Site icon sekunde.lt

Seimūnas prie gėdos stulpo

Tautos išrinktųjų buveinę supurtė parlamentaro panevėžiečio Povilo Urbšio diskriminacija trenkianti replika apie nėščią politikę.

Prieš rinkimus vienas kitam šypsenas daliję P. Urbšys ir R. Karbauskis jau viešai vienas kitą skalbia. LVŽS lyderis pareiškė panevėžietį nebe pirmą kartą nesuvaldant emocijų ir darant „nepateisinamus pareiškimus“. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Seimo salėje nespėjus išsivadėti parlamentaro Lino Balsio sukelto alkoholio skandalo tvaikui, tautos išrinktųjų buveinę supurtė valdančiųjų atstovo, panevėžiečio Povilo Urbšio diskriminacija trenkianti replika apie nėščią politikę.

Pareiškusį, kad klausimui dėl embrionų saugojimo pristatyti liberalai pasirinktų kitą atstovą, o ne besilaukiančią Viktoriją Čmilytę-Nielsen, P. Urbšį svarstyti Etikos ir procedūrų komisijai nusiteikę perduoti ne tik politiniai oponentai, bet ir jo paties frakcijos kolegos. Besilaukiančios moters Seimo tribūnoje nepanorusiam matyti P. Urbšiui gresia aiškintis ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.

Įvertino kaip mužikišką

Seimas ketvirtadienį nesutiko į sesijos darbų programą įtraukti liberalės Viktorijos Čmilytės-Nielsen projekto atsisakyti pagalbinio apvaisinimo neriboto embrionų saugojimo. Per diskusijas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽ) frakcijos atstovas P. Urbšys kreipėsi į liberalus prašydamas, kad projektui pristatyti parinktų ne besilaukiančią moterį.

Asmeniškai aš prašau vieno dalyko – na, gali šitą projektą dėl embrionų pateikti ne moteris, kuri laukiasi vaiko“, – pareiškė P. Urbšys.

Toks pareiškimas, nuskambėjęs iš Seimo nario lūpų, sukėlė dar didesnį ažiotažą nei dieną prieš tai galimai neblaivaus „žaliųjų“ atstovo L. Balsio viražai. Po P. Urbšio žodžių Seimo salę palikę liberalai jo pasisakymą įvertino kaip konstitucinį nusižengimą.

Nejuokaudamas sakau – nuo kurios nėštumo savaitės jau draudžiama pateikti projektus? Tai yra žema, tai ne valstietiška, tai mužikiška“, – P. Urbšio pareiškimą įvertino liberalas Eugenijus Gentvilas.

Prisikalbėjusio seimūno neužstojo nė saviškiai. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis griežtai pasmerkė politinio bendražygio pasisakymą ir teigė jau pirmadienį besikreipsiąs į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad ši įvertintų P. Urbšio elgesį.

Išsišokėliui dar skaudžiau kirto valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis. Anot jo, P. Urbšys nebe pirmą kartą nesuvaldo emocijų ir daro nepateisinamus pareiškimus.

Bandė kažką apie vertybes pasakyti, o gavosi įžeidimas, pateisinimo nėra“, – sakė R. Karbauskis.

Garsi šachmatininkė, didmeistrė V. Čmilytė-Nielsen teigia „subtilioje padėtyje“ dalyvavusi aukščiausio lygio pasaulio varžybose ir jai niekada neatėję į galvą reikalauti kitokio požiūrio į save. DELFI nuotr.

Norėjo apsaugoti

Pasipiktinimo bangą sukėlęs P. Urbšys nepaneigia Seime pasakytų žodžių, tačiau tikina buvęs neteisingai suprastas.

Likau apkaltintas, kad norėjau pažeminti nėščią moterį, atvirkščiai, aš norėjau ją apsaugoti. Mano giliu įsitikinimu, teisę į gyvybę turi embrionas vaisingų ir nevaisingų porų. Todėl kai pristatinėjamas projektas, susijęs su embriono pavertimu preke ir laboratorine žaliava, man atrodo, yra nesuderinami dalykai“, – „Sekundei“ kalbėjo P. Urbšys.

Seimūnas nė neslepia savo nuostatos, jog įstatymus siūlyti – ne besilaukiančios moters rūpestis. Anot jo, esą keista, kad nors šito projekto iniciatoriai, be V. Čmilytės-Nielsen, yra dar septyni liberalai, tarp kurių šeši vyrai, tačiau į tribūną atėjo besilaukianti politikė.

Kodėl į tą politinį ringą negalėjo ateiti žmonės, kurie nepatektų į dviprasmišką situaciją. Man nėra priimtina, kad nėščia moteris nepasaugoma nuo tokių politinių diskusijų dviprasmiškoje situacijoje. Prie įstatymo projekto aiškiai yra prikišę nagus tie, kurie daro verslą iš pagalbinio apvaisinimo. Susidaro įspūdis, kad tuo aktualiu klausimu norima pasinaudoti besilaukiančia moterimi“, – aiškino parlamentaras.

Jis teisinasi liberalų frakcijai išėjus iš Seimo salės neturėjęs galimybės prieiti prie pačios V. Čmilytės-Nielsen ir jai paaiškinti situaciją, bet tą būtinai padarysiąs.

Moteris irgi turi teisę nešti nešulius. Bet mūsų pareiga ją nuo to apsaugoti. Prieini ir pasisiūlai panešti. O čia ne vieną mėnesį nėščią moterį leidžia į tribūną, kur užvirs diskusijos. Bet kokie emociniai išgyvenimai gali pakenkti jai ir kūdikiui“, – dviprasmiškai įvertintus žodžius susirūpinimu liberalės savijauta grindė P. Urbšys.

Santykiai atšalo

Jis tvirtina už skandalingą pareiškimą frakcijos kolegų nebuvo išbartas, o svarstyti etikos sargams jį grasinantys atiduoti V. Pranckietis ir R. Karbauskis nedalyvavo posėdyje, todėl neva galėjo nesuprasti konteksto.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos šūkis buvo „Orus žmogus – stipri valstybė“. Žmogaus orumas prasideda nuo pagarbos gyvybei. Gal jiems ir priimtina, kad tokioje situacijoje bandoma pasinaudoti nėščia moterimi, man tai ne“, – tvirtina P. Urbšys.

Parlamentaras neslepia jau kurį laiką jaučiantis priešpriešą iš R. Karbauskio. Esą ypač tas tapo akivaizdu po Gretos Kildišienės istorijos, kuri, anot P. Urbšio, buvo prilyginta kone valstybinio lygio problemai.

Kai savo asmeninį santykį buvo bandoma pridenginėti prisidengiant LVŽS kaip antklode, man buvo nepriimtina ir viešai tą sakiau. Po to aš pajutau, kad mūsų santykiai su R. Karbauskiu tikrai atšalo. Esu nušalintas nuo strateginių sprendimų, jaučiu nepasitikėjimą“, – neslėpė Seimo narys.

Visgi P. Urbšys teigė nesiruošiantis palikti LVŽ frakcijos Seime.

Aš niekur nesiruošiu trauktis, o jei jie sugalvos mane mesti, čia jų reikalas“, – sako su valstiečiais į Seimą išrinktas panevėžietis.

Išskirtinio požiūrio neprašė

Netikėto pareiškimo iš parlamentaro sulaukusi V. Čmilytė-Nielsen pripažįsta jo žodžiuose išgirdusi ne dabar deklaruojamą susirūpinimą, bet besilaukiančios moters diskriminaciją. Politikę stebina Seimo nario užuominos, esą kolegos bandę ja pasinaudoti.

Suprantu, kad P. Urbšiui bei daliai kitų Seimo narių nepatinka projekto nuostatos. Tačiau aš jas pristatinėju tikrai ne dėl to, kad laukiuosi. Dar nuo 2016-ųjų, kai Pagalbinio apvaisinimo įstatymas buvo parengimo ir svarstymų stadijos Seime, šiuo klausimu labai domėjausi, aktyviai dalyvavau diskusijose, rašiau straipsnius, rengiau konferenciją. Man šis projektas iš tiesų labai svarbus, nes paliečia 10 tūkst. Lietuvos šeimų“, – „Sekundei“ aiškino V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo narė sako galinti tik apgailestauti, kad, užuot diskutavę dėl argumentų už ar prieš, pateiktų siūlymų, kai kurie parlamentarai ėmėsi vertinti jos, kaip moters, padėtį.

Man visada norisi galvoti apie Lietuvą kaip XXI a. valstybę, kurios Seime turėtų būti ir moterų. Pastebėjau ir iš P. Urbšio, ir iš P. Gražulio kalbų, gana nekorektiškų, kad kai kuriems vyrams, netgi Seimo nariams, būtų patogiau, kad besilaukiančios moterys sėdėtų kaip pelytės po šluota“, – sako politikė.

Anot parlamentarės, netgi jei P. Urbšys turėjęs gerų paskatų, ji neprašiusi jokio išskirtinio požiūrio į save.

Pajuto diskriminaciją

Garsi šachmatininkė, didmeistrė V. Čmilytė-Nielsen teigia „subtilioje padėtyje“ dalyvavusi aukščiausio lygio pasaulio varžybose ir su varžovėmis tokioje pat situacijoje žaidusi.

Man niekada neatėjo į galvą, kad reikėtų kažkokio kitokio požiūrio. Nereikėtų spręsti už mane. Spręsti, ar turėčiau tokį klausimą pateikti, ar man geriau pasisaugoti, nėra P. Urbšio ar P. Gražulio kompetencija“, – sako besilaukianti politikė.

Anot jos, jei Lietuva siekia būti modernia valstybe, visuomenė turėtų sveikai reaguoti į dirbančias besilaukiančias moteris.

Dėl pasipiktinimo bangą sukėlusio P. Urbšio pareiškimo liberalų frakcija nusiteikusi jį perduoti svarstyti ne tik etikos sargams. Liberalai svarsto ir dėl kreipimosi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą.

Iš tiesų šiose aplinkybėse yra diskriminacijos elementų. Nuolatos kalbame, kad darbovietėse moterys patiria diskriminaciją, taip pat ir besilaukiančios, tačiau kai tokie dalykai vyksta tautos atstovybėje – Seime, visos šalies akivaizdoje, privalome reaguoti. Jei užmerksime akis, akivaizdu, koks bus signalas visiems kitiems“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

 

 

Exit mobile version