Site icon sekunde.lt

Pro policijos postus – net su kyšiais

P. Židonio nuotr.

Nepaisantiems karantino reikalavimų gyventojams vis bandant migruoti tarp savivaldybių, policija imasi kitos taktikos. Nebeskelbiama, nei kur, nei kada stovės mobilūs policijos postai. O bandantieji juos kirsti be rimtos priežasties be jokių nuolaidų bus išlydimi baudomis, siekiančiomis net iki 1500 eurų. O jeigu ir pavyktų nepastebėtiems prasmukti į miestą ar pasimėgauti žiemos malonumais rajono miškuose, iš anksto džiaugtis nevertėtų, mat pareigūnai vairuotojus gali sustabdyti bet kur.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) komunikacijos specialisto Tado Martinaičio teigimu, bandančių laimę be rimtų priežasčių patekti į kitą savivaldybę skaičiai vis dar labai dideli. O kai kurie net bando papirkti pareigūnus, jog tik šie „nematytų“ pažeidimų. Pirmąją naujųjų metų dieną Kupiškyje kontrolės poste girtas automobilio „Audi A6“ keleivis pareigūnams pasiūlė 100 eurų kyšį. Neteisėtai į Kupiškį bandančiam įvažiuoti vairuotojui buvo liepta apsisukti ir grįžti į namo. Tačiau su vairuotoju kartu vykusiam keleiviui toks nurodymas nepatiko. Šis puolė įrodinėti, jog pažeidžiamos jo teisės patekti į miestą. Galiausiai savo žodžius bandė įrodyti pasiūlydamas pareigūnams 100 eurų. Vietoj viešnagės Kupiškyje vyriškis užsidirbo baudą už karantino taisyklių pažeidimą ir dar teks atsakyti už bandymą papirkti policijos pareigūną.

„Nors šventiniu laikotarpiu buvo skelbiama, kur ir kokiomis valandomis bus prie savivaldybių ribos įrengti policijos postai, tokių, kuriems liepta apsigręžti, vien Panevėžio apskrityje buvo apie šeši šimtai, daugiausia jų – būtent Panevėžyje. Net ir žinodami, kad bus tikrinami, daugybė žmonių rizikavo, kai kurie netgi prie vairo sėdo neblaivūs“, – kalbėjo T. Martinaitis.

Budės nepranešę

Didžioji dalis vairuotojų savo kelionę į miestą bando pateisinti tuo, kad kaimo parduotuvėse labai mažas maisto pasirinkimas. Vis dėlto ir tai nėra svarbi priežastis keliauti iš vienos savivaldybės į kitą.
„Žmonės buvo įspėti jau prieš kelias savaites, kad bus blokuojami keliai, apsirūpinti būtiniausiomis prekėmis bei vaistais tikrai buvo galima iš anksto. Be to, dabar net ir tų pačių vaistų galima užsisakyti internetu, kurjeriai tikrai gali važiuoti be apribojimų. Kita vertus, jeigu žmogus turi gydytojo išrašytą receptą vaistams, jis tikrai bus praleistas“, – sakė T. Martinaitis.

Pastebėta, kad tomis valandomis, kai buvo iš anksto skelbiama, kur stovės policijos postai, žmonių judėjimas žymiai sumažėdavo. Ir atvirkščiai, nebelikus pareigūnų prie savivaldybių ribos, srautai vėl išaugdavo. Todėl, anot T. Martinaičio, nuspręsta visai nebeinformuoti apie tokių postų laiką ir vietą.
„Dabar tokios informacijos neskelbsime, rotacijos būdu bus blokuojamas vienas ar kitas išvažiavimo kelias ir pareigūnai taip nuolaidžiai nebežiūrės, kaip šventiniu laikotarpiu. Jeigu žmonės negalės pagrįsti kelionės tikslo, iš karto bus surašomas protokolas“, – perspėjo policijos atstovas.

Tikrins ir mieste

Jau nuo ilgojo Naujųjų metų savaitgalio automobiliai stabdomi ne tik prie policijos postų, bet ir pačiame mieste ar užmiestyje. Jeigu vairuotojas sustabdomas dėl tam tikro pažeidimo, pavyzdžiui, vairavimo kalbant mobiliuoju telefonu, paprašoma taip pat pateikti dokumentus, įrodančius, kad žmogus turi teisę važinėti šioje savivaldybėje.
„Jei vadinamasis trikojis užfiksuos pažeidimą dėl greičio viršijimo Panevėžyje, nors pats žmogus ir mašina registruota kokiame Kaune, teks ne tik baudą sumokėti, bet ir įrodyti, kad buvo svarbi priežastis šio metu važiuoti pro Panevėžį. To neįrodžius, teks sumokėti baudą ir už karantino pažeidimus“, – tvirtino T. Martinaitis.

Pasak policijos atstovo, pasidžiaugti, jog karantino pažeidėjų mažėja, negalima. Įrengiant policijos postus pirmiausia buvo apeliuojama į žmonių sąmoningumą, tačiau pasirodė, kad jo labai trūksta. Griežtesnėms kontrolės priemonėms įgyvendinti reikia labai daug policijos žmogiškųjų išteklių, bet į pagalbą atskuba ir savanoriai, šauliai, kariai bei Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojai.

„Jeigu žmogus turi svarbią priežastį vykti, tokie postai jo negąsdina. Nebus puolama ir mieste stabdyti visų automobilių iš eilės, bet nebus ir tokios tolerancijos kaip anksčiau. Tik taip galima sumažinti žmonių judėjimą“, – pabrėžė T. Martinaitis.

Skaičiai auga

Nuo gruodžio vidurio, kai buvo įvestas judėjimo tarp savivaldybių draudimas, kontrolės postuose visoje šalyje pareigūnai jau apgręžė per 45 tūkst. transporto priemonių. Vien per pirmąsias dvi šios savaitės dienas pareigūnai nepraleido beveik 800 transporto priemonių. Dėl karantino pažeidimų nubausta apie 2 tūkst. asmenų.

Sausio mėnesį daugiau pareigūnų pajėgų bus skiriama savaitgaliais, mažiau – darbo dienomis. Pasak Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, sausį bus mažiau masinių miestų uždarymų, tačiau daugiau netikėtų patikrinimų vykdoma pačių miestų teritorijose. Pareigūnai atidžiai ir išsamiai nagrinės asmenų atvykimo priežastis ir aplinkybes – neturintiems pateisinamos priežasties bus taikoma administracinė atsakomybė. Taip pat pareigūnai tikrins transporto priemonių vairuotojų blaivumą, vertins Kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Exit mobile version