Tai Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete pranešė „Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė.
Jos teigimu, šio draudimo išmokos gerokai viršija įmokas. O to priežastis yra per menkos savarankiškai dirbančiųjų sumokamos įmokos.
„Labiausiai neigiamas motinystės draudimo rezultatas atsiranda dėl savarankiškai dirbančių sumokamų draudimo įmokų ir tų asmenų gaunamų išmokų. Kalbant apie samdomą darbą dirbančius gyventojus, jų įmokos ir išmokos subalansuotos“, – tvirtino J. Varanauskienė.
Savarankiškai dirbantiems gyventojams motinystės socialinio draudimo įmoką siūloma padidinti 0,13 punkto – nuo dabar nustatyto 1,71 iki 1,84 procento. Siūlomas ir kitas variantas: keisti reikalavimus motinystės draudimo stažui arba draudžiamųjų pajamų skaičiavimui.
Socialdemokratas Algirdas Sysas BNS sakė, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iki pavasario turėtų parengti naują savarankiškai dirbančių gyventojų įmokų ir išmokų skaičiavimo tvarką. Kitaip pataisas rengs patys parlamentarai.
Pasak jo, savarankiškai dirbantiesiems įmokas motinystės draudimui skaičiuojant kitaip nei kitiems gyventojams, diskriminacijos nebūtų.
„Nematyčiau jokios diskriminacijos, jeigu šitai grupei būtų išmokos apskaičiuojamos ne pagal per vienerius, o per paskutinius trejus metus gautas pajamas ir sumokėtas įmokas“, – BNS teigė A. Sysas.
Jis pripažįsta, kad visos savarankiškai dirbančių gyventojų sumokamos „Sodros“ įmokos dabar yra labai nedidelės.
„Negalime kitų mokesčių mokėtojų pinigais išmokas mokėti. Jeigu deklaravo, kad gauna minimumą, tai nuo minimumo ir išmokas turi gauti. O ne susimokėti vieną kartą įmoką, kai jau žino, kad laukiasi“, – kalbėjo parlamentaras.
Dabar norint gauti vaiko iki dvejų metų priežiūros išmoką, per paskutinius dvejus metus reikia sukaupti minimalų 12 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą. Jis dirbant savarankiškai skaičiuojamas bendrą pagal sumokėtą socialinio draudimo įmokų sumą. Nesvarbu, ar jos kas mėnesį mokėtos dvejus metus, ar didesnė lėšų suma pervesta per trumpesnį laikotarpį.
Vienintelis reikalavimas dirbant savarankiškai ir norint dvejus metus gauti vaiko priežiūros išmoką – šiemet įmokas sumokėti nuo ne mažiau kaip 6 tūkst. 660 eurų, o kitąmet – nuo 7 tūkst. 284 eurų (12 minimalių mėnesinių atlyginimų, MMA). Šiemet MMA yra 555 euro, nuo sausio jis sieks 607 euro.
„Sodra“ pranešė, kad motinystės socialinio draudimo įmokas už 2018 metus mokėjo 86 000 savarankiškai dirbusių gyventojų, kurių įnašas sudarė 5,5 mln. eurų.
Individualių įmonių savininkams, tikrųjų ir komanditinių ūkinių bendrijų, mažųjų bendrijų nariams, dirbantiesiems pagal individualios veiklos pažymas sumokėtos vaiko priežiūros išmokos pernai siekė 34,6 mln. eurų. Tiesiogiai lyginti šio skaičiaus su įmokomis negalima, nes dalis dirbančiųjų savarankiškai turi dar ir samdomą darbą, todėl jiems išmokos yra skaičiuojamos nuo bendros jų draudžiamųjų pajamų sumos.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.