Antradienį Seimas priėmė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo projektą. Vis dėlto dar praėjusią savaitę į pataisas sugrąžintai „smurto lyties pagrindu“ sąvokai parlamentarai vėl nepritarė.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovė Vilija Aleknaitė Abramikienė dar kartą nuogąstavo, esą tai bandymas į nacionalinę teisę perkelti Stambulo konvencijos nuostatas.
„Svarstymo stadijoje mes jau buvo išsiaiškinę, jog smurto lyties pagrindu sąvoka yra nurašyta nuo Stambulo konvencijos, ji yra politizuota, ji yra labai ideologiškai angažuota ir netgi, drįstu sakyti, pagrįsta neomarksistine lyčių kovos teorija, kuri pakeitė klasių kovos teoriją“, – prieš balsavimą kalbėjo V. Aleknaitė Abramikienė.
Jos teigimu, smurto aukomis moterys tampa ne dėl lyties, o todėl, kad yra silpnesnės už smurtautoją.
„Smurtas prieš moteris gali būti dėl pačių įvairiausių priežasčių, ir dėl rasės, ir dėl lyties, gali būti dėl tautybės, dėl daugybės dalykų, o šiaip smurtas prieš asmenį dažniausiai reiškiasi todėl, kad tas asmuo yra silpnesnis už smurtautoją. (…) Mums reikia, kad įstatymas veiktų tikrovėje, padėtų realiai žmonėms, o ne kad leistų kažkam išsikelti savo ideologinę ar politinę vėliavą“, – pridūrė ji.
Visgi Laisvės partijos atstovė, parlamentarė Morgana Danielė teigė, kad sąvokos įtraukimas padėtų ne tik teisiškai patvirtinti, kad smurto aukomis tampa moterys, tačiau ir pašalintų tikrąsias smurto priežastis.
„Sąvokos įrašymas į įstatymą ne tik atspindės situaciją Lietuvoje, kuri yra tragiška, ne tik mastą prieš moteris ir mergaites, kuris yra labai didelis, bet kartu ir leis mums pasiekti tą pokytį pirmiausia įstatymuose, o tada mūsų galvose ir pradėti šalinti šito smurto tikrąsias priežastis iš savo kasdienio pasaulio, iš savo kasdienės aplinkos”, – kalbėjo M. Danielė.
Naująja įstatymo redakcija ketinama įtvirtinti apsaugos nuo smurto orderį. Tai suteiktų galimybę nukentėjusiam asmeniui gauti socialinę, teisinę bei medicininę pagalbą. Jei įstatymas pavasario sesijoje būtų priimtas, tai leistų smurtautoją, policijos sprendimu įvertinus nusibrėžtus kriterijus, 15 dienų iškraustyti iš namų. Šiuo metu tokia galimybė įmanoma tik pradėjus ikiteisminį tyrimą. Įsigaliojus pataisoms, tokio tyrimo nebereikėtų.
Už pasisakė 99 parlamentarai, prieš – 2, susilaikė 17 Seimo nariai.
ELTA primena, kad kiek anksčiau Seimas pritarė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcijai. Visgi po svarstymo įstatymo projekte nebeliko daugiausiai aistrų sukėlusios Laisvės partijos iniciatyva įtvirtinti ketintos smurto lyties pagrindu sąvokos. Šios sąvokos įstatymo projekte atsisakyta po pratęstoje Seimo sesijoje vykusio balsavimo – parlamentarai nuogąstavo, kad tai bandymas į nacionalinę teisę perkelti Stambulo konvencijos nuostatas.
Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, Laisvės frakcijos narys Tomas Vytautas Raskevičius kiek anksčiau teigė, kad smurto lyties pagrindu sąvokos įtvirtinimas pripažintų, jog dažniausiai nuo smurto artimoje aplinkoje kenčia moterys. Tai, pasak jo, vienareikšmiškai įrodo ir statistika: moterys sudaro 80 proc. nukentėjusiųjų dėl tokio pobūdžio smurto.
Visgi oponentų šiam įstatymui atsirado tiek valdančiųjų, tiek opozicijos stovyklose – jie siūlymuose įžvelgia paslėptą mėginimą įtvirtinti Stambulo konvencijoje esančią lyties sąvoką. Anot jų, smurtas prieš moteris atsiranda ne dėl lyties, tačiau prieš fiziškai silpnesnius asmenis, todėl būtinybės įtraukti smurto lyties pagrindu sąvoką nėra.