Tačiau kitos septynios rajono pirtys, nutraukus karantino suvaržymus, išgyvena tikrą renesansą.
Anot už pirčių darbą atsakingos Velžio komunalinio ūkio specialistės Jolantos Čekanauskaitės, vantos mėgėjai į jas plūsta šimtais.
Turėdamas net 10 pirčių, jų skaičiumi Panevėžio rajonas garsėja visoje Lietuvoje. Netoli Panevėžio esančiuose Dembavoje bei Velžyje, kiek tolėliau įsikūrusioje Upytėje, Naujamiestyje pirtys pritraukia nemažai vantos mėgėjų ir iš miesto.
„Taryboje buvo svarstyta į rajono pirtis įsileisti išskirtinai rajono žmones. Juolab kad bilieto kaina į visas rajono pirtis – 3–4 eurai, o nusimaudyti vienam žmogui iš tikrųjų kainuotų 11 eurų. Tokia prausimosi savikaina. Tad išeitų, kad kiekvieną pirties lankytoją iš rajono biudžeto kaskart apdovanojame 7–8 eurais“, – skaičiuoja A. Pocius.
Tąkart nutarta, kad būtų pernelyg keblu kiekvieno pirties lankytojo prašyti dokumento apie deklaruotą gyvenamąją vietą. Kita vertus, toks panevėžiečių ar kitų vietovių gyventojų neįleidimas į rajono pirtis ar reikalavimas už prausimąsi susimokėti visą paslaugos kainą kažin ar nebūtų buvęs įvardytas kaip diskriminacija.
„Gyvenu Velžyje, pati esu vonios mėgėja, o štai iš Vilniaus mus aplankantys draugai pamėgę Velžio pirtį“, – pasakojo J. Čekanauskaitė.
Rugsėjį Velžio pirčiai buvo prireikę remonto, ji neveikė, o jau spalį ją aplankė 119 žmonių. Anksčiau jų atvykdavo daugiau. J. Čekanauskaitė svarsto, jog besivanojančiųjų sumažėjo ir dėl to, kad neturėdami galimybių pasų į pirtį nebeįleidžiami buvę uolūs jos lankytojai – Liūdynės romai.
Galimybių pasais, anot jos, pasirūpinę ir visų rajono pirčių darbuotojai.
Po tuo pačiu stogu kaip Velžio pirtis įkurta ir Švč. Jėzaus Širdies koplyčia, šarvojimo salė bei vienos iš šiame kaime veikiančių bendruomenių namai. Pasak V. Čekanauskaitės, visos gretimai vykdomos veiklos – suderinamos.
Nors ir nemažai besiprausiančiųjų sutraukia Velžio pirtis, ji nėra rajono rekordininkė. Upytės pirtyje spalį prausėsi 265, Dembavos – 220, Smilgių – 160, Ėriškių – 145 lankytojai. J. Čekanauskaitė išskyrė Smilgių pirtį, turinčią ir nediduką baseiną. Ir dėl baseino, ir dėl to, kad tenykščiai aktyvūs žmonės sukūrė išskirtines sveikatinimosi pirtyje tradicijas, į rajono pakraštyje esančius Smilgius praustis traukia ne tik panevėžiečiai, bet ir pakruojiečiai, atvyksta ir šiauliškių.
Visiškai kitokie reikalai Krekenavos pirtyje. Ją spalį aplankė vos 28 klientai, Vadoklių pirtyje tą mėnesį prausėsi 55, Raguvoje – 22 lankytojai. Dėl mažo jų skaičiaus visos šios pirtys veikia tik kas antrą savaitę.
Kodėl šios švarinimosi įstaigos mažiausiai paklausios, J. Čekanauskaitė sako nežinanti. Krekenavos seniūnas Vaidas Kaušakys svarsto, kad miestelis – viena atokiausiai nuo Panevėžio nutolusių vietovių ir panevėžiečiai taip toli nevažiuoja. Be to, anot seniūno, Krekenavoje puikiai sutvarkyta nuotekų sistema, gyventojai savo namuose įsirengę vonias, dušus. Pirtį lanko nebent prisiekę seni jos gerbėjai. Ir pats V. Kaušakys į pirtį neina – šį malonumą jam uždraudę daktarai.
Rajono mero pavaduotojas Antanas Pocius kiek juokais svarsto, jog norint išsiaiškinti, kodėl mažai lankomos Krekenavos, Raguvos bei Vadoklių pirtys, reikėtų daryti sociologinį ar kitokį tyrimą.
Jį stebina, kodėl tarp nepopuliariųjų atsidūrusi Vadoklių pirtis.
„Šalia Vadoklių telkšo ežeras, vasaromis žmonės naudojasi jo malonumais, o kodėl neateina į pirtį kitu metų laiku, juolab kad miestelis neturi centralizuotos nuotekų sistemos, negalėčiau atsakyti“, – sako vicemeras.
Anot vicemero, ne sykį šias tris pirtis, kaip itin nuostolingas, norėta apskritai uždaryti.
„Bet tuomet sukildavo vietos žmonės, puldavo ginti pirčių“, – prisiminė A. Pocius.
Jis patikino, kad, nenorint tolesnių konfrontacijų, nutarta palikti visas 10 rajone esančių pirčių.
„Nebeplanuojame nė vienos uždaryti. Dėl to šių pirčių aistruoliai gali būti ramūs“, – užtikrino mero pavaduotojas.