Ji kalba apie lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą būtiniausiems maisto produktams ir neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD) prilyginimą minimaliai algai (MMA).
Pasak V. Blinkevičiūtės, žemiau skurdo ribos Lietuvoje gyvena apie 560 tūkst. šalies gyventojų.
„Lietuvos žmonių skurdo rodikliai – vis dar didžiausi tarp Europos Sąjungos (ES) šalių ir eilę metų iš esmės nesikeičia. Naujausi duomenys rodo, kad tiek pandemijos, tiek energetikos krizės labiausiai palietė nepasiturinčius žmones – jie taupo būtiniausių poreikių sąskaita.
Todėl ir Europos Parlamentas darsyk paragino valstybes krizės laikotarpiu netaikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pagrindiniams maisto produktams, palengvinti prieigą prie svarbiausių prekių ir kovoti su maisto trūkumu bei kylančiomis būsto kainomis. Lietuva galėtų taikyti bent lengvatinį PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams – toks pasiūlymas mūsų yra registruotas Seime“, – sako ji.
Kaip praneša LSDP komunikacijos skyrius, V. Blinkevičiūtės teigimu, padidinti mažiausiai uždirbančiųjų gyventojų pajamas galima ir sulyginant neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) su minimalia mėnesio alga (MMA), didinant vaiko pinigus ir išmoką gimus vaikui.
„Tarp labiausiai skurdo pažeidžiamų grupių– vienišos mamos, vieniši tėčiai su vaikais, taip pat vaikai iki 18 metų. Būtent švietimas – viena iš priemonių kovojant su skurdo plitimu. Juk skurdžiai gyvenantys žmonės dažnai negali įgyti tinkamo išsilavinimo, o neįgiję tinkamo išsilavinimo – dažnai yra priversti gyventi skurde.
Tačiau Lietuvoje, ypač didžiuosiuose miestuose, driekiasi eilės prie valstybinių darželių, o vaikai iš skurdesnių šeimų negali gauti kokybiško išsilavinimo, nes jų tėvai negali samdyti korepetitorių. Taigi būtina ir darželių plėtra, ir švietimo paslaugų gerinimas. Apmaudu, kad šiuo metu valdantieji suka priešingu keliu – viešasis sektorius yra skurdinamas, paslaugos nuo žmonių tolsta“, – vertina V. Blinkevičiūtė.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, skurdo rizikos atžvilgiu Lietuvoje pažeidžiamiausi yra bedarbiai, vieniši asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, senatvės pensininkai, žmonės su negalia ir vaikai.
Pasak Lietuvos statistikos departamento, skurdo rizikos riba 2021 m. buvo 483 Eur per mėnesį vienam asmeniui ir 1 015 Eur šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus.
Skurdo rizikos lygis 2022 m. šalyje, lyginant su 2021 m., išaugo ir siekia 21,2 proc., yra skelbęs Lietuvos statistikos departamentas.