Nors 17-mečiam D. Staniūnui šiuo metu vasaros atostogos, bet galvoje jau sukasi mintys apie artėjančius mokslo metus.
Kitąmet jo laukia abitūros egzaminai Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo rengimo centre. Būsimam renginių ir poilsio paslaugų organizatoriui ramybės neduoda tik vienas klausimas: kaip jiems tinkamai pasiruošti ir kurgi nuvingiuos jo kelias.
Tačiau prieš tai Daugvydo dar laukia kelionė į Šveicariją. Kaip tik šiomis dienomis panevėžietis savanoriauja pasaulio triatlono čempionate.
D. Staniūnas kartu su antruoju geležiniu žmogumi Lietuvoje tituluojamu ultratriatlonininku Tautvydu Grabausku patraukė į vieną gražiausių ir, beje, turtingiausių pasaulio šalių – Šveicariją, kur atletas pasaulio triatlono čempionate gina šalies garbę.
Šalia jo visada bus Daugvydas, kuriam patikėta pasirūpinti sportininko gerove – išalkusiam patiekti maistą, vandens troškuliui numalšinti, padaryti kitus smulkius darbus, kad Tautvydui dėl nieko netektų jaudintis, kol mins dviratį, bėgs ar plauks.
„Tai bus pirmoji mano savanorystė už Lietuvos ribų, bet, manau, jog Šveicarijoje mums puikiai seksis ir iš ten parsivešiu tik pačias geriausias patirtis“, – dar prieš kelionę kalbėjo D. Staniūnas.
D. Staniūno savanorystės istorija išties gana įdomi.
Daugvydui buvo vos vienuolika metų, kai kartą naršant telefone akys užkliuvo už skelbimo. Panevėžietė Genutė Kučytė ieškojo savanorių, galinčių pagelbėti Aukštaitijos sostinėje vykusiose grandiozinėse triatlono varžybose.
„Paskambinau nurodytu telefono numeriu, pasakiau, kad norėčiau pabandyti. Iš pradžių man neleido, nes pagal oficialų savanorystės kodeksą savanoriauti galima tik nuo 14 metų“, – prisimena Daugvydas.
Šiaip taip iškaulijęs suteikti jam progą, D. Staniūnas jau po kelių dienų papildė savanorių gretas.
„Dar iki šiol prisimenu, kaip į renginį atvykau su tokia mėlyna kėdute, kuri buvo gerokai aukštesnė už mane, – juokiasi savanoris. – Man parodė, ką reikės daryti, o paskui ir pats pradėjau visiems diriguoti.“
Anot D. Staniūno, pirmasis įspūdis tokio masto renginyje jam, vaikui, buvo nuostabus ir sunkiai nupasakojamas žodžiais.
„Kai savanoriauju, nesvarbu kur, būna pats geriausias laikas“, – tikina Daugvydas.
Jauno panevėžiečio savanorystės patirtis išties spalvinga: jis jau išmaišė daugybę triatlono, dviračių sporto, krepšinio varžybų.
Savanoriavo ir Panevėžio krepšinio komandos ,,Lietkabelis“ štabe – per rungtynes ir grindis teko valyti, ir komandos talismanu pabūti.
D. Staniūną ne kartą galėjai sutikti savanoriaujantį Jaunuolių dienos centre, kur laiką leidžia jaunuoliai, turintys proto negalią, taip pat Panevėžio gimtadienyje ar Šv. Juozapo socialinės globos namuose. Ten senelius Daugvydas vaišino ir savanorių keptais sausainukais, ir džiugino pačių gamintais atvirukais.
Savanoriškas iniciatyvas, veiklas ir renginius, kuriuose dalyvavo, užkietėjusiam savanoriui tiesiog būtų sunku suskaičiuoti.
O pernai D. Staniūnas tapo projekto „Social Breeze“ ambasadoriumi. Ambasadoriai, bendraudami su bendraamžiais savo miestuose ir miesteliuose, dalijasi žiniomis apie savanorišką veiklą Lietuvoje ir užsienyje. Pagrindinis jų tikslas – padėti bendraamžiams suprasti, kaip galima dalyvauti savanoriškoje veikloje Lietuvoje arba už jos ribų.
D. Staniūnas pamena prieš bemaž trejus metus paties organizuotą projektą ,,Savanorystės pasas 2019“.
Tuomet net 42 jaunuoliai iš Panevėžio miesto bei rajono aktyviai savanoriavo įvairiausiose vietose, institucijose ir per praktinę veiklą rinko pilietines valandas.
Vėliau įvyko ir iškilmingas šio projekto baigimo bei savanorių pagerbimo vakaras – ,,Savanorių apdovanojimai 2019“, sutraukę būrį jaunų, ambicingų, veiklių panevėžiečių.
Daugvydas džiaugiasi, jog rengdamas savanorių apdovanojimus sulaukė be galo daug geranoriškų žmonių ir įstaigų pagalbos.
„Labai smagu, kad tiek pavieniai asmenys, tiek maži ir dideli verslai palaikė mano idėją bei aktyvų Panevėžio jaunimą“, – dėkingas jaunuolis.
O ir pats D. Staniūnas ne kartą lipo atsiimti apdovanojimų už indėlį į savanorystę. 2019 ir 2021 metais Panevėžyje jis išrinktas Metų jaunimo savanoriu. Tais pačiais metais buvo nominuotas ir Metų panevėžiečiu.
Toks įvertinimas, anot jaunuolio, tikrai labai džiugina.
„Dėkoju savo šeimai, draugams, visiems panevėžiečiams, kurie palaikė mane ir mano idėjas, kuriems patinka tai, ką darau. Man tai reiškia be galo daug“, – teigia Daugvydas.
Anot jo, kai kam gali pasirodyti, jog apdovanojimas tėra statulėlė ar trofėjus, bet vaikinui tai priminimas, kiek daug per tuos metus nuveikta darbų.
Iš savo bendraamžių D. Staniūnas labai dažnai girdėdavo pastebėjimus, esą savanoriaudamas tik gaišta laiką ir galėtų susirasti įdomesnių užsiėmimų.
Jį nuolatos lydėjo nuostabos persmelkti klausimai, kam tai darantis ir kokia yra viso to prasmė.
Daugvydas sako į tokias replikas tiesiog nekreipdavęs dėmesio. Jam patinka tai, ką daro, savanoriaudamas pasisemia tik pačių geriausių emocijų.
„Mokykloje vis laukdavau, kada gi baigsis pamokos. Po jų skubėdavau susitikti su tais, kuriems taip pat patinka savanoriauti, kuriuos savanorystė „veža“, kuriems gera daryti gera dėl kitų“, – sako Daugvydas.
Savanorystė D. Staniūnui suteikė daug įvairiapusiškos patirties, pasitikėjimo savimi, drąsos, ryžto. Sako išmokęs atviriau bendrauti su žmonėmis, juos išklausyti.
„Visas tas laikas savanoriaujant, darant gerus darbus, padedant žmonėms buvo neįkainojamas ir labai gražus“, – tikina jaunuolis.
Visiems, kurie vis dar dvejoja, ar galėtų savanoriauti, Daugvydas linki nebijoti, savęs nestabdyti, o ateiti ir pamėginti. Anot jo, nereikėtų klausyti, ką sako kiti.
„Savanoriaudami ne tik praleisite laiką su žmonėmis, kuriuos sieja tas pats tikslas, bet ir atrasite naujų draugų, išmėginsite įvairius darbus, kurie ateityje jums padės pasirinkti profesiją. Tad tik pirmyn!“ – drąsina savanorių ambasadorius.