Nors budinčių globėjų veikla Lietuvoje dar neįteisinta, savivaldybės jau ieško kandidatų tokiai pagalbai. Net šešiolika gražių šeimų iš tėvų paimtiems vaikams priglausti susirado Panevėžio rajono seniūnijos.
Prieš mėnesį Panevėžio rajono savivaldybė kartu su administracija ir seniūnais paskelbė budinčiųjų globėjų paieškas. Surasti juos įpareigojo mūsų šalyje įsibėgėjanti institucinės globos pertvarka, kuria siekiama, kad kuo daugiau mažylių gyventų šeimose, o ne globos namuose. Iš tėvų paimtas vaikas būtų nuvežtas budinčiam globėjui ir pas jį galėtų gyventi iki metų.
Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas per pastarąsias tris savaites surado net penkis potencialus globėjus, kurie galėtų laikinai priglausti iš tėvų paimtą vaiką.
Šios šeimos, pasak seniūno, tvarkingos, mokančios auginti vaikus.
Tačiau pasikalbėjęs su gyventojais V.Šležas suprato, kad skelbti tokias paieškas per anksti – mat į daugumą jiems rūpimų klausimų tiesiog neįmanoma atsakyti.
Susidomėjo ir seniūno artimieji
„Radome nemažai norinčiųjų priglausti vaikus. Tik ar iš tokio darbo bus naudos? Niekas negali paaiškinti, kaip bus mokama už tokią globą – ar žmonėms verta palikti savo darbus dėl visuomenei naudingos veiklos. Ar į globėjų mokymus turės eiti vienas šeimos narys, ar abu sutuoktiniai?“ – dėl neaiškios vizijos „Sekundei“ nuogąstavo V. Šležas.
Tokia veikla susidomėjo ir savo vaikus užauginusi, o dabar niekur nedirbanti seniūno sesuo. Tačiau jos vyras, tolimųjų reisų vairuotojų, retai būna namuose ir jei mokymus reikėtų baigti abiem sutuoktiniams, kilnų šeimos planą esą būtų sunku įgyvendinti.
V.Šležas konkretumo pasigedo ir dėl globėjų gyvenimo sąlygų. Nors jo parinktos šeimos tvarkingos, gali būti kokių nors nenumatytų reikalavimų ir viskas nutrūks.
„Viena mano kalbinta moteris sutiktų globoti vaikus. Jos namai gražūs, vietos pakanka, bet kieme yra tvenkinys. Ar reikės jį užtverti? Dėl to šeimininkei gali būti keblu“, – paaiškino V. Šležas.
Pasak jo, kai kuriuose namuose nėra tualeto viduje. Pats seniūnijos vadovas įsitikinęs, kad renkant globėjus svarbiausia turėtų būti jų gyvenimo būdas, charakteris ir elgesys su vaikais. Tačiau dėl neapgalvotos budinčių globėjų tvarkos plėstis į diskusijas dėl tokios pagalbos, anot jo, neverta.
„Pirma kregždutė – dar ne pavasaris. Pirmiausia reikia parengti įstatyminę bazę, tik tada kviesti žmones“, – pabrėžė seniūnas.
Neaišku, ką pasiūlys
Pagal dabar galiojančius įstatymus visiems globėjams (taip pat ir budintiems) mokama 152 eurų išmoka per mėnesį už kiekvieną globojamą vaiką bei tokio pat dydžio valstybės tikslinis priedas.
Ar budintiems globėjams Panevėžio rajono savivaldybė papildomai mokės atlyginimus, bus nuspręsta vėliau. Mat tvarka dėl tokių asmenų darbo – neparengta.
Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Paškevičienė sakė, kad reikia palaukti Seimo parengto projekto. Jį aukščiausioji šalies valdžia žada svarstyti Seimo pavasario sesijoje.
Bet dėl to lūkuriuoti Panevėžio rajono valdžia nenusiteikusi. Jau nužiūrėta net 16 galimų budinčių globėjų. Be Paįstrio, laikinus pagalbininkus pasiūlė Velžio, Raguvos, Panevėžio ir Karsakiškio seniūnijos.
Tik pastarojoje rasta gyventoja kol kas vienintelė pasiųsta tikrintis sveikatos ir baigti globėjams skirtus trijų mėnesių kursus Panevėžio socialinių paslaugų centre.
„Vis dar važinėjame į kiekvieną rajono seniūniją ir kalbamės su atrinktais žmonėmis. Dalį jų pasiūlė seniūnai, kai kurie susidomėjo patys. Tai – gražios, tvarkingos šeimos. Džiaugsimės, jei iš visų kandidatų liks bent du trys rimti budintys globėjai. Kitiems siūlysime įsivaikinti, nes rajono vaikų namai – pilni“, – „Sekundei“ teigė A. Paškevičienė.
Jos aiškinimu, budintieji globėjai vaiką turės priimti bet kuriuo paros metu ir globoti jį ne ilgiau nei metus. Todėl tokie pagalbininkai turės būti rimtai pasirengę prižiūrėti tiek kūdikį, tiek didesnį vaiką.
Pirmieji iš tėvų paimti vaikai Panevėžio rajone budintiesiems globėjams bus perduoti galbūt jau šios vasaros pradžioje.
Pirmiausia – tvarka
Mažiau laikinų globėjų iki šiol susirado Panevėžio miesto savivaldybė. Čia tokia veikla susidomėjo du potencialūs kandidatai.
Miesto valdžia pirmiausia parengė savo tvarką organizuoti tokią pagalbą ir ją finansuoti. Ją parengti padėjo vaiko teisių apsaugos specialistai, Panevėžio socialinių paslaugų centras, kuris mokys budinčius globėjus.
„Šiuo metu tvarka dar nėra visiškai baigta. Ją svarstyti komitetams atiduosime trečiadienį, paskutinį tašką padės Taryba. Todėl nenorėtume komentuoti visų numatytų sąlygų globėjams, – teigė Panevėžio socialinių paslaugų centro darbuotoja Danguolė Sabulienė. – Tik galime atskleisti, kad numatyta su budinčiais globėjais sudaryti darbo sutartis ir, be priklausančios išmokos bei priedo, jiems mokėti atlyginimą.“
Nuo trijų iki penkių darbuotojų įdarbintų pats Socialinių paslaugų centras.
„Kol nepatvirtinta tvarka, nenorime intensyviai ieškoti žmonių laikinai globai. Mums paskambino dvi moterys, užsirašėme jų kontaktus ir, jei viskas bus gerai, dirbsime toliau“, – sakė D. Sabulienė.
Minėtas kandidates turės įvertinti vaiko teisių apsaugos specialistai, vėliau jų lauks mokymai. Socialinių paslaugų centras taip pat žada rengti susitikimus su visuomene, pasakoti žmonėms apie globos svarbą ir prašyti jų pagalbos vaikams.
Budinčius globėjus jau turi Vilnius ir Kaunas.