamą.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos ataskaitos duomenimis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) priklausanti Guoda Burokienė per metus savo darbui išleido 14 665 eurus. Iš jų didžiausia dalis – daugiau nei 6,6 tūkst. eurų teko viešosios informacijos rengėjų paslaugoms apmokėti. Šiomis išlaidomis ją lenkia Darbo partijos frakcijos atstovas Mindaugas Puidokas, tam pernai išleidęs kone 7000 eurų.
G. Burokienė per 1,8 tūkst. eurų sumokėjo už automobilio eksploatavimą, panašiai tiek biudžeto lėšų išleido ir suvenyrams. Biuro, kompiuterių, kitos kompiuterinės technikos nuoma valstietei kainavo daugiau nei 1000 eurų, o už kanceliarines prekes Seimo narės sumokėta daugiau nei pusė šimto eurų.
G. Burokienė sako, kad jai brangiausiai kainuoja būti matomai viešojoje erdvėje.
„Kadangi koronavirusas, su žmonėmis negalėjau susitikti, tai ir rašiau straipsnius, skelbiau. Visas naujienas, savo matymus, nuomonę rašiau. Todėl ir išėjo daug“, – aiškina parlamentarė.
O štai suvenyrams seimūnė sako pridedanti dar ir iš savo kišenės.
„Nežinau, kaip kiti Seimo nariai, bet aš išleidžiu viską ir dar visą laiką trūksta. Nemažai pridedu iš savo algos. Viskas grįžta atgal pas rinkėjus.“
G. Burokienė
Jos nuomone, gerai, kad Seimo nariams skiriamos parlamentinės lėšos. Kitaip, jos teigimu, būtų neįmanoma tiek padaryti, kiek dabar nuveikiama.
„Nežinau, kaip kiti Seimo nariai, bet aš išleidžiu viską ir dar visą laiką trūksta. Nemažai pridedu iš savo algos. Viskas grįžta atgal pas rinkėjus“, – sako G. Burokienė.
Anot jos, Lietuva nėra išskirtinė – tokios lėšos parlamentarams skiriamos visame pasaulyje. Tiesiog, Seimo narės žiniomis, yra šalių, kuriose jos pridedamos prie algos, o Lietuva pasirinkusi kitokį modelį.
Panevėžiečių į Seimą išrinktas kitas LVŽS atstovas Deividas Labanavičius parlamentinei veiklai per metus išleido 14 594,77 euro. Už viešinimą jis paklojo daugiau nei 4,3 tūkst. eurų, automobilio išlaidos siekė daugiau nei 4,2 tūkst. eurų, o suvenyrų rinkėjams seimūnas išdalijo už 2,3 tūkst. eurų. Biuro, kompiuterių, kitos kompiuterinės technikos nuoma atsiėjo apie 1750 eurų. Mažiausiai D. Labanavičius išleido kanceliarinėms prekėms – apie 200 eurų.
„Suprantu, kad Seimo narių išlaidų tema yra jautri. Rinkėjai kritiškai žiūri į parlamentinių lėšų išlaidavimą. Tikrai stengiuosi nepiktnaudžiauti, leisti tik būtiniausiems dalykams. Kaip bebūtų, į tą patį Vilnių nuvažiuoti reikia. Tenka daug važinėti, ypač sesijos metu, o automobilį kiekvienas naudojame savo. Viešinimasis irgi yra Seimo nario darbo dalis, turim kažkaip atsiskaityti rinkėjams“, – aiškino D. Labanavičius.
Anot jo, nieko keisto, kad taupiausi atrodo mažiausiai parlamentinių lėšų išleidę Seimo ir Vyriausybės vadovai. Nė euro nepanaudojo premjerė Ingrida Šimonytė ir užsienio reikalų ministras konservatorius Gabrielius Landsbergis, o Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen – 1186 eurus, už kuriuos pirko gėlių ir apmokėjo telekomunikacijos paslaugas.
„Kai pats ėjau Panevėžio vicemero pareigas, nei aš, nei meras ir kiti vadovai neišleisdavome Tarybos nario veiklai skirtų lėšų. Dirbant Savivaldybėje, iš jos biudžeto būdavo apmokama už popierių, pieštukus, kitas kanceliarines priemones ar ryšio paslaugas. Tas pats ir Seime. Premjerė ar ministras nenaudoja tokiems dalykams parlamentinių lėšų, nes tokiais dalykais aprūpina ministerijos. Niekas jų nemokamai nevežioja ir tušinukų patys neperka“, – palygino D. Labanavičius.
Seimo narys Bronislovas Matelis pernai parlamentinei veiklai išleido 10 043 eurus. Jam brangiausiai atsiėjo automobilio eksploatavimas, techninė priežiūra, remontas – daugiau nei 5,2 tūkst. eurų. Už tą patį parlamentaras didžiausią sumą atseikėjo ir 2020-aisiais – daugiau nei 5,3 tūkst. eurų. Viešinimuisi jis išleido daugiau nei 2,2 tūkst. eurų, kompiuterinei ir programinei įrangai įsigyti – daugiau nei 1,1 tūkst. eurų. Suvenyrai jam kainavo puspenkto šimto, o gėlės – nepilnai 31 eurą. Daugiau nei 40 eurų B. Mateliui kainavo taksi paslaugos ir viešojo transporto bilietai
Šešios dešimtys parlamentarų pasinaudojo galimybe išleisti visą arba beveik visą kas mėnesį į jų sąskaitą pervedamą sumą, skirtą parlamentinei veiklai. Didžiausią sumą už automobilio eksploatavimą, techninę priežiūrą ir remontą sumokėjo liberalas Ričardas Juška – daugiau nei 10 tūkst. eurų, socialdemokratas Gintautas Paluckas – daugiau nei 9000, valstietis Jonas Jarutis – daugiau nei 8000. Suvenyrų daugiausia pripirko valstietis Valius Ąžuolas ir liberalas Jonas Varkalys. Tam jiedu išleido beveik po 8000 eurų, o Lietuvos regionų frakcijos atstovas Petras Gražulis – beveik 6000, konservatorė Dalia Asanavičiūtė – daugiau nei 5,5 tūkst eurų. Jos partijos bendražygis Justas Džiugelis Seimo nario veiklos ataskaitos spausdinimui ir platinimui išleido kone 8000 eurų, konservatorė Monika Navickienė – daugiau nei 6,2 tūkst. eurų. Lietuvos regionų partijos atstovui Jonui Pinskui už pašto prekes ir paslaugas prireikė daugiau nei 5000 eurų.
Penki Seimo nariai parlamentinei veiklai skirtomis lėšomis apmokėjo teisinės pagalbos paslaugas. Kelios dešimtys parlamentarų pasinaudojo nauja galimybe ir įsigijo telefonus, daugiau nei dešimt kėlė kvalifikaciją ar apmokėjo transporto priemonių dalijimosi platformų paslaugas.