Įprastai nuo gyvenimo būdo ir genetikos priklauso ne tik bendra organizmo savijauta, bet ir dantų būklė. Tikriausiai kiekvienas, bent kartą patyręs dantų skausmą, nenorėtų jo pajusti dar kartą. Danties skausmas – vienas nemaloniausių skausmų, kurį gali sukelti pulpitas. Straipsnyje apžvelgsime, kas yra pulpitas ir aptarsime jo atsiradimo priežastis bei prevenciją.
Pulpitas – kas tai?
Tai danties viduje esančio minkšto darinio, sudaryto iš kraujagyslių, limfagyslių, jungiamojo audinio ir nervų, kitaip vadinamo pulpa, uždegimas. Šis gali pasireikšti viename arba keliuose dantyse. Galima išskirti 2 pulpito formas:
- grįžtamasis;
- negrįžtamasis.
Grįžtamasis pulpitas paprastai būna silpnesnis, o skausmas atsiranda tik valgant. Negrįžtamojo pulpito skausmas – intensyvesnis ir gali išlikti visą dieną ir naktį. Bet kuriuo atveju gali pasireikšti jautrumas saldiems, karštiems ar šaltiems maisto produktams ir gėrimams. Visgi, negrįžtamas pulpos uždegimas gali sukelti karščiavimą, nemalonų burnos kvapą, veido ar skruosto patinimus.
Pulpito atsiradimo priežastys
Dažniausia pulpos uždegimo priežastis – į danties minkštimą dėl ėduonies patekusios bakterijos. Tokiu būdu pažeidžiami emalio ir dentino sluoksniai. Žinoma, pulpos uždegimo priežastys gali būti ir šios:
- sužalojimas;
- nulūžęs dantis;
- pasikartojanti trauma.
Smūgis į dantį gali atverti pulpą, dėl to bakterijos gali lengvai į ją patekti. Be to, nuolatinis bruksizmas taip pat suteikia galimybę bakterijoms sukelti uždegimą pulpoje. Visos šios priežastys sukelia grįžtamą pulpitą, jeigu šis nėra gydomas, pulpitas tampa negrįžtamu.
Pulpito prevencija
Norint išvengti pulpos uždegimo, svarbu užtikrinti gerą burnos ertmės higieną. Dėl to patariama reguliariai lankytis patikimoje odontologijos įstaigoje, viena tokių – Ozo klinika. Joje dirbantys kvalifikuoti specialistai laiku pastebės ėduonies sukeltus pažeidimus ir įvertins bendrą dantų būklę. Tai leis išvengti nemalonaus dantų kanalo gydymo.
Be to, itin svarbu pasirūpinti burnos ertmės higiena ir namų sąlygomis. Kiekvieną dieną valykite dantis 2 kartus per dieną, po valgio praskalaukite burną vandeniu. Bent kartą per dieną naudokite dantų siūlą, kuris pašalins maisto likučius, esančius tarpdančiuose. Specialistai taip pat pataria riboti ar visai vengti saldaus maisto. Žmonės, kuriems pasireiškia bruksizmas, nakties mietu turėtų dėvėti specialią dantų apsaugą.
Akivaizdu, pažeisti dantų kanalai gali sukelti itin nemalonių pojūčių. Norėdami išvengti visų minėtų simptomų, atsižvelkite į aukščiau minėtas prevencijos priemones. Visgi, jeigu nepavyko išvengti uždegimo, būtina atlikti dantų kanalų gydymą. Tad pajutę pirmuosius simptomus, nieko nelaukdami kreipkitės į profesionalią odontologijos kliniką. Patyręs odontologas, laiku aptikęs pažeidimą, suteiks greitesnį gydymo procesą.