Praėjusių metų pabaigoje priimtas sprendimas, kad projektavimo paslaugos ir rangos darbai turėtų būti perkami atskirai. Taip gyventojams bus užtikrintos mažesnės kainos, geresnė statybos darbų kokybė, o visas renovacijos procesas bus gerokai skaidresnis.
Šiam kvietimui paraiškas pateikusių daugiabučių atnaujinimui numatyta 150 mln. eurų paskoloms ir 50 mln. eurų valstybės paramai, kompensuojant 30 proc. investicijų, tenkančių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Taip pat numatoma apmokėti visas projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas bei padengti nepasiturinčių gyventojų renovacijos dalį.
Šio renovacijos etapo naujovė – visi projektai bus reitinguojami, nes norinčiųjų renovuotis yra gerokai daugiau nei valstybės finansinės galimybės.
Iš viso šiemet buvo pateiktos 577 paraiškos, 8 iš jų – iš Panevėžio miesto ir viena iš rajono.
Kita svarbi naujovė, kad paskutinio kvietimo projektai bus įgyvendinami perkant projektavimo paslaugas ir rangos darbus atskirai. Kaip teigė Būsto energijos taupymo agentūros Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas, ir anksčiau buvo galima projektavimo ir rangos darbus pirkti atskirai, bet gyventojai ir administratoriai dažniau šias paslaugas pirkdavo kartu. Dėl to kartais kildavo nesklandumų. Dabar gyventojai turės galimybę parengti projektą, labiausiai atitinkantį jų lūkesčius, o projektuotojai nejaus spaudimo iš statybos rangovo pusės.
„Atskirai perkant projektavimo paslaugas ir rangos darbus, siekiama pagerinti techninių darbo projektų kokybę. Gyventojai patys galės rinktis visus jiems labiausiai tinkamus projektinius sprendinius, statybines medžiagas. O statybos rangovas galės tiksliau apskaičiuoti sąnaudas projektui įgyvendinti. Iki šiol kildavo nesklandumų dėl nurodomų pirkimų specifikacijose apytikrių darbų kiekių. Kaip žinoma, tikri kiekiai paaiškėja tik techninio darbo projekto rengimo metu“, – sakė E. Petrauskas.
Centrinės pirkimų organizacijos direktorius Darius Vedrickas teigė, kad didelis palengvinimas gyventojams, o kartu ir galimybė sutaupyti yra elektroninio įrankio – Elektroninių pirkimų centro (EPC) sukūrimas. Tai specialiai daugiabučių namų savininkų bendrijoms sukurta elektroninė parduotuvė, kurioje visas daugiabučiams namams atnaujinti reikalingas paslaugas ir darbus bendrijos gali įsigyti savarankiškai: rangos darbus su ar be projektavimo paslaugų, investicijų planus ir energinio naudingumo sertifikatus. Nuo vasario pabaigos šiame įrankyje galima įsigyti projektavimo paslaugas, o iki metų vidurio – statinio projekto ekspertizės ir statinio statybos techninės priežiūros paslaugas.
„Galime tik pasidžiaugti, kad EPC tarp daugiabučių namų bendrijų ir privačių administratorių labai paklausus. Nuo 2017 metų vasario, kai EPC katalogas pradėjo veikti, įvyko 90 daugiabučių renovacijos darbų pirkimai beveik už 24 milijonus eurų, o gyventojai reikalingus darbus įsigijo vidutiniškai 18 procentų pigiau, nei planavo – sutaupė daugiau kaip 5 milijonus eurų vien todėl, kad pirko paslaugas elektroniniu būdu“, – pasakojo D. Vedrickas.
„Atskirai perkant projektavimo paslaugas ir rangos darbus, siekiama pagerinti techninių darbo projektų kokybę. Gyventojai patys galės rinktis visus jiems labiausiai tinkamus projektinius sprendinius, statybines medžiagas. O statybos rangovas galės tiksliau apskaičiuoti sąnaudas projektui įgyvendinti.“
E. Petrauskas
Kol nebuvo EPC, daugiabučių namų bendrijos ir privatūs administratoriai pirkimus vykdė popieriniu būdu, todėl ši procedūra užtrukdavo. Skaitmenizavus procesą, daugiabučio modernizavimas tapo dar paprastesnis – tereikia namo administratoriui į sistemą suvesti visus duomenis iš investicinio plano, pavyzdžiui, kiek reikia pakeisti langų, kokią kvadratūrą sutvarkyti stogo ar apšildyti fasado. O tiekėjai, matydami poreikius, gali siūlyti kainas.
Dėl kiekvieno pirkimo vidutiniškai varžosi apie 10 tiekėjų. O kuo jų daugiau, tuo konkurencingesnė ir kaina.
Sistema laimėtojus atrenka automatiškai. Per 7 kalendorines dienas galima jau sužinoti, kas laimėjo užsakymą.
Pasak D. Vedricko, per mėnesį vidutiniškai įvykdomi 10 pirkimų rodo, kad sistemos sukūrimas pasiteisino. Be to, jeigu projektuotojams ir rangovams ar gyventojams kyla klausimų, juos spręsti padeda tiek Būsto energijos taupymo agentūra, tiek ir Centrinė perkančioji organizacija (CPO).
„CPO labai glaudžiai bendradarbiauja tiek su BETA, tiek su Aplinkos ministerija, siekdama, kad daugiabučių namų modernizavimo procesas vyktų sklandžiai, skaidriai ir gyventojams sudarytų kuo mažiau problemų“, – teigė D. Vedrickas.
BETA Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė Panevėžio regionui Daiva Gailiūnienė teigė, kad ir panevėžiečiai jau įvertino EPC privalumus. Nors vis dar nemažai bendrijų projektavimo ir rangos darbus perka popieriniu būdu, vis daugiau renkasi lengvesnį ir paprastesnį – elektroninį pirkimų būdą.
„EPC paslaugomis dažniausiai naudojasi namų administratoriai, o atskiros bendrijos – pagal aplinkos ministro patvirtintą tvarką, – teigė D. Gailiūnienė. – Perkant per elektroninį katalogą didžiulis pliusas yra tas, kad laimėtojo apskųsti negalima. O kai sprendimas yra apskundžiamas, visi darbai kuriam laikui sustoja. Pavyzdžiui, viena daugiabučio bendrija dar praėjusių metų birželį vykdė pirkimus, bet darbai iki šiol neprasidėjo, nes viskas persikėlė į teismus. O perkant elektroniniu būdu viso to galima išvengti.“