Žmonėms, turėjusiems sąlytį su COVID-19 sergančiu asmeniu, izoliuotis nebereikės, tačiau ir toliau išlieka rekomendacijos, esant galimybei, dirbti nuotoliniu būdu, stebėti savo sveikatos būklę, atlikti savikontrolės greituosius antigeno testus, vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis ir dėvėti respiratorius ar medicinines kaukes, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime.
Sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusiems asmenims, kuriems izoliavimas buvo paskirtas iki įsakymo įsigaliojimo dienos, izoliavimo terminas gali būti nutrauktas, jiems kreipiantis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.
Visais atvejais, kai asmuo pajaučia COVID-19 ligai būdingus simptomus – kosulį, karščiavimą, galvos skausmą, dusulį, gerklės skausmą, slogą, rekomenduojama izoliuotis ir registruotis PGR tyrimui arba laboratorijoje atliekamam antigeno testui internetu www.1808.lt arba telefono numeriu 1808.
Asmenims, gavusiems teigiamą PGR tyrimo arba antigeno testo atsakymą, svarbu nedelsiant izoliuotis ir kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, esant poreikiui, paskirs tinkamiausią gydymą, nustatys izoliacijos trukmę ir, jei reikės, išrašys nedarbingumo pažymėjimą.
Iki šiol privaloma izoliacija buvo taikoma ne tik teigiamą PGR tyrimo arba antigeno testo atsakymą gavusiems asmenims, bet ir gyventojams, turėjusiems sąlytį su COVID-19 sergančiu šeimos nariu. Išimtis taikyta 90 dienų laikotarpiu koronavirusu persirgusiems gyventojams. Atskiri izoliacijos algoritmai taikyti kritinėms tarnyboms, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, socialinės globos ir ugdymo įstaigoms.
Sprendimas atšaukti privalomą izoliaciją sąlytį turėjusiems asmenims priimtas dėl stebimos situacijos, kai asmenys, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, dažnai nenurodo kartu gyvenančių asmenų, kaip sąlytį turėjusių, todėl jie faktiškai nėra izoliuojami. Sprendimas atsisakyti privalomos izoliacijos taip pat susijęs su stebima gerėjančia epidemiologine situacija: stebimas sergamumo COVID-19 mažėjimas, mažėjantis pandemijos pagreitis, naujausiais duomenimis, siekiantis 1,4 proc. Per paskutines 7 dienas užfiksuota ir sąlyginai mažesnė teigiamų tyrimų dalis – 51,3 proc. Naujų COVID-19 atvejų pokytis, lyginant su praėjusia savaite, siekė 29,8 proc.
Vis daugiau Europos valstybių taip pat priima sprendimus dėl keičiamos COVID-19 valdymo strategijos.
Norvegijoje nuo 2022 m. vasario 11 d. jau atsisakyta daugumos COVID-19 priemonių, įskaitant reikalavimus laikytis 1 m atstumo, dėvėti kaukes. Užsikrėtusiems suaugusiems asmenims nebereikia laikytis karantino, bet išlieka rekomendacija likti namuose 4 dienas nuo teigiamo COVID-19 tyrimo rezultato gavimo.
Šveicarijoje sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduojama griežtai laikytis fizinio atstumo ir higienos reikalavimų, stebėti savo sveikatos būklę, bendraujant su kitais asmenimis dėvėti veido kaukę, vengti kontaktų, vengti viešų vietų.
Švedija sustabdė plataus masto testavimą (mobiliose palapinių aikštelėse, įvažiuojamuose testų ėmimo centruose, į namus atgabenamus testus) dėl COVID-19 net tiems žmonėms, kuriems pasireiškė infekcijos simptomai.
Danijoje sąlytį turėję asmenys neturi izoliuotis, jiems rekomenduojama atlikti greitąjį antigeno testą arba PGR tyrimą po 3 dienų, kai patvirtintas atvejis gavo teigiamą tyrimo rezultatą. Jei sąlytį turėjusiems pasireiškia simptomai, tokiu atveju rekomenduojama izoliuotis.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.