Pirmiausia pabandykite sumažinti veiksnius, galinčius lemti riebalų perteklių, kuris atsispindi odoje. Kenčiantieji dėl riebios odos ieško sprendimų, kaip pažaboti šį procesą, tačiau nė nesusimąsto, kad veikiausiai patys netiesiogiai lemia riebios odos paūmėjimus. Pažvelkite iš arčiau į priežastis, kurios gali sukelti ir paaštrinti šią problemą.
Netinkamai pasirinkti kasdieniniai kosmetikos produktai gali tapti tikru priešu jūsų odai. Oda kenčia nuo riebalų, o ne nuo drėgmės pertekliaus, todėl nepamirškite, kad tokią odą taip pat reikia drėkinti, kad ji nepatirtų dehidratacijos. Rinkitės specialų drėkinamąjį kremą riebiai odai. Venkite visą veidą tepti kremine pudra, verčiau vietoj jos rinkitės maskuojamąjį pieštuką, kuris paslėps odos trūkumus. Yra sukurta gausybė specialių lengvų tekstūrų, kurios leis odai kvėpuoti ir tuo pat metu maskuos. Padengus veidą pudra didėja galimybė užkimšti poras, tai neretai sukelia papildomų problemų – atsiranda inkštirų, spuogų. Visada turėkite vienkartinių popierinių nosinaičių. Jos puikiai sugeria riebalų perteklių.
Išbandykite molio kaukę. Šios kaukės sudėtyje yra kaolino – ingrediento, sugeriančio riebalų perteklių ir padedančio nuraminti odą. Tokia kauke odą palepinkite vieną kartą per savaitę.
Odos riebalai palanki terpė bakterijoms daugintis, ypač tada, kai riebiai odos priežiūrai skiriama per mažai dėmesio. Bakterijoms patekus į riebalinę liauką ar plauko folikulą, prasideda uždegimas ir inkštiras virsta skausmingu spuogu. Riebiai odai puikiai tinka priemonės, kurių sudėtyje yra cinko oksido, pasižyminčio uždegimą slopinančiu poveikiu ir padeda naikinti spuogus.
Atminkite, jog jums netiks įprastinės veido valymo priemonės. Atkreipkite dėmesį į savo kasdieninį gelį ar muilą, taip pat makiažo valymo priemonę, jų pagrindas turėtų būti natūralūs ingredientai ir neutralaus pH. Riebios odos savininkėms ypač svarbu sistemingai (ryte ir vakare) prausti veidą ir valyti makiažą švelnia, lipidų sudėtyje neturinčia priemone. Puikiai tiks prausiamieji geliai ar putos. Riebios odos priežiūrai nerekomenduojama naudoti agresyvių, odą sausinančių priemonių su alkoholiu, kurios tik dirgina ir suardo natūralų odos apsauginį barjerą.
Gamta irgi diktuoja sąlygas riebios odos kamuojamoms moterims. Jūsų menstruacijų ciklas gali paaštrinti situaciją. Kiekvieną mėnesį jūsų kūnas išgyvena hormonų kaitą, kuri aktyvina riebalinių liaukų veiklą. Menstruacijų laikotarpiu nereta moteris susiduria su spuogais. Hormonų kaita aktuali ir menopauzės, nėštumo laikotarpiu, tad ir šiais laikotarpiais riebalų išsiskyrimas gali suaktyvėti.
Orai taip pat daro savo. Suprantama, jog žiemos sezonu prakaito liaukų aktyvumas mažesnis, tačiau per didžiuosius vasaros karščius jos suaktyvėja, todėl žliaugiantis prakaitas ir blizgi oda tampa nuolatiniais palydovais. Išsiskyrusių riebalų perteklių būtina nuvalyti, kad neužsikimštų poros. Ypač tai taikoma T zonai, kur riebalų liaukos aktyvesnės.
Daugelis yra klaidingai įsitikinę, jog įdegus saulėje odos būklė pagerėja – spuogeliai išnyksta, aprimsta uždegimas. Tačiau šie pokyčiai geri atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Nesaikingas deginimasis saulėje ardo odos apsauginį barjerą, dar labiau išsiplečia poros.
Kai karšta, riebi oda tampa raudona. Įveikti tai padeda poras sutraukiančios kaukės, kurių sudėtyje yra mentolio. Per karščius odą tonizuoti galima ir vaistažolių nuovirais. Tam tinka ramunėlės, kalendra, dilgėlės, liepų žiedai. Tinka ir žalioji arbata. Nuoviru galima apšlakstyti nupraustą veidą, arba jo užšaldyti kubeliais.
Stresas ir jo pasekmės irgi puikiai matomos mūsų odoje. Hormonų antplūdis organizme išplečia riebalines liaukas bei skatina išsiskirti riebalus.
Paūmėjus riebios odos problemai apsilankykite pas dermatologą. Jei pastebėjote, jog jūsų oda pasidarė dar riebesnė, pleiskanoja arba padaugėjo spuogų, pasikonsultuokite su gydytoju ir paklauskite jo rekomendacijų.
Parengė K. JUŠKAITĖ