„Labai svarbios Kauno ir Vilniaus bei Panevėžio ir Šiaulių miestų partnerystės. Tai tokie pagrindiniai Lietuvos urbanistinio karkaso centrai, ties kuriais lipdytųsi visa šalies urbanistinė struktūra“, – ketvirtadienį Seime pristatant naujojo Lietuvos teritorijos bendrojo plano (LTBP) koncepciją teigė M. Narmontas.
Viceministro teigimu, svarbu išlaikyti didžiausius centrus ir jų įtaką, kad Lietuva galėtų konkuruoti su aplinkiniais miestais.
„Konkuruoti su Minsku, Ryga ar Varšuva vien Vilniaus neužteks. Jeigu norime matytis europiniame kontekste ir turėti pajėgią darbo rinką vien Vilniaus su 0,5 mln. ar 0,6 mln. (gyventojų – BNS) neužteks“, – pridūrė jis.
M. Narmontas taip pat pabrėžė, kad Lietuvai išlaikyti urbanistinį tinklą yra svarbu, siekiant išvengti Latvijos situacijos.
„Yra vienas didelis miestas Ryga, kuris sugėrė kitų miestų gyventojus ir kai juose gyventojų pradėjo mažėti, Ryga ėmė nebeaugti. Lietuvoje nedideli miesteliai maitina didmiesčius“, – aiškino viceministras.
Pasak M. Narmonto, dabar Lietuvoje renkamasi tarp dviejų alternatyvų – ar toliau plėtoti 10 didmiesčių, kurie yra regioniniai centrai, ar sukti miestų partnerystės keliu. Anot jo, partnerystės „socialinės, kultūrinės ir ekonominės raidos perspektyvos yra palankesnės“.
„Pirmą kartą planas (LTBP) taps strateginiu dokumentu, jis bus vienas iš aukščiausių dokumentų. Tai reiškia, kad planuojant tiek biudžeto, tiek ir Europos Sąjungos lėšas, šiais sprendiniais jau reikės vadovautis“, – aiškino M. Narmontas.
Jis taip pat nurodė, kad dėl naujojo LTBP bus keičiami miestų bendrieji planai.
M. Narmonto teigimu, Vyriausybė naują LTBP koncepciją patvirtinti Seimui turėtų pateikti spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje.
Dabar galioja 2002 metais Seimo patvirtintas bendrasis planas.