„Vaikystėje labai mėgau knygas“, – prisipažįsta į naujos sudėties Europos Parlamentą kandidatuojantis Paulius Kunčinas. Ir vis dėlto žinomo lietuvių rašytojo Jurgio Kunčino sūnus pasirinko nesekti tėvo pėdomis ir pasuko į ekonomiką. Nepaisant to, jis taip pat jau seniai užsiima kūryba, tik kitokia. 41-erių P. Kunčinas – ne vienos pasaulio valstybės finansinio augimo strategijos autorius.
Patirties aruodai – iš viso pasaulio
Iš tėvo jis sako, ko gero, paveldėjęs požiūrį – į viską žvelgti kūrybiškai ir laisvai.
„Tėvas išmokė mylėti gyvenimą ir visada mane palaikė. Jaunystėje man labai patiko kultūra, filosofija, bet apsisprendžiau pasukti dar kitu keliu“, – teigia P. Kunčinas.
Gimtuosius namus Paulius paliko sulaukęs vos trylikos. Dar būdamas paauglys, baigti mokyklos išvažiavo į Daniją, kur dvejus metus gyveno savarankiškai. Vėliau išvyko į Didžiąją Britaniją ir viename seniausių pasaulyje, prestižiniame Oksfordo universitete studijavo filosofiją, politiką bei ekonomiką.
Šiandien P. Kunčiną drąsiai galima pristatyti ekonominio augimo, proveržio ekspertu. Po studijų net du dešimtmečius jis keliavo po pasaulį – nuo Singapūro iki Rumunijos – ir kūrė valstybėms finansinio klestėjimo, pažangos strategijas.
„Baigęs mokslus iš karto įsidarbinau leidykloje, kuri kartą per metus rengdavo leidinį apie kylančias pasaulio valstybes. Vėliau penkiolika metų pats keliavau į Pietryčių Aziją, Rytų Europą ir čia esančioms šalims kūriau ekonominio augimo vizijas, – pasakoja finansų srities žinovas, kurio kurtos strategijos pristatytos elitiniame Davoso ekonomikos forume. – Kaip pasiekti tokį lygį, kaip Vokietijos, Japonijos ar Jungtinių Amerikos Valstijų, aiškinau trisdešimtyje skirtingų kraštų.“
Lietuvai reikia kitokios ateities
Vienu metu P. Kunčinas darbavosi Malaizijos sostinėje Kvala Lumpūre – viename sparčiausiai augančių regiono metropolijų. Čia sulaukė netikėto pramonininkų iš savo šalies prašymo atstovauti Lietuvos eksporto ryšiams su Pietryčių Azija.
Ėmęsis šios misijos, ekonomistas per trejus metus parengė ir Lietuvos ekonominio augimo strategiją. Joje pasiūlė sprendimus, kaip sustyguoti darbo rinką, atlyginimų, mokesčių sistemas, biurokratiją, kaip išsaugoti ir bendram tikslui panaudoti tautiečių žinias. Visą šį platų, išsamų planą autorius pasirengė pristatyti ir Lietuvos Seimui.
„Atsimenu, skridau iš Malaizijos dvidešimt valandų į Vilnių, bet Seime negavau nė sekundės savo sukurtai strategijai pristatyti. Atvykus į posėdį, kai kurie parlamentarai balsavo už tai, kad man neleistų pasisakyti“, – Seimo požiūris į naujas idėjas apstulbino P. Kunčiną.
Ekonomikos ekspertas teigia tuomet ir supratęs, kaip giliai įklimpusi į liūną Lietuvos politinė sistema ir kad bet kokios diskusijos čia vyksta provincialių pasikalbėjimų lygmeniu.
P. Kunčinas nusprendė pats dalyvauti valdymo procese ir kitu keliu tėvynėje įgyvendinti savo viziją.
„Bandymų parodyti kitokią Lietuvos ateitį buvo ir anksčiau, tik niekam to iki šiol nereikia. Valdžiai labai patogu gyventi šiandieninėje situacijoje, prie kurios žmonės priprato, ir jie toliau ateinančių Seimo rinkimų nieko nemato. Todėl nusprendžiau pats dalyvauti šiame procese ateidamas į politiką“, – teigė pašnekovas.
Ragina ryžtis šuoliui
P. Kunčinas mato galėsiantis Lietuvai daug nuveikti Europos Parlamente, į kurį su savo itin inovatyvia komanda pretenduos gegužės 26-ąją vyksiančiuose rinkimuose.
„Neinu į rinkimus su partija, nes supratau, kad jos taip pat įklimpusios į savo tiesų liūną. Sukūriau savo judėjimą „Lemiamas šuolis“, kurio vienas šūkių – kai kiti siūlo šliaužioti, mes siūlome šuolį. Mano komandoje – politikos naujokai, bet patriotai, laisvai ir kritiškai mąstančios asmenybės. Mums rūpi Lietuva, naujos technologijas ir pažangūs sumanymai“, – pabrėžė naujo visuomeninio rinkimų komiteto lyderis P. Kunčinas. Anot jo, būtent tokių žmonių reikia augančiai mūsų valstybei.
Ekonomikos ekspertas neabejoja: rimtai ir kryptingai dirbant, Lietuvą tikram proveržiui galima parengti per 10–15 metų. Svarbiausia sritimi, į kurią būtina investuoti, P. Kunčinas laiko švietimą. Jį stebina, kaip dabar Lietuva lengva ranka kitoms šalims atiduoda savo protus.
„Turime pakankamai sukūrę kietosios infrastruktūros: nauji keliai, pastatai, žemę aria modernūs traktoriai. Bet jei neparengsime išsilavinusių, plačiai mąstančių piliečių – nieko nebus. Galbūt ateityje daug ką darys robotai, bet sprendimus vis tiek priims žmonės“, – akcentavo ekonomistas.
Saitai su Panevėžiu
Nors P. Kunčinas savo žinias du dešimtmečius skyrė kurti kitų valstybių gerovei, niekada nesijautė emigrantu – jis save laiko pasaulio lietuviu.
Pauliaus adresas ilgus metus buvo mamos namai Vilniuje. Čia P. Kunčinas kelerius metus jau ir pats nuolat gyvena su šeima: dukrele bei žmona, kurios šaknys – Panevėžyje.
„Susipažinome, kaip tada buvo populiaru, diskotekoje, – šypsosi panevėžietę vedęs politikas. – Vieną vakarą mano būsima žmona, nespėjo laiku grįžti į universiteto bendrabutį – tai nuėjo į šokius. Buvau tada gan žavus jaunuolis – o ji buvo absoliučiai žavinga. Tokia yra ir dabar.“
Anot Pauliaus, žavinga gali būti ir Lietuva. O įrankių sukurti klestinčią valstybę, jo nuomone, tikrai yra nemažai ir juos pasaulis seniai žino. Svarbiausia, anot kandidato į Europos Parlamentą, susitelkti ir dirbti, užuot blaškiusis ar gyvenant nuo rinkimų iki rinkimų.
„Turime gerus pramonės pagrindus, plėtojame paslaugas, tereikia pasirinkti mums naudingiausias kryptis. Negalima juk vienu metu žaisti krepšinio, futbolo, teniso ir visose šiose sporto šakose pelnyti aukso medalių. Turime pasirinkti, kur eisime, ir siekti ne bronzos, ne sidabro, o aukso medalio. Lietuva turi susikurti planą, jo laikytis ir norėti pergalės“, – akcentuoja P. Kunčinas.
Paklaustas, kodėl savo kraštą kelti apsisprendė ne Lietuvoje, bet iš Briuselio, vyras pridūrė, kad tautiečiai pernelyg nuvertina savo įtaką Europos Parlamente.
„Susiduriame su tokiu požiūriu, kad Europa – tarsi kažkoks kitas kontinentas, iš kurio ateina direktyvos ir kuris mums kažką duoda. O Lietuva ten nuvažiuoja tik kaip prašytoja su kepure. Iš tiesų Europos Parlamente galime padaryti daug, kad įveiktume Lietuvą kamuojančią kritinę demografinę situaciją, emigraciją ir kitas blogybes. Tereikia aiškiai įvardyti ir ginti nacionalinį interesą, ieškant ir buriant sąjungininkus iš kitų Europos Sąjungos šalių ir įvairių frakcijų. Moku tą daryti ir noriu tarnauti Lietuvai“, – sakė P. Kunčinas.
UŽS. NR. 22903
Politinė reklama bus apmokėta iš rinkimų komiteto „Lemiamas šuolis“ rinkimų sąskaitos.