Pernai vasarą pradėjus J. Tilvyčio gatvės rekonstrukcijos darbus, juos kuriam laikui teko pristabdyti, nes vienoje judriausių miesto vietų buvo aptikti žmonių kaulai. Ilgus metus asfalto sluoksnis slėpė žmonių likimus, kurie šiandien kelia didelį susidomėjimą.
Pagal rastų palaikų kaulus antropologai nustatė jų amžių, lytį bei kamavusias ligas, galėjusias tapti mirties priežastimi.
Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas, archeologas Dovilas Petrulis atskleidė, kad per tyrimą buvo rasti 55 kapai. Ilgus šimtmečius po J. Tilvyčio gatve gulėjo 27 vyrų, 12 moterų, 2 paauglių, 8 vaikų ir dviejų naujagimių palaikai. Nemažai kaulų buvo pavieniai, todėl daugiau duomenų apie juos antropologai pateikti negalės.
„Didelė dalis kapų buvo suardyti, nes XX amžiaus antroje pusėje per dabartinę J. Tilvyčio gatvę buvo nutiesta magistralė. Palei dabartinių stačiatikių kapinių tvoros pietrytinį kraštą kadaise buvo nutiestas kabelis“, – teigė D. Petrulis.
Tikėtina, jog toje vietoje palaikai galėjo būti atkasti ne kartą, nes kaulai palei kapinių tvorą buvo apdėti plytomis.
J. Tilvyčio gatvėje vykdomiems tyrimams ir kasinėjimams vadovavęs archeologas teigia, kad pirmieji kapų kontūrai buvo pastebėti pasiekus 80 centimetrų gylį, tačiau dauguma palaikų palaidoti metro gylyje. Žemės kasimo darbai vyko dviejose perkasose: šalia kapinių tvoros aptiktos 35 kapavietės, o atokiau – 15.
Pasak D. Petrulio, kasimo darbuose ir tyrimuose dalyvavo 14 žmonių, muziejaus darbuotojai, Panevėžio mokyklų mokytojai, mokiniai ir studentai. Pagalbos ranką ištiesė ir metalo ieškiklių naudotojų klubas „MINK“, jo atstovai ieškojo metalinių radinių.
Šitaip archeologams buvo lengviau atidengti kapus nepažeidžiant radinių. Nepaisant permainingų vasaros oro sąlygų, lauko darbai truko tris savaites.
„Tyrimai vyko gana sklandžiai, nors pareikalavo daug nuoseklumo ir kruopštumo. Čia labai pagelbėjo moteriškos rankos“, – sakė archeologas.
Atkastos grupinės kapavietės
Pasak D. Petrulio, dauguma mirusiųjų buvo palaidoti karstuose ir guldyti ant nugaros ištiestomis kojomis. Jų rankos buvo sudėtos prie šonų arba sukryžiuojant ant krūtinės.
„Karstas su palaikais dažniausiai buvo dedamas taip, jog galva būtų atsukta į pietvakarius. Tačiau pasitaikė ir išimtinių atvejų“, – tvirtino muziejininkas.
Kaip jau buvo aišku vos atkasus palaikus, kai kurie žmonės buvo palaidoti vienas ant kito arba šalia. Tai leidžia spėti, jog kapinių dalyje, buvusioje po asfaltu, būta šeimos arba giminės kapaviečių.
„Vienoje vietoje buvo aptikti trys individai. Viršuje buvo 40–49 metų moters kapas. Per statybas buvo pažeista mirusiosios kaukolė. Po viršutiniu kapu buvo aptikti 20–25 metų moters palaikai. O apačioje – iki 2 mėnesių naujagimio kapelis“, – atskleidė D. Petrulis.
Pagal radinius daroma išvada, kad žmonės galėjo būti palaidoti XVIII amžiaus pradžioje–XIX amžiaus antroje pusėje. Viename iš kapų atkasti maždaug 40-metės moters palaikai, ant kurių krūtinės srityje rasta žiedinė segė. Įkapės rodo, kad mirusioji galėjo būti palaidota XVII amžiaus pabaigoje ar XVIII amžiaus pirmoje pusėje.
„Toks laidojimas nėra būdingas stačiatikiams. Ši kapavietė yra ankstyvesnio laikotarpio“, – pabrėžė D. Petrulis.
Per archeologinius tyrimus buvo atkasti 124 radiniai, didžioji jų dalis priklauso kapavietėms. Tarp radinių yra daug medalikėlių ir kryželių, būdingų stačiatikių konfesijos atstovams. Kryželius galima suskirstyti į keletą tipų: vieni stačiais kampais, kiti trilapio formos kampais. Pasak archeologo, lapelio formos kryželiai, kurių priekinėje dalyje pavaizduotas kryžius su apvadais, Rusijos teritorijoje buvo ypač paplitę XVIII–XIX amžiuje. Panašius bažnytinius simbolius stačiatikiai nešioja ir dabar.
Nemažą procentą radinių sudaro kostiumų detalės: sagos su kilputėmis, diržo sagtis, segės. Tačiau daugiausia tyrinėtojai aptiko karsto detalių.
„Radome ir monetų, tačiau jos nėra susijusios su įkapėmis, nes rastos greta kapų. Vienoje iš perkasų rastas Jono Kazimiero Vazos šilingas. Piniginė valiuta atskleidžia XVII amžiaus kultūrinį sluoksnį“, – tvirtino D. Petrulis.
Sulaužyti kaulai
Plataus masto palaikų antropologinius tyrimus atliko Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vyriausioji specialistė Justina Kazokaitė.
J. Tilvyčio gatvėje buvusių kapinių dalyje daugiausia palaidota vyrų, kurių amžius svyruoja nuo 30 iki 50 metų, moterų – nuo 20 iki 50. Tik vienas iš mirusių vyrų buvo vyresnis nei 50-ies metų.
Antropologai nustatė ir palaidotų žmonių ūgį. Vidutinis vyrų ūgis siekė 1,70 m, moterų – 162 cm. Žemiausią vyriškos lyties atstovą nuo aukščiausio skyrė 30 centimetrų, moterų ūgio skirtumas – 20 cm.
D. Petrulis pažymi, kad didelė dalis vyrų palaikų turėjo bent vieną kaulų lūžį, kai kurie jų buvo sugiję.
„Viename iš plotų buvo atkasti vien vyrų palaikai su įvairiais kaulų lūžiais. Galima daryti prielaidą, jog tai galėjo būti karo pasekmės. Gali būti, kad tai yra kareivių palaikai“, – kalbėjo D. Petrulis.
Jis tvirtina, kad vieno iš vyrų mirties priežasčių galėjo būti šonkaulio lūžis, nes kaulas buvo nevisiškai sugijęs, jame pastebėta uždegimo pėdsakų.
Antropologai pagal palaikų kaulus nustatė, jog kai kurie žmonės sirgo lėtine liga podagra, meningitu, skorbutu, tuberkulioze, moterys turėjusios nepiktybinių auglių osteomų. Keletas vaikų galėjo sirgti mažakraujyste, kuri taip pat galėjo tapti jų mirties priežastimi.
Kas antram mirusiajam nustatytas periostitas. Jį galėjo sukelti didelis fizinis krūvis, gero maisto stoka, traumos ar sąnarių degeneracijų pokyčiai.