Panevėžio rajono savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Šarūnė Karalevičienė sako, kad biudžetas subalansuotas. Kitaip tariant, numatoma gauti 43 mln. 395 tūkst. eurų pajamų ir tiek pat išleisti. Palyginti su pernai, rajono pinigų pyragas yra maždaug 5 mln. eurų didesnis – prieš metus buvo 38 mln. 278 tūkst. eurų. Tai susiję su didesnėmis dotacijomis dėl augusio darbo užmokesčio, europiniais projektais. Keičiasi ir nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, tad jo planuojama surinkti kiek daugiau.
Biudžeto asignavimai paskirstyti aštuonioms programoms vykdyti. Tradiciškai didžioji dalis – 38 procentai biudžeto lėšų – skiriama švietimui: ugdymo proceso ir kokybiškos ugdymosi aplinkos užtikrinimo programai atriekta beveik 16,5 mln. eurų. Didžioji jų dalis skiriama švietimo įstaigų išlaikymui. Savivaldybės valdymui bus skiriama 7 683,2 tūkst. eurų – 18 procentų visų asignavimų.
Socialinės atskirties mažinimo programai tenka 6 458,6 tūkst. eurų, arba 15 procentų asignavimų, aktyvaus bendruomenės gyvenimo skatinimo programai – 4 924,6 tūkst. eurų, rajono infrastruktūros priežiūros, modernizavimo ir plėtros programai skiriama 4 677,7 tūkst. eurų, tai sudarys po 11 procentų asignavimų.
Pirmą kartą aktyvaus bendruomenės gyvenimo skatinimo programoje atsirado nauja dalyvaujamojo biudžeto eilutė. Ši priemonė leis pačioms bendruomenėms išvengiant biurokratinės naštos nuspręsti, kam konkrečiai panaudoti 20 tūkst. eurų biudžeto lėšų. Kalbant apie infrastruktūrą, šiemet anksčiau nei praėjusiais metais Susisiekimo ministerija skyrė daugiau nei 2 mln. eurų Kelių priežiūros programos lėšų vietinės reikšmės keliams.
Aplinkos apsaugos programai skiriama 1 724,8 tūkst. eurų, tai sudaro 4 procentus biudžeto, ekonominio konkurencingumo didinimo programai atiteks 830,3 tūkst. eurų, arba 2 procentai, sveikatos apsaugos programai skiriama 487,3 tūkst. eurų – 1 procentas asignavimų. Pernai pradėtiems vykdyti projektams ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis planuojama gauti 3,5 mln. eurų ES finansinės paramos. Savivaldybė šiems projektams vykdyti prisidės beveik milijonu eurų. ES vykdomiems projektams planuojama gauti 266,5 tūkst. eurų dotaciją iš Viešųjų investicijų plėtros agentūros. Projektai bus vykdomi švietimo, infrastruktūros, socialinių paslaugų, gyvenimo kokybės ir aplinkos gerinimo, paslaugų ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimo, vaikų gerovės ir saugumo didinimo, paslaugų šeimai, bendruomenių rėmimui ir kt.
Pasak Š. Karalevičienės, biudžeto projektą svarstant komitetuose klausimų kilo, tačiau didesnių korekcijų nebuvo. Jos teigimu, jei per metus bus gauta neplanuotų pajamų ar atsiras naujų projektų ir panašiai, biudžetas bus koreguojamas – viską numatyti iš karto yra sunku.
Tarybos posėdžio metu rajono meras Povilas Žagunis pasidžiaugė, kad svarstant tokius svarbius klausimus kaip biudžetas susirinko visi 25 Tarybos nariai. Prieš pradedant nagrinėti darbotvarkės klausimus, jis perskaitė ir rajono Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos pasiūlymus. Pasak jo, jie pavėluoti, nes komitetai biudžeto projektą jau svarstė. Vis dėlto juos perskaitė, siūlydamas nepadėti jų į seifą ir ateityje sugrįžti prie šių klausimų – biudžetą galima koreguoti ir visus metus. Vienas siūlymų – skelbimo lentų atnaujinimas ir jų įrengimas gyvenvietėse. Pasak P. Žagunio, tai – aktualus klausimas, nes skelbimo lentų reikia. Kitas siūlymas – atliekų išvežimas nuo veikiančių kapinių. Mero teigimu, lėšos tam yra suplanuotos ir atliekos išvežamos, tačiau prireikus šis klausimas gali būti koreguojamas. Siūloma skirti lėšų ir Ėriškių autobusų stotelės remontui. Pasak P. Žagunio, ši stotelė – bėda. Ji ne kartą jau remontuota ir vis suniokojama. Meras prisipažino net siūlęs ją pagaminti iš metalo lakštų – gal taip piktavaliai susipras.
Dar vienas siūlymas – Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio stogo remontas ir kelių langų keitimas. Taip pat siūloma už paramą „Lietkabelio“ krepšinio klubui gauti bilietų į rungtynes ir jas išdalyti mokykloms.
„Jei perkame bilietus iš „Cido“ arenos, tampame ne krepšinio klubo, o arenos rėmėjai“, – pasiūlymo nauda suabejojo meras.
Tad svarstyta, kad reikėtų pasidomėti, kaip būtų perkant abonementus. Dar vienas siūlymas – individualių namų renovacija ir dujofikavimo klausimas.
Svarstant biudžetą, Tarybos nariai domėjosi ir parama jaunimo veikloms. Tarybos narė Daiva Juodelienė teiravosi, ar neįmanoma dalies lėšų, numatytų paramai verslui, perkelti jaunimui remti – pernai verslininkai neišnaudojo visų jiems paramai skirtų pinigų. Pasak P. Žagunio, komitetų posėdžiuose buvo pritarta tokiam projektui, koks pateiktas svarstymui, tad vėl reikėtų persvarstyti biudžeto eilutes. Jis pasiūlė šį klausimą spręsti šiais metais vėliau.
Taip pat teirautasi, ar biudžete atsirastų lėšų – būtų sukurtas kažkoks fondas – pradėjus plisti koronavirusui. Mero teigimu, biudžete tam lėšos nenumatytos, o ir ligos atvejų rajone dar nėra, tačiau visada esant reikalui rajono Taryba gali rinktis į neeilinį Tarybos posėdį ir pinigų šioms reikmėms paimti iš kitų sričių.