Site icon sekunde.lt

Seime vėl įstrigo iniciatyva iš švenčių sąrašo išbraukti Gegužės 1-ąją

Seimas jau antrą kartą iš plenarinių posėdžių darbotvarkės išbraukė Darbo kodekso ir Atmintinų dienų įstatymo pataisas dėl Gegužės 1- osios – Tarptautinės darbo dienos.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas ketino pasiūlyti Seimui Gegužės 1- ąją – Tarptautinę darbo dieną išbraukti iš švenčių ir nedarbo dienų sąrašo ir ją paskelbti tik atmintina diena. Šios šventinės dienos praradimą jis siūlo kompensuoti, papildant kasmetinių darbuotojų atostogų dienų skaičių papildoma viena diena.

Ketvirtadienį Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotojas Eugenijus Sabutis paprašė išbraukti šį klausimą iš posėdžio darbotvarkės ir Seimas tam pritarė. Už tai balsavo 67 Seimo nariai, 14 buvo prieš, 23 parlamentarai susilaikė. Tai buvo jau antras sėkmingas socialdemokratų bandymas pašalinti šį švenčių klausimą iš parlamento darbotvarkės.

Jeigu Seimas pritartų, Gegužės 1-oji taptų tik atmintina darbo diena, tačiau darbuotojams padidėtų kasmetinių atostogų dienų skaičius iki 21 darbo dienos – būtų galimybė laisvai pasirinkti, kada pasinaudoti papildoma atostogų diena.

Projekto autorių Seimo narių A. Bagdono ir Simono Gentvilo teigimu, Lietuvoje nėra susiformavusios Gegužės 1-osios šventimo tradicijos, o šią laisvą dieną daugelis žmonių skiria asmeninėms reikmėms, o ne minėjimams.
Svarstydamas apie tai, ką daryti su Gegužės 1-ąja, Seimo narys konservatorius Justas Džiugelis pastebi, kad Lietuva išeiginių per metus turi daugiau nei daugybė Europos ir pasaulio valstybių.

„Neįtikina sakymai, kad Gegužės 1-oji yra švenčiama daugelyje pasaulio šalių, tarp jų – ir kapitalistinėse. Taip, tiesa. Tarkim, Prancūzija. Čia stiprios profsąjungos, Tarptautinė darbo diena – išeiginė. Bet Kūčios ar gruodžio 26 d. yra darbo dienos. Nekalbu jau apie Jonines. Švenčių tradicijas kuria istorinė šalies patirtis, todėl sakyti, kad “o ten tai švenčia”, nėra argumentas. (…) Šiemet Argentina tikrai aplenks Lietuvą pagal laisvadienių metuose skaičių. Jeigu rimtai, Lietuva išeiginių per metus turi daugiau nei daugybė Europos ir pasaulio valstybių. Bet didžiausias šio ginčo absurdas yra tai, kad laisvos dienos niekas nesiūlo atimti. Tiesiog siūlo ją iš vienos dienos metuose perkelti tada, kada jos nori darbo žmogus. Tarptautinę darbo dieną ir toliau bus galima paminėti – po darbo, arba visą dieną, pasiėmus išeiginę. Tai tiesiog bus dar viena atmintina diena kalendoriuje“,- sako Seimo narys J. Džiugelis.

Politikas taip pat turi naują idėją dėl dirbančiųjų iš namų atmintinos dienos.

„Ta pačia proga galvoju, gal Lietuva galėtų tapti pirmąja šalimi, kuri į atmintinų dienų sąrašą įtrauktų dar vieną progą, kurią tikrai “pasigaus” pasaulis – dirbančiųjų iš namų dieną“,- sako J. Džiugelis.
Tuo tarpu socialdemokratai ir kitų opozicinių frakcijų atstovai yra įsitikinę, kad Gegužės 1-oji turi būti šventinė diena.

Šiuo metu Gegužės 1-oji yra šventinė ir nedarbo diena.

Exit mobile version