Panevėžio rajono vicemero Antano Pociaus teigimu, šiuo metu vaikams įrengiami trys namai – Vaivaduose, Piniavoje ir Miežiškiuose. Pastarajame kaime šis projektas įgyvendinamas kartu su Miežiškių bažnyčia. Pasak vicemero, dėl tokio bendradarbiavimo sutarta dar seniai. Į šiuos bendruomeninius vaikų globos namus planuojama priimti Panevėžio rajono vaikus, tačiau, jei bus poreikis, pasak A. Pociaus, būtų galima svarstyti ir apie globotinių iš kitų rajonų apgyvendinimą.
Pasak A. Pociaus, surasti pastatus, tinkamus tokioms globos įstaigoms, nebuvo paprasta dėl jiems keliamų specifinių reikalavimų.
Be to, stengtasi, kad bendruomeniniai vaikų globos namai nebūtų itin nuošalioje vietoje, nes jų jauniesiems gyventojams teks keliauti į ugdymo įstaigas, pas juos turės važinėti ir socialiniai darbuotojai.
„Ieškojome parduodamų namų stambesnėse gyvenvietėse. Atvirai pasakius, buvo sunku tokius rasti. Atrodo, jų pilna, bet, kai reikėjo, ilgokai užgaišome“, – sako A. Pocius.
Dabar vaikams nupirkti trys namai. Juose galės gyventi ne daugiau nei po 8 vaikus.
A. Pocius sako, jog jau kurį laiką rajone stebima mažėjimo tendencija: prieš keletą metų Linkaučių globos namuose gyveno beveik 60 vaikų, dabar jų likę 27.
Šiuo metu Linkaučių vaikų globos namų jauniausias gyventojas – pradinukas. Pora jaunuolių iki Naujųjų sulauks pilnametystės.
Įstaigos direktorės Jūratės Pagojienės teigimu, vaikai žino, kad netrukus kelsis į kitą vietą ir jų nuotaikos dviprasmiškos. Kad persikraustymas nesukeltų didelio streso, globotiniai gyvens tose pačiose šeimynose kaip ir iki šiol. Kita vertus, jiems gaila išsikraustyti iš esamų namų, kuriuose dažnas ir užaugo.
„Tikrai gaila savo kampo, savo pastato, kiemo, vietos, kur užaugo, kur gyveno, bet vaikams kelia susidomėjimą, kaip jie gyvens kitokiuose globos namuose“, – sako J. Pagojienė.
Nuo šio rugsėjo uždarius pagrindinę mokyklą Linkaučiuose, mokiniai lanko Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnaziją.
Pasak J. Pagojienės, globotiniai žino, kad dar šįmet jiems gali tekti vėl keisti mokyklą, ir nusiteikę gimnazijoje per daug neapšilti kojų.
Globotiniai jau buvo nuvykę į Piniavą apsižvalgyti jiems įrengiamame name. Jis turi kiemą, pievelę žaidimams ir poilsiui, yra šiltnamis, auga vaismedžiai.
Į Miežiškių bendruomeninius vaikų globos namus kraustysis vaikai, kurie Linkaučiuose gyveno trumpai. Tie, kurie čia gyvena nuo mažens, kraustysis į kitus dvejus.
Iš Linkaučių išsikėlus rajono vaikų globos namams, liks tušti pastatai. Šalia jau šį rudenį atlaisvintos ir mokyklos patalpos.
„Sukame galvą, ką reikės daryti ateityje. Tuščių pastatų rajone turime ne vieną ir ne du. Uždarytos mokyklos Berčiūnuose, Žibartoniuose“, – sako A. Pocius.
Pasak jo, yra pasiūlymų ten steigti senelių namus ar dienos centrą.
„Bet Linkaučiuose įrengus dienos centrą, išlenda kita problema – o kaip atvažiuoti į tokią tolimą vietovę?“ – pastebi vicemeras.
Šiuo metu Panevėžio rajone veikia treji senelių namai. Pasak A. Pociaus, šiuo metu į juos nėra didelių eilių.
Vicemeras pripažįsta, kad mieste ištuštėjusius pastatus lengviau pritaikyti prie gyventojų besikeičiančių poreikių. Rajone kyla sunkumų dėl nemenkų atstumų. Tokiuose statiniuose įkūrus bet kokią įstaigą, tenka sukti galvą apie jos pasiekiamumą.
„Nuo Geležių, Karsakiškio iki Linkaučių į abi puses susidarytų apie 100 kilometrų“, – skaičiuoja A. Pocius.