Grožis reikalauja aukų, o kartais jam tenka paaukoti ir kaimynų draugystę. Taip nutiko Panevėžyje, Žvaigždžių gatvėje, kur gyventojai susipyko dėl nuostabaus gėlyno.
Prieš dvejus metus panevėžietė Janina Stankevičienė visus sužavėjo iniciatyva prie daugiabučio sukurti didžiulį ir spalvingą gėlyną. Valstybinėje ne itin derlingoje žemėje, kur kažkada buvo paslėptas statybinis laužas, niekieno nepadedama gyventoja vieną po kito sodino dekoratyvinius medelius, krūmelius, gėles, tempė didelius akmenis.
Tačiau šiandien kiemo gėlininkė pasiryžusi šį grožį išrauti su visomis šaknimis.
„Niekas čia šito darželio nevertina – jei lieps, viską išdraskysiu, jau rudenį nieko nebeliks. Akmenis išdalinsiu, žinau, kam reikia. Bet ir vėl visi sakys, kad kvailė“, – piktinosi septintą dešimtį perkopusi pensininkė.
Problema – laistymas
J. Stankevičienės įtūžį sukėlė to paties daugiabučio namo pirmininkas, kuris esą šiomis karštomis dienomis neleidžia kaimynei palaistyti gėlyno iš namo rūsyje esančios vandentiekio sistemos. Gėlininkė pasiruošusi net ir sumokėti už tokias namo išlaidas, nes pati iš savo buto antrame aukšte jau pavargo nešioti vandens pilnus kibirus.
„Kai taip karšta, kas dieną gėlynui reikia bent 20 kibirų vandens. Kiek man sveikata beleis tokį svorį tampyti. Kartą išnešiau į laiptinę kibirą vandens, sakau, gal kas nors nuneš žemyn. Kur tau…“ – kalbėjo J. Stankevičienė.
Prie jos priėję kaimynai gyrė gėlyną ir gūžčiojo pečiais, kodėl kilo tokia bėda. To paties namo gyventojas Juozas svarstė, kad gal ir pati vieta nepalanki augalams, nes čia anksčiau niekas neaugdavo. Tačiau jis ir pats duotų vandens iš savo buto, kad tik kiemas gražiau atrodytų.
„Kam čia draskyti, argi tas vanduo auksą kainuoja? Kiek tų kubų sunaudosime? Galiu ir iš savo buto prileisti“, – sakė pro šalį ėjęs gyventojas. Jam pritarė ir kitas kaimynas, teigęs, jog seniai reikėjo tokį klausimą išspręsti.
„Galiu nusileisti, bet tegu ir kaimynė prižada, kad tą gėlyną žiūrės dar penkerius metus. Abu esam senyvo amžiaus, kas žino, kiek mums liko.“
P. Gelumbauskas
Užkrovė naštą kitiems
Spręsti Janinos bėdą gyventojų susirinkime pažadėjo ir namo pirmininkas Petras Gelumbauskas. Tačiau pats trečiame aukšte gyvenantis pensininkas nesutiko nešioti vandens iš savo buto. Tokios pareigos – nebe jo amžiui. Tačiau, pasak P. Gelumbausko, ir ne kaimynės amžiui tokius gėlynus kurti.
„Vandens galiu duoti, bet darželis sodintas jos iniciatyva, tai nereikia tokios naštos užkrauti kitiems. Pati pasidarė, paskui didino, didino, tegu mūsų nekiša, nes niekas jos to neprašė“, – aiškino pirmininkas.
Anot jo, kaimynei buvo nurodytas šulinėlis kieme, iš kurio galėtų semtis vandens. Bet toks pasiūlymas moteriai netiko. Pirmininkas sako siūlęs Janinai žarną nuo vandens čiaupo išvesti per savo buto langą.
„Jai niekas netinka: ir kad vaikai laksto, ir kad triukšmauja. Man tai reikia to judesio. Tiesiog toks žmogus“, – svarstė P. Gelumbauskas.
Ir dekoratyviniai augalai daugiabučio namo kieme, vyro nuomone, vieniems patinka, kitiems – ne. Be to, šis grožis esą sukurtas ant valstybinės žemės.
„Galiu nusileisti, bet tegu ir kaimynė prižada, kad tą gėlyną žiūrės dar penkerius metus. Abu esam senyvo amžiaus, kas žino, kiek mums liko“, – kalbą ne itin optimistiško kompromiso link pasuko pirmininkas.
Jis sutinka, kad būtų galima įrengti čiaupus iš rūsio. Tačiau toks patogumas žmonėms kainuos: reikės parengti darbų projektą, pirkti medžiagas, samdyti pagalbininkus.