Į teismą jau nunešti dokumentai, kuriais prašoma priversti išsikuopti Rožyne ne tik savąjį privataus namo kiemą, bet ir už tvoros esančią valstybinę žemę sąvartynu pavertusį apsileidėlį.
Jei atliekų kalno jų savininkas neišbogins iki nurodyto termino, Savivaldybė teismo prašo priimti nutartį, kad už kiekvieną nesitvarkymo dieną nevalai tektų mokėti po 30 eurų. Iki šiol jis buvo gavęs įspėjimą bei 10 eurų baudą. Ją sumokėjo, bet nuo to Rožyne netapo švariau.
Savotiškas sąvartynas suverstas Bijūnų gatvėje, pačioje šio tvarkingo privačių namų kvartalo širdyje. Piktžaizde virtęs kiemas yra visai šalia vienintelės mikrorajono poilsio zonos – pušynėlio, kuriame jau įrengiama vaikų žaidimų aikštelė. Negana to, netoli šios, vietos gyventojo šiukšlynu paverstos vietos, jau greitai turėtų prasidėti Harmonijos miesto, teiksiančio pagalbą negalių kamuojamiems vaikams, statybos.
„O juk iš to šiukšlyno nuolat laksto kažkokie žvėrys su uodegom. Gal tai kiaunės, gal žebenkštys. Jos rausia, išvolioja mūsų daržus. Gerai, kad kokių infekcijų neužnešė“, – „Sekundės“ žurnalistams guodėsi apleistojo kiemo kaimynė.
Jos vyras Bronius pridūrė, kad dėl žebenkščių dar būtų galima gyventi.
„Man daug baisiau, kad tame šiukšlyne gaisras gali kilti. Pleškėsim, o jei ne pleškėsim, tai aprūksim visi“, – baiminosi panevėžietis.
Atliekomis apverstas medinis Bijūnų g. namas priklauso dviem šeimininkams. Pusė jo teritorijos užkrauta viskuo, ką sunku ir nupasakoti: skudurais, plastmasės atliekom, tuščiomis dažų skardinėmis, plytgaliais, metalo laužu ir dar visu kuo. Kas nebetilpo atliekų kaupikui priklausančiame sklype, suversta už tvoros, valstybinėje žemėje.
Korespondentams lankantis išskirtiniame kieme, stovėjo į atliekų stirtą atremtas dviratis. Kaimynų manymu, iš to galima numanyti, kad šiukšlių kaupikas namuose. Tačiau kaip pas jį patekti, turbūt tik vienas Dievas težino. Visa jo teritorija apkrauta taip, kad jokio įėjimo į jam priklausančią valdą nėra. Beje, kaimynai teigia matę, jog tam, kad patektų į namus, šeimininkas pats ropščiasi per atliekų krūvas.
Nepavyko pakalbinti ir to paties namo kitoje dalyje gyvenančių kaimynų. Jų durys buvo užrakintos, o paspaudus skambutį, niekas nepasirodė. Toliau įsikūrę kaimynai patikino, kad šie, tame pačiame su apsileidėliu name gyvenantys nebejauni žmonės jo tikrai bijo, tad gali bijoti ir kalbėti.
„Niekas pas tą mūsų apsileidusį kaimyną neįeina. Neseniai čia mus visus lankė energetikai. Matėm, kaip jie vieną, o po to ir kitą kartą bandė prasibrauti pro šiukšlių krūvas. Bet neprasibrovę išvažiavo“, – pasakojo Bronius.
Jis į Bijūnų gatvę gyventi atsikėlęs prieš 20 metų. Pasak Broniaus, tuomet vyriškis, kuris dabar taip apleido namus, gyvenęs su tėvu, o jų namai ir kiemas buvo tvarkingi.
Kaimynų teigimu, atliekų kaupikas – išsilavinęs žmogus, inžinierius. Į savo kiemą šiukšles gabenti ėmėsi prieš kokį penketą metų, o prieš porą metų mirus tėvui, stirta ėmė augti itin sparčiai.
„Pats tų šiukšlių jis prisiveža dviračiu. Tačiau matome, kad ir kažkokie vyrai, atvažiavę geromis mašinomis, iškrauna jam savo atliekas. Gal dar ir pinigą jam kokį sumoka, kad priimtų. Labai negerai daro, naudojasi žmogum“, – dėmesį atkreipė Bronius.
Kita kaupiko kaimynė Lina pasiguodė, kad praėjusią savaitę sukilus vėjams, visas jų kiemas buvo apneštas atliekomis, atpūstomis nuo apsileidėlio šiukšlių rietuvių.
„Kalbėjom su tuo žmogumi, siūlėme padėti iškuopti, bet jis mūsų pagalbos nepriima“, – pasakojo Lina.
Ji sakė naktimis girdinti lakstančias sąvartyne įsikūrusias žiurkes, tarp jų – gal ir kitokie gyviai.
Lina teigė neabejojanti, kad žmogus prikaupęs ir įvairių kenksmingų medžiagų, jai gaila atliekomis apkrautų medžių, o ir apskritai gyvenimas šalia tokios atliekų sankaupos – ne kažkas.
„Kaip tik vakar savo vyrui sakiau: būčiau valdžioje, būtinai imčiausi priemonių sutvarkyti bent jau valstybinę mūsų kaimyno atliekomis apkrautą žemę. Siųsčiau tarnybas, kurios tas atliekas išvežtų į sąvartyną, o už atliktus darbus tam žmogui pateikčiau sąskaitą“, – valdžios delsimas stebina Liną.
Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Aušrys Valkūnas teigė, jog galbūt ir bus prieita iki to, kad apverstas kiemas bus apkuoptas. Pasak pavaduotojo, apie Bijūnų gatvės gyventojo aistrą kaupti atliekas Savivaldybė informuojama nuo 2018 metų. Tiek pat laiko vyksta ir patikrinimai. Kaskart nuvykus matoma, kad atliekų daugėja, jos jau verčiamos ir už privačios teritorijos ribų.
„Esame tam asmeniui skyrę įspėjimą, jis yra gavęs ir administracinę 10 eurų baudą, kurią susimokėjo. Dabar dėl jo kreiptasi į teismą“, – aiškino A. Valkūnas.
Teismo prašoma įpareigoti žmogų sutvarkyti teritoriją, jei nesutvarkys per nurodytą laiką – bausti taip, kad už kiekvieną nesitvarkymo dieną iš jo kišenės būtų atskaitoma po 30 eurų.
A. Valkūnas vylėsi, kad baudos turėtų išjudinti žmogų, kad šis imtųsi tvarkytis. Tačiau kaimynai tuo netiki. Jų manymu, šiam, nors netvarkingam, bet taikiam vyriškiui reikalinga medicininė pagalba. Anot jų, ne teismo verčiamas, o gydomas jis galbūt atsitokėtų ir pamatytų, kokią aplinką sukūrė.