Site icon sekunde.lt

Sausra ir pašaro stygius verčia parduoti karves

Lietuvoje mažėja ir smulkių karvių augintojų, ir pieno. Kelis ar keliolika galvijų auginančius ūkininkus parduoti melžiamas karves skatina šalį antrus metus iš eilės alinusi sausra.

„Parduoda (karves – BNS) masiškai, nėra kuo šerti. Pašarų nėra. Viską sušėrė, nes žolė išdžiūvo. Jeigu palis, gal atolo bus“, – BNS teigė  sako Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis.

Pasak jo, karves auginantys ūkininkai dėl sausros negali žiemai pasiruošti pašaro.

„Iš hektaro tris rulonus šieno prisuko, kai anksčiau – 30-40. Aišku, tą ruloną galima nusipirkti už 33 eurus. Atveža iš kitų regionų, kur drėgmės užteko ir žolė užaugo“, –tvirtino J. Vilionis.

Pasak pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktoriaus Egidijaus Simonio, analogiška situacija buvo ir pernai.

„Prieš metus, kai buvo sausra, lygiai tas pats buvo. Kurie turi mažiau žemės, jiems sudėtinga pasiruošti pašarų žiemai“, – BNS sakė jis.

Tuo metu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad sausra tėra tik viena iš priežasčių, kurios lemia apsisprendimą mažinti karvių ūkį ar jas išparduoti.

„Tai sudėtingesni metai, kai pritrūksta pašarų, bet ne sausra lemia tuos dalykus, o  yra kitų daug komponentų“, – pareiškė A. Svitojus.

Pasak J. Vilionio, kasmet karvių banda sumažėja po 17-20 tūkst., o E. Simonis sako, jog pagaminto pieno apimtys sumažėja apie 1 proc.

„Ta tendencija nėra labai jau grėsminga, kaip nori pieno gamintojai parodyti“, – tvirtino E. Simonis.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas skaičiuoja, kad dabar Lietuvoje auginama 245 tūkst. melžiamų karvių. Pieną parduoda 19 tūkst. ūkių, iš jų 41 turi daugiau negu 500 karvių, o 2 450 ūkiai – virš 20.

E. Simonio skaičiavimais, iki 10 karvių laiko 74 proc. smulkiųjų pieno tiekėjų, jie parduoda tik 11 proc. viso pieno.

J. Vilionis sako, kad Lietuvoje viename ūkyje yra vidutiniškai 6,7 karvės. Smulkiųjų karvių augintojų tiekiamas pienas sudaro iki 20 proc. viso superkamo kiekio.

Exit mobile version