Virš Panevėžio savivaldybės – vėl juodi debesys. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai pradėjo dar vieną ikiteisminį tyrimą, susijusį su galima korupcija Panevėžio savivaldybėje.
Merui Ryčiui Mykolui Račkauskui pateikti įtarimai dėl prekybos poveikiu. Teisėsauga teigia turinti duomenų, kad meras galėjo susitarti su Panevėžio krepšinio klubo „Lietkabelis“ vadovu dėl 3000 eurų kyšio. Ar pinigus meras gavo, pareigūnai aiškinsis.
R. Račkauskas jam pareikštus įtarimus pavadino paistalais.
Prokurorai vakar kreipėsi į teismą prašydami R. Račkauską nušalinti nuo mero pareigų trims mėnesiams. Visgi teismas kol kas nematė pagrindo tokiam laikui neįleisti jo į mero kabinetą. R. Račkauskas nušalintas mėnesiui. Jam palikta teisė dalyvauti miesto Tarybos posėdžiuose.
Įtaria sandorį
Pirmadienio rytą merą į darbą Savivaldybėje atlydėjo STT pareigūnai. R. Račkausko namuose ir darbo vietoje buvo atliktos kratos. Pareigūnai taip pat apklausė ir mero patarėją Gintarę Maskoliūnienę bei administracijos direktorių Tomą Jukną. Jiems abiem įtarimai nėra pareikšti.
Vakar sušauktoje spaudos konferencijoje Panevėžio apygardos ir STT Panevėžio valdybos pareigūnai teigė turintys duomenų, leidžiančių įtarti, kad R. Račkauskas 2019 metų pavasarį susitarė priimti iš Panevėžio krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidento ne mažesnį nei kelių tūkstančių eurų kyšį. Už šį kyšį meras, pasinaudodamas savo įgaliojimais ir kita įtaka, kaip įtaria pareigūnai, pažadėjo sporto klubo prezidentui paveikti Savivaldybės administracijos darbuotojus, taip pat Savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovus, jog minėtam sporto klubui būtų skirta finansinė parama.
STT Panevėžio valdybos viršininkas Žydrūnas Krampalcas teigė, kad kyšio suma siekia 3 tūkst. eurų. Per ikiteisminį tyrimą bus nustatyta, ar iš tiesų kyšis merui buvo perduotas.
Teisėsaugos pareigūnai tiesmukai neįvardija „Lietkabelio“ klubo prezidento pavardės. Šias pareigas eina Alvydas Bieliauskas.
„Vyksta aktyvūs procesiniai veiksmai, tad nenorėtume įvardyti, ar daugiau asmenų, dalyvavusių šitame procese, yra sulaikyta ir kokie kaltinimai jiems pateikti“, – teigė Ž. Krampalcas.
Įžvelgia sutapimų
„Eiliniai paistalai. Nesiseka prilipdyti kaltinimų iš anų bylų, bando kažką naujo sugalvoti. Gal teisme ir mūsų argumentų pradėjo klausyti, jei vietoje prokurorų prašomo trijų mėnesių nušalinimo skyrė mėnesį“, – kalbėjo R. Račkauskas.
Meras kategoriškai neigia teisėsaugos įtariamą sandorį su „Lietkabelio“ prezidentu. Anot jo, krepšinio klubas, kaip ir bet kuris kitas, teikia oficialius prašymus Savivaldybei dėl finansinės paramos, sporto klubai iš Savivaldybės biudžeto remiami konkursiniu būdu pagal programas.
„Absoliučiai nieko negaliu pasakyti, ko jūs klausiate, nes net neįsivaizduoju, iš kur tie 3000 eurų. Čia man absoliuti staigmena“, – tvirtino meras, paklaustas apie galimus susitarimus su A. Bieliausku.
R. Račkauskas teigia įtariantis, jog dar vienas jam pradėtas ikiteisminis tyrimas neatsitiktinai sutapo su rinkimų metų pradžia – spalį laukia rinkimai į Seimą. Iki šiol meras nėra viešai paskelbęs sprendimo dėl dalyvavimo juose.
„Galėčiau išvardyti keletą politinių jėgų, suinteresuotų patraukti varžovus iš kelio. O kaip kitaip dar galėčiau paaiškinti tai, kas dabar vyksta? Prieš praėjusius savivaldos rinkimus man irgi buvo pradėti net keli ikiteisminiai tyrimai, bet tik viena byla perduota teismui“, – kalbėjo meras.
Krepšininkams – šimtatūkstantinė parama
Susisiekti su krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidentu Alvydu Bieliausku vakar nebuvo įmanoma. Nepasiekiamas ir pagrindinis klubo dalininkas Sigitas Gailiūnas. Jo mobilusis telefonas išjungtas. S. Gailiūnas taip pat yra Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas.
Krepšinio klubas „Lietkabelis“ – didžiausią Panevėžio savivaldybės finansavimą gaunantis miesto sporto klubas. 2018–2019 metų sezoną „Lietkabelio“ biudžetas siekė apie milijoną eurų. Pagrindinis klubo rėmėjas – Panevėžio miesto savivaldybė. Pernai iš miesto iždo šiam krepšinio klubui buvo skirta 301 tūkst. eurų. 2018-aisiais atseikėta 300 tūkst. Eur, 2017 m. – 200 tūkst. Eur, 2016-aisiais – 100 tūkst. Eur.
Dar prieš kelerius metus iš Savivaldybės sporto rėmimo programos miesto sportininkams buvo skiriamos labai kuklios sumos, bet Tarybai patvirtinus didesnį finansavimą, Savivaldybės parama gerokai išaugo, ypač „Lietkabeliui“.
Tokios pinigų dalybos buvo argumentuojamos tuo, jog tai yra reprezentacinė komanda, žaidžianti aukščiausiojoje lygoje ir garsinanti Panevėžio vardą.
Ne kartą buvo motyvuojama, jog Lietuvos kontekstu Panevėžio savivaldybė skiria dar gana kuklias sumas – kitų miestų indėlis į reprezentacines komandas gerokai didesnis. Kaimyniniai Šiauliai savo reprezentacinei komandai skiria per 300 tūkst. eurų.
Bylą paženklino įtariamojo mirtis
Tai yra antras tyrimas pastaraisiais metais, susijęs su korupcija Panevėžyje. Teismas pernai birželį atvertė bylą, kurioje Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas kaltinamas per patarėją davęs neteisėtų nurodymų savivaldybės tarnautojams, taip siekiant, kad savivaldybės organizuojamų viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų laimėtoja taptų su Mariumi Vaupšu susijusi įmonė „Lukrecijos reklama“. Sausį M. Vaupšas mirė.
Prokuratūra įtaria, kad su M. Vaupšu iš anksto suderintos paslaugų kainos, perkamų paslaugų apimtys, kitos detalės. Įtariama, jog susitarta ir dėl tolesnio bendradarbiavimo, kad konsultacines paslaugas Panevėžio miesto savivaldybė ir ateityje pirks iš „Lukrecijos reklamos“. Bylos duomenimis, naudingų konsultacijų R. Račkauskui galėjo būti suteikta ir asmeniškai, kaip politikui.
Ši byla išskirta iš dar vieno didesnio tyrimo dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje, ikiteisminis tyrimas pradėtas 2018-ųjų birželį. Be kitų asmenų, šiame tyrime taip pat pareikšti įtarimai ir Panevėžio merui bei jo patarėjai. Meras įtariamas prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, patarėja – prekyba poveikiu.
Už prekybą poveikiu asmuo gali būti baudžiamas bauda nuo 5000 iki 200 000 eurų arba areštu, arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.
Atmeta politinį perversmą
Panevėžio savivaldybės viršūnę vėl drebinant STT, miesto Tarybos opozicija reikalauja iš R. Račkausko trauktis iš mero posto.
„Įvertinę susiklosčiusią situaciją, reikalaujame iš R. Račkausko atsistatydinti, Tarybos valdančiąją koaliciją sudariusių politinių jėgų atstovus ir vadovus raginame prisiimti atsakomybę už tai, kad korupciniais nusikaltimais kaltinamas meras turėjo galimybes veikti ir toliau murkdyti miestą korupciniuose skandaluose. Kviečiame pagaliau atsiriboti nuo nešvarios politikos ir pradėti tikrąjį atsinaujinimą, drauge atverčiant naują, skaidrų miesto istorijos puslapį“, – rašoma vakar opozicijos išplatintame pareiškime.
Panevėžio opoziciją sudaro Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Žaliųjų partijos bei judėjimo „Kartu“ atstovai.
Valdančiojoje daugumoje esančios politinės jėgos situaciją vertina kur kas švelniau.
Vicemeras liberalsąjūdininkas Valdemaras Jakštas teigia nemanantis, kad dar vienas merui pradėtas ikiteisminis tyrimas galėtų būti akstinas politiniam perversmui.
„Vien dėl to, kad merui yra pareikšti įtarimai, daryti perversmą nemanau, kad būtų pagrįsta. Juo labiau kad dirba ne vienas meras, o Taryba, Savivaldybės administracija. Visi darbai toliau vyks. Demokratinėje šalyje teismas pasako, kaltas asmuo ar ne. Kol nėra teismo sprendimo, versti viską aukštyn kojom…“ – kalbėjo V. Jakštas.
Daugumoje esančios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, vicemeras Deividas Labanavičius irgi nesvarsto, kad STT susidomėjimas Savivaldybe ir mero veikla gali išjudinti valdančiosios daugumos pamatus.
„Dar neaišku, ar įtarimai pasitvirtins. Anksti kalbėti apie griūtis. Šią minutę nėra net pamąstymų. Būna situacijų, kad bylą nagrinėjant teisme pasirodo visai kitokios aplinkybės, paaiškėja, kad būna ir be reikalo žmonės apkaltinami. Todėl protingiausia išlaukti paskutinio, neskundžiamo teismo sprendimo, ir tik tada galima daryti išvadas. O kalbėti, kas būtų, jei būtų, ar naudoti žodelį „galimai“… Kol nėra žmogus nuteistas, negalima skubotų išvadų daryti“, – kalbėjo valstietis.
Panevėžio valdantiesiems priklausančių socialdemokratų skyriaus lyderė Danutė Stanevičienė teigė situacijos negalinti komentuoti, kol to nėra aptarusi skyriaus taryba.