Kalėjimų departamento patarėjos ryšiams su visuomene Simonos Banėnienės teigimu, Pusiaukelės namai yra specialus pataisos įstaigos dalinys, kuriame sukurtos kuo palankesnės sąlygos motyvuotiems nuteistiesiems gyventi laisvėje ir integruotis į visuomenę.
„Panevėžyje Pusiaukelės namuose planuojama apgyvendinti kelias dešimtis moterų, tačiau ateityje neatmetama galimybė apgyvendinti ir vyrus“, – sako S. Banėnienė.
Aukštaitijos sostinėje veikiančiuose moterų Pataisos namuose šiuo metu kali 239 nuteistosios. Per pastaruosius porą metų keturios nuteistosios perkeltos gyventi į kituose miestuose esančius Pusiaukelės namus. Dvi jų – šiemet.
Pasak S. Banėnienės, bet kuris panorėjęs nuteistasis į Pusiaukėlės namus negalės patekti.
Ką į juos perkelti, spręs specialios komisijos, kuriose dirba ir visuomenės atstovai.
„Panevėžyje Pusiaukelės namuose planuojama apgyvendinti kelias dešimtis moterų, tačiau ateityje neatmetama galimybė apgyvendinti ir vyrus.“
S. Banėnienė
Jie vertins nuteistojo elgesį, taikytas socialines reabilitacijas priemones ir jų rezultatus, nusikalstamo elgesio riziką bei galimybes dirbti ar mokytis laisvėje.
„Pusiaukelės namuose nuteistieji stengiasi prisiimti atsakomybę už savo sprendimus ir pavyzdingu elgesiu įrodyti, kad nori ištaisyti praeityje padarytas klaidas“, – tvirtina Kalėjimų departamento atstovė.
Pasak S. Banėnienės, ieškant, kur Panevėžyje įkurdinti tokius namus, ir siekiant racionaliai naudoti valstybės lėšas Turto banko pasiūlytas pastatas A. Smetonos gatvėje perduotas bausmių vykdymo sistemos reikmėms. Kitų patalpų Turto bankas nepasiūlė. Buvusio policijos pastato pritaikymu Pusiaukelės namams turės pasirūpinti Panevėžio pataisos namai.
„Pusiaukelės namuose gyvenantys nuteistieji brangina ir vertina galimybę bausmę atlikti kitokiomis sąlygomis, todėl jų integracijos į bendruomenę pavyzdžiai yra sėkmingi. Nuteistieji patys inicijuoja pagalbą bendruomenei, kurioje gyvena, rūpinasi aplinka, dalyvauja gerumo akcijose, gyventojai nusiskundimų neturi. Panevėžiečių supratingumas, palaikymas suteiktų galimybę žmonėms, kurie praeityje suklydo, tačiau dabar nori gyventi kitaip, įrodyti visuomenei, jog pasikeitė ir yra verti pasitikėjimo“, – teigė S. Banėnienė.
Į Pusiaukelės namus patekę nuteistieji dirba laisvėje, patys perka ir gamina valgį, nuolat bendrauja su socialiniais darbuotojais. Juose nuteistieji gyvena kambariuose, prižiūrimi budinčių pareigūnų, o savaitgaliais gali išvykti pas artimuosius. Pusiaukelės namų pastatai bei teritorija nuolat stebimi vaizdo kameromis. Čia negali apsigyventi asmenys, nuteisti už seksualinius nusikaltimus, turintys nuobaudų ar tie, kuriems konstatuota didelė nusikalstamo elgesio rizika, nevykdo individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytų priemonių.
Teisingumo ministerijos duomenimis, Lietuvoje pakartotinai nusikalsta beveik du trečdaliai bausmę pataisos įstaigose atlikusių asmenų, o į laisvę išėjusiųjų iš Pusiaukelės namų nusikalsta tik vienetai.
Panevėžyje, Rožyno mikrorajone, nuo 2016 metų veikia Panevėžio pataisos namų Vaiko ir motinos namai. Jie nėra Pusiaukelės namų atitikmuo. Juose vienu metu gali įsikurti iki penkių gerai besielgiančių, neturinčių nuobaudų nuteistų motinų su vaikais. Jos pačios rūpinasi buitimi, gamina valgyti ir yra nuolat prižiūrimos pareigūnų.
Šis Norvegijos finansuotas projektas buvo susilaukęs nemenko vietos gyventojų pasipriešinimo, netrukus aistros nurimo.
Pusiaukelės namai Lietuvoje veikia nuo 2016 metų. Jie yra prie Alytaus, Marijampolės, Vilniaus pataisos namų, o 2017 metais įsteigti prie Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos.
Šiuo metu Alytaus, Marijampolės, Pravieniškių ir Vilniaus pusiaukelės namuose bausmę atlieka 86 nuteistieji.