Kalėdos – stebuklų metas. Toks stebuklas aplankė ir vieną panevėžiečių šeimą. Jos pagausėjimo laukę sutuoktiniai nė pagalvoti nebūtų galėję, kad antroji dukrytė į pasaulį pasibels žaibišku greičiu. Gimdyvę į ligoninę nuvežti skubėjusiems Panevėžio greitosios pagalbos medikams teko pasiraitoti rankoves ir gimdymą priimti namuose.
Mama atvirai sako, kad viskas vyko taip greitai, jog nespėjusi nė išsigąsti. Atsidėkodama gimdymą priėmusiam gydytojui, dukrytę pavadino jo vardu.
Žaibiškas susitikimas
Panevėžietė Rita Liutkevičienė, ant rankų sūpuojanti gruodžio 9-ąją gimusią dukrytę, šypsosi: didžiausią savo kalėdinę dovaną ji jau gavo. Tą dieną pajuto sąrėmius, bet tai jau antrasis gimdymas, todėl į ligoninę neskubėjo.
„Atrodo, tik pajutau maudimą, abejojau, ar čia tikrieji sąrėmiai prasidėjo. Bet viskas vyko taip staiga, kad supratau, jog ilgiau delsti nebereikėtų. Atvykus greitosios pagalbos ekipažui, vos per 15 minučių pagimdžiau“, – pasakoja laiminga mama.
Pakrikštijo mediko garbei
R. Liutkevičienės teigimu, net jos akušerė stebėjosi, kad tai tik antras vaikelis, o gimdymas buvo žaibiškas. Pasak mamos, dukrytę priėmusios medikų komandos profesionalumas, susitelkimas ir vidinė ramybė padarė tikrą stebuklą – jų apsupta gimdyvė net neišsigando, kad kūdikėlis ateis ne ligoninėje.
„Su manimi kalbėjo ramiai, bet užtikrintai, tarsi gimdymas namuose jiems būtų ne pirmas kartas. Tada ir pati jaučiausi ramesnė. Visa komanda dirbo kaip savo srities profesionalai. Manau, aš tokia rami nesugebėčiau išlikti kaip jie“, – sako dabar jau dviejų dukryčių mama.
„Tikrai galvojome, kad tai bus eilinis iškvietimas, kai gimdyvę teks saugiai atvežti į ligoninės Akušerijos priėmimo skyrių. Tuo dažniausiai viskas ir baigiasi.“
T. Pranckevičius
Po tokio ekstremalaus gimdymo R. Liutkevičienė ir mažylė buvo nuvežtos į ligoninę. Mažąją panevėžietę priėmusi komanda greitosios pagalbos automobilyje mamos paklausė, koks bus mažylės vardas. Rita pajuokavo, kad jeigu būtų berniukas, tikrai būtų pavadinusi Tomu – gimdymą priėmusio gydytojo garbei. Skubios pagalbos specialistė pusiau juokais, pusiau rimtai mažylę pasiūlė pavadinti Toma.
„Pagalvojome, o kodėl gi ne? Gražus ir tinkantis vardas dukrytei. Iki pat gimdymo nebuvome išrinkę vardo. Nežinojome, ko laukiame – ji buvo tikra slapukė“, – juokiasi R. Liutkevičienė.
Medikui pirmas kartas
Naują žmogutį pirmasis šiame pasaulyje pasitikęs gydytojas Tomas Pranckevičius sako, kad monotonijos greitosios darbe niekada nebūna – kiekvienas iškvietimas vis kitoks. Elektrėnuose gyvenantis T. Pranckevičius Panevėžio greitosios pagalbos stotyje dirba tik pirmuosius metus, tačiau jo, kaip mediko, patirtis – daugiau kaip du dešimtmečiai. Visgi tai pirmas atvejis, kai teko priimti gimdymą.
„Tikrai galvojome, kad tai bus eilinis iškvietimas, kai gimdyvę teks saugiai atvežti į ligoninės Akušerijos priėmimo skyrių. Tuo dažniausiai viskas ir baigiasi. Bet kad atvykus reikėtų priimti gimdymą – netikėtumas ir mums patiems“, – pripažįsta medikas.
Jo teigimu, tokiais atvejais labai svarbu, kad visa komanda dirbtų kaip šveicariškas laikrodis. T. Pranckevičiui talkino kartu su juo komandoje dirbantys skubios pagalbos specialistė Rasa Trumpauskė ir vairuotojas paramedikas Renatas Kibas.
„Tokiais atvejais reikia vadovautis ne emocijomis, o šaltu protu. Kai visa komanda dirba ramiai, stabiliai, nesijaučia ir streso, nors tokios situacijos pasitaiko tikrai ne kasdien“, – tikina medikas.
Sužinojęs, kad mažylei buvo suteiktas vardas jo garbei, T. Pranckevičius kuklinosi tik atlikęs savo darbą. Visgi pripažįsta, kad pacientų geras žodis visuomet paglosto.