Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovė Rūta Liberienė ketvirtadienį sulaukė pranešimo apie Tiekimo gatve kulniuojantį ožį. Kadangi ten eismas gana intensyvus, žmonės susirūpino, jog eismo taisyklių neišmanantis riestaragis nepakliūtų po ratais.
„Pririšo prie medžio ir nežinojo, ką su juo daryti“, – pasakoja R. Liberienė.
Naminis gyvūnas neženklintas – neturėjo ausų įsagų su individualiu numeriu, tad buvo neįmanoma nustatyti jo šeimininko. Apie rastą ožį iš karto paskelbta socialiniame tinkle.
Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovė mekenantį keturkojį priglaudė savo sodyboje – laikyti jį gyvūnų prieglaudoje šalia šunų ir kačių nėra galimybių.
„Nė pašaro, nieko neturiu. Vakar šėriau šunų ėdalu, kaimynas atnešė eglišakių“, – R. Liberienei ožys virto nemenku galvos skausmu.
Jos teigimu, gyvūnas suaugęs, su antkakliu, draugiškas, prikišus ranką uostinėjo. Veikiausiai ožys nutrūko ir paspruko.
Penktadienio popietę atsiliepė ir klajoklio ožio šeimininkai, socialiniame tinkle perskaitę apie jo kelionę po miestą. Riestaragis gražuolis sugrįžo į sodybą Panevėžio rajone.
Keturkojo šeimininkai pasakojo, kad nenuorama augintinis jau nebe pirmą kartą pasprunka. Pasak jų, ožys yra labai mylimas, prie jų pripratęs ir tarsi šuniukas nuolatos sekioja iš paskos.
Tai ne pirmas atvejis, kai gyvūnų prieglauda rūpinasi ne miauksinčiais ir lojančiais keturkojais. Pasak R. Liberienės, gana dažnai jiems atveža triušių, turėjo ir ančių, naminę žiurkę, šeškų. Ožys taip pat ne pirmas – kartą, neatsiradus šeimininkams, teko atiduoti ūkį turintiems žmonėms. Buvo atsiradę norinčiųjų atiduoti ir vorus, bet vėliau savininkas jiems rado kitus šeimininkus.
„Savanorė sakė, kad jeigu bus vorų, tai tikrai niekas į prieglaudą neis“, – juokauja R. Liberienė.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio departamento direktorius Žydrūnas Vaišvila sako pirmą kartą darbe susiduriantis su pasimetusiu ožiu. Paprastai naminiai gyvuliai, kad ir pabėga, bent jau numanoma, kieno jie galėtų būti, arba įmanoma nustatyti pagal privalomus ausų įsagus.
„Tai pirmas kartas, kai reikia išsiaiškinti, kieno gyvulys“, – stebisi Ž. Vaišvila.
Direktorius spėja, kad mekenantis ilgaragis į miestą greičiausiai bus priklydęs iš aplinkinių vietovių. Ieškoti šeimininko – ne tarnybos kompetencija.
Gyvūnų laikymo Panevėžio mieste taisyklės numato, kad tam tikrose teritorijose galima laikyti ūkinės paskirties gyvūnus (gyvulius, paukščius) ir balandžius. Prieš maždaug porą metų Rožyne gyventojų daržus suniokojo karvė ir telyčia. Kadangi viena Rožyno gyventoja jas laiko rajone, tačiau neretai gano Rožyne, iš karto numanyta, kieno jos gali būti, ir susisiekta su savininke.
Prieš porą metų Beržų gatvėje dirbusiems policijos pareigūnams irgi buvo tekusi neįprasta užduotis.
Reikėjo „areštuoti“ juos aplankiusį įspūdingų ragų savininką ožį Vasią. Greitai paaiškėjo, kad žiniasklaidos žvaigžde tapęs ožys yra netoliese veikiančios „Kauko“ įmonės augintinis ir sėkmę nešantis simbolis. Šį gražuolį įmonė atsigabeno net iš Baltarusijos – specialiai ieškojo ožio dideliais ragais. „Kauko“ ožys buvo laikomas pririštas įmonės kieme, o naktį nutrūkus kiemą saugojusiam šuniui, spruko abu. Tuomet juokauta, kad įmonės sėkmės simbolis turėtų atnešti sėkmę ir pareigūnams.
Ž. Vaišvilos teigimu, mieste laikoma ne taip jau mažai gyvulių. Tiesa, anksčiau jų būta gerokai daugiau. Prieš maždaug ketvirtį amžiaus Rožyne ir aplink jį ganydavosi daug galvijų. Dabar gi ir kaime ne visur išvysi karvę.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio departamento duomenimis, mieste registruotos kelios dešimtys naminių gyvulių: 24 arkliai, kurių dauguma priklauso Panevėžyje veikiančiam žirgynui, taip pat 15 ožkų ir dvi avys. Tiesa, neatmetama tikimybė, kad kaip ir šiuo atveju, yra ir nelegaliai laikomų, tai yra neregistruotų.