Priėmus šias Seimo Laisvės frakcijos nario Kasparo Adomaičio inicijuotas įstatymo pataisas, nemokamai tokie plastikiniai maišeliai būtų dalinami tik į juos pakuojant šviežią mėsą, jos produktus ir šviežią žuvį bei jos produktus.
Anot Seimo nario K. Adomaičio, paskutinį žingsnį Seime žengiantis Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymo pakeitimo projektas turėtų užtikrinti, kad ploniems plastikiniams maišeliams bus pradėtas taikyti simbolinis mokestis, kuris, tikimasi, paskatins žmones susimąstyti, ar plastikinio maišelio visada reikia.
„Pataisa numato, kad kainą už lengvus plastikinius maišelius galės nustatyti patys prekybos centrai. Pavyzdžiui, prekybos centras „Rimi“ Estijoje šiandien taiko 5 centų mokestį už vieną ploną plastikinį maišelį. Šviežios mėsos ir žuvies produktai ir toliau bus nemokamai pakuojami į lengvus plastikinius maišelius – čia taikoma išimtis. Kadangi tokius produktus, kaip mėsa ar žuvis, į plastikinius maišelius supakuoja patys prekybos centro darbuotojai, tai perteklinio naudojimo čia nebūna. Be to sunku rasti patogių alternatyvų“, – sako iniciatyvos autorius K. Adomaitis.
Lapkričio 15 d. Seime po svarstymo pritarta siūlymui nebeleisti parduotuvėse nemokamai dalinti labai lengvų plastikinių maišelių. Jeigu Seimas priims tai numatančią Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisą, nemokamų maišelių parduotuvėse nebeliks nuo 2023 m. liepos 1 dienos.
Plastikiniai maišeliai yra vienas iš dešimties dažniausiai išmetamų daiktų Europoje.
Remiantis naujausiais „Eurostat“ duomenimis, Laisvės frakcija pažymi, kad Lietuva yra daugiausiai plonų plastikinių maišelių sunaudojanti šalis žemyne – per 2020-uosius metus mūsų šalyje teko 249 itin ploni plastikiniai maišeliai gyventojui. Mažiausiai maišelių buvo sunaudojama Belgijoje (3 maišeliai žmogui per metus), Liuksenburge (5) ir Austrijoje (25).
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.