Kalbinti panevėžiečiai tikino informacijos turėję pakankamai ir sunkumų apsisprendžiant nekilo, tačiau rinkimų komisijų nariai išgirsta nemažai ir kitokių nuomonių.
Kol kas šie rinkimai tiek mieste, tiek rajone kiek vangesni nei kovo mėnesį vykę savivaldybių tarybų. Prezidento rinkimuose iki beveik 13 valandos mieste buvo balsavę 270 rinkėjų. Šį kartą prie durų dar prieš aštuntą valandą ryto niekas nestoviniavo. Didesnis aktyvumas buvo pastebėtas pietų pertraukos metu, tuomet nusidriekė kiek ilgesnė eilė. Tiesa, Savivaldybės darbuotojai sakė, kad norinčiųjų balsuoti buvo atsiradę ir praėjusią savaitę – manė, kad jau rinkimai prasidėjo. Tokių pareigingų piliečių buvo ne vienas.
„Gana neblogas rezultatas, nes kai rinkome savivaldybių tarybas, per dieną būdavo apie 800 žmonių. O dabar bus galima balsuoti penkias dienas“, – sakė Panevėžio savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Zina Stripeikienė.
16 valandos duomenimis mieste jau buvo balsavę 445 asmenys. Jos pastebėjimu, šiuose rinkimuose žmonės balsavimo kabinose užtrunka palyginti ilgai.
„Todėl, kad bando įsiskaityti į Konstitucijos pakeitimus. Žmonėms sunkiau suprantama, nes tekstas toks, kaip būtų formuluojama Konstitucijoje“, – atkreipė dėmesį komisijos pirmininkė.
Kadangi nenorintys referendumuose išreikšti savo nuomonės rinkėjai gali neimti šių biuletenių, ne vienas tokia teise mieste pasinaudojo. Vis dėlto, teigė Z. Stripeikienė, dauguma ėmė visus tris biuletenius ir balsavo ne vien už prezidentą.
Panevėžio rajono savivaldybėje maždaug dešimt minučių po 13 valandos buvo balsavę vos kelios dešimtys žmonių. Visi jie ėmė ir referendumų biuletenius.
„Kaip ir visada rajone, nėra didelio aktyvumo, tačiau dar tik pirma rinkimų diena. Kol kas turėjome tik 42 rinkėjus, balsuoja 43-ias“, – informavo Panevėžio rajono savivaldybės 33 apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Lorita Mykolaitienė.
Nuo 8 valandos ryto čia taip pat niekas už durų nesirikiavo. 16 valandą rajone buvo balsavę 69 rinkėjai. Pasak L. Mykolaitienės, daugiausia žmonės skundžiasi dėl informacijos trūkumo.
„Rinkėjams neaiškiai pateikta informacija, žmonės ne taip ją supranta. Man šiandien tą sakė jau gal šeši atėję balsuoti“, – sakė ji.
Pasak pirmininkės, klausimų žmonėms kilo ne vien dėl referendumų, bet dėl paties balsavimo, pavyzdžiui, tikino nežinoję, kad bus galima iš anksto balsuoti 5 dienas.
„Nors informacijos lyg ir pakankamai, bet žmonėms, pasirodo, – ne“, – stebėjosi ji.
Kalbinti rinkėjai tikino informacijos turėję.
„Žinojau daugmaž apie referendumus. Užteko tos informacijos“, – sakė panevėžietis Laimutis.
Vyras sakė, kad apsispręsti dėl būsimo šalies vadovo taip pat nebuvo sunku – atėjo žinodamas, už ką atiduos savo balsą. Jis prisipažino besitikintis, kad galbūt žmonės gyvens geriau.
„Aš jau žinojau, už ką balsuoti. Tikiuosi, kad galbūt bus kitaip, negu dabar yra. Sunku žmonėms, galbūt palengvins ką nors jis ar ji“, – tikėjosi panevėžietė Galina.
Moteris teigė turėjusi pakankamai informacijos ir apie referendumus.
„Žinojau, kad bus du referendumai. Pasiskaitau ir žinau“, – sakė ji ir tikino ėmusi visus biuletenius.
Pasak Galinos, viena dukra gyvena užsienyje, tad pilietybės klausimas šeimoje aktualus. Dėl Seimo narių ji taip pat turėjo tvirtą nuomonę.
Ponas Egidijus prisipažino, kad pasirinkti, už kurį kandidatą į prezidentus atiduos savo balsą, nebuvo sunku.
„Tikiuosi geresnio gyvenimo – geresnio paprastų žmonių gyvenimo“, – išsakė savo viltis jis.
Vyras sakė dalyvavęs ir referendumuose. Pasak jo, turėjo žinių apie juos iš bendrų informacijos šaltinių, žinojo, apie ką kalbama, tad išreikšti savo nuomonę, sunku nebuvo.
Šiuose rinkimuose yra ne viena naujovė. Kaip minėta, išankstiniai rinkimai vyks ne dvi dienas, kaip įprastai, o penkias. Dar vienas išskirtinis bruožas – skirtingų spalvų biuleteniai, kad būtų galima atskirti, kuris kurio referendumo ar prezidento rinkimų. Akliesiems sudaryta galimybė balsuoti biuletenį perskaitant Brailio raštu: paprastas biuletenis dedamas į specialią įmautę, ant kurios atspaustas tekstas. Panevėžio savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Z. Stripeikienė sako, kad prasčiau regintieji gali pasinaudoti ir didinamaisiais stiklais.
Dar viena naujovė ta, jog rinkimų dieną – gegužės 12-ąją – pilietinę pareigą galima atlikti nebūtinai savo rinkimų apylinkėje – galima balsuoti bet kurioje šalies rinkimų apylinkėje. Tiesa, tokiu atveju, pasak Z. Stripeikienės, teks kiek palaukti. Žmogus turės pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, rinkimų komisijos nariai VRK per informacinę sistemą susisieks su rinkėjo apylinkės rinkimų komisija. Ši patikrins, ar rinkėjas dar nėra balsavęs. Jei bus gautas patvirtinimas, kad rinkėjas nebalsavo, jam bus leista balsuoti.
2019 gegužės 12 dieną vyks Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai, kartu su jais vyks ir referendumai dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių pakeitimų. Vienas referendumas – dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo nuo 141 iki 121, kitas – dėl dvigubos pilietybės.
Antrasis prezidento rinkimų turas (jei jo prireiks) ir rinkimai į Europos Parlamentą vyks gegužės 26 dieną.
Komentarai
Ar po šitų rinkimų irgi ieškos liftui lėšų kurios jau seniai paskirtos?
Nemuno poliklinikos lifto įrengimui lėšomis pasirūpino senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji senoji iki rinkimų buvusi miesto taryba.
https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/poliklinikos-renovacija-uzstrigo-lifte/
Kas nusigrybavo?